הפילוג הליטאי

תלמיד של הגר"ש אוירבך? לא בישיבת 'אור ישראל'

הרב יצחק פנחס גולדווסר, משגיח בישיבת 'אור ישראל', מסר בשבוע האחרון שיחה חריפה לתלמידיו, ואמר כי הוא אוסר עליהם לאחוז בשיטתו של הגאון הרב שמואל אוירבך "לדעתי בחור כזה אם הוא תלמיד של ר' שמואל ייתכן ויש לו זכות לאחוז כך. אבל לא כאן, לא כאן, כאן אתה הורס כל חלקה טובה" (חרדים)

ישראל כהן | כיכר השבת |
המשגיח הרב גולדווסר (צילום: יוסי, מתוך ויקיפדיה)

הפילוג הליטאי: הסערה מגיעה לעולם הישיבות.

מתברר, כי הסערה בעולם הליטאי סביב שאלת המנהיגות הרוחנית בעידן שלאחר הסתלקותו של מרן הגרי״ש אלישיב זצ״ל חודרת גם אל היכלי הישיבות הקדושות פנימה, ובפרט כעת על רקע מערכת הבחירות ניתן לראות בחורים מתווכחים בינם לבין עצמם מיהו גדול הדור האמיתי.

לדעת גורמים תורניים וחינוכיים הדבר משפיע לרעה על נפש הבחורים הצעירים וגורר אותם לרפיון בלימוד התורה וחמור מכך לזילזול מחפיר בכבודם של גדולי ישראל.

בשיחה שמסר לאחרונה הרב הגאון רבי יצחק פנחס גולדווסר שליט״א משגיח בישיבת "אור ישראל" בפ״ת לפני הבחורים בהיכל הישיבה הוא שפך את ליבו ודיבר על הנושא הכאוב כשהוא פוסק לבסוף כי גדול הדור האמיתי כיום הוא מי שרוב הציבור התורני נוהה והולך אחריו ( הגראי״ל שטיינמן שליט״א).

הרב גולדווסר פותח את שיחתו המוסרית בהסבר נרחב כיצד עלינו לקבוע מיהו גדול הדור ומה הטביעות עין הנצרכת להחלטה מעמיקה זו, ואז מסביר כי כיום עלינו להקפיד על קיום הפסוק "אחרי רבים להטות" ולא להיגרר ולהימשך אחרי רבני המיעוט.

הרב גולדווסר מביא לכך אסמכתאות הלכתיות ואומר: "אי אפשר להגיד רגע בדור הקודם הצד השני היו המרובים. זה לא מעניין אף אחד! בדור הזה הרבים אומרים כך וצריך לפעול על פי זה".

הרב גולדווסר "עוקץ" את אותו מיעוט ואומר: אם המיעוט היה חושב שהצד השני הוא צדוקי או מתייוון ומשום כך המיעוט הוא קומץ של חשמונאים הנאבק להעמיד את הדת על תילה ובשביל זה שווה לקרוע את עם ישראל לשתיים. אדם כזה אין לי מה לדבר איתו והוא זקוק לאישפוז".

הרב גולדווסר מסיים ומבהיר את דבריו: "המיעוט הזה מוטרד ויש לו עדיין מצפון, זה הורס כל חלקה טובה בישיבה. אמרתי לראש הישיבה, לדעתי בחור כזה אם הוא תלמיד של ר שמואל ייתכן ויש לו זכות לאחוז כך. אבל לא כאן! לא כאן! כאן אתה הורס כל חלקה טובה".

"בחורים יושבים לומדים ומעיינים. בשביל מה להכניס את הרעייד הזה. כל מה שבונים בשיחות ובוועדים הכל נהרס מהמחלוקת הזאת. אני אומר לכם אני יוצא למלחמה. למלחמה. לא התכוונתי למעט שום דבר מהגאון ר שמואל לא מהגאונות שלו ולא מהצדקות שלו. אני לא מדבר על אנשים גדולים אבל אני דורש ממכם להיות הגונים ולא לקרוע את עם ישראל על כזאת סוגיא. מי שחושב אחרת זכותו לחשוב כך אבל לא פה. אני אישית מוכן לטרוח ולסדר לו מקום בישיבה אחרת" אמר הרב גולדווסר.

נזכיר, כי בתחילת השבוע נפגשו מרן הגראי"ל שטיינמן ומנהיג הפלג הירושלמי הגר"ש אוירבך בבני ברק.

גורמים בסביבתם של הרבנים אמרו כי לא ניתן לקבוע שהפגישה תרכך את המלחמה בין הפלגים הניצים ביהדות החרדית.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר