אבישי בן חיים: עולם התורה הספרדי - חוויה מרגשת

העיתונאי אבישי בן חיים מפרסם טור בו הוא מצדיק את קיומו של השד העדתי. בנוסף, הוא מתרגש מקיומו של עולם התורה הספרדי שלדבריו לא היה קיים אילולי ש"ס: "בני התורה הספרדים ממלאים, את בנייני האומה, עטויי חליפות ליטאיות וכובעים, שרים שירי קודש אשכנזים. ברגע הראשון בא לך לכעוס. מה אתם, ספרדים או ליטאים? עד שאתה נזכר מה הייתה האופציה" (חרדים)

שאול כהנא | כיכר השבת |
אבישי בן חיים ואריה דרעי (צילום ארכיון: עוזי ברק)

העיתונאי והפרשן לעניני חרדים אבישי בן חיים, פירסם בסוף השבוע טור מיוחד, בו הוא בעצם מגן על שליפת השד העדתי בקמפיין מפלגת ש"ס.

לדבריו, הטענות לפיהם ש"ס מנציחה את הבערות בציבור המזרחי הינם הבל, בדיוק משום כך שרוב המזרחיים הינם כאלה שכלל לא למדו במערכת החינוך של ש"ס, ולמרות זאת לא הצליחו בחייהם.

בנוסף, בן חיים, מתרגש למראה בחורי הישיבות הספרדים הלבושים בכובעים וחליפות, לדבריו: "בני התורה הספרדים ממלאים, את בנייני האומה, עטויי חליפות ליטאיות וכובעים, שרים שירי קודש אשכנזים. ברגע הראשון בא לך לכעוס. מה אתם, ספרדים או ליטאים? עד שאתה נזכר מה הייתה האופציה" אומר בן חיים ורומז שש"ס הצילה אותם מחילון.

הטור המלא פורסם בעיתון 'סופהשבוע', 'כיכר השבת' מגיש את הקטעים הנבחרים מתוכו

"תסתכלו רגע על שאול מופז" כותב בן חיים. "נדמה שמדובר במי שהולך להפוך לאחד הסיפורים הכי סמליים ומבאסים בהיסטוריה של ניסיונות ההשתלבות של הציבור המזרחי בישראל. לא היה בחיים הציבוריים בישראל עוד מזרחי שעשה הכל נכון כמו מופז. כל יתר המנהיגים המזרחים הבולטים היו ונותרו ילדי חוץ (דוד לוי, אריה דרעי, עמיר פרץ). מופז אמור היה להיות ההוכחה ש- YES WE CAN (כן, אנחנו יכולים, סיסמת הבחירות של אובמה) זה לא רק באמריקה. הוא עלה מפרס וקפץ ראש לתוך כור ההיתוך: גדל בבית הספר החקלאי בנהלל של משה דיין, התנדב לצנחנים, לא שר ''שבחי ירושלים את ה''', היה לקצין מצטיין, למח''ט צנחנים, לרמטכ''ל. ועכשיו, בום, הנפילה הגדולה".

"הטעות הגדולה שלו הייתה כשחשב לתומו שכל מה שעשה בחייו מספיק בשביל שמצביעי המרכז-שמאל של קדימה – מה שמכונה ''השבט הלבן'' - יקבלו אותו כמנהיגם. מופז שיחק לפי הכללים הדמוקרטיים, עבד קשה, פקד ופקד, כמו אז בצנחנים – כשיציאתו לקורס קצינים נדחתה שוב ושוב בגלל נתונים לא מתאימים, כמו לא מעט מזרחים. אבל הוא התעקש, זכה בהנהגת המפלגה, ואז - אז נותר לבדו".

"במערכת הבחירות הזאת ש"ס ואריה דרעי בפרט שחררו לחופשי את השד העדתי. הש"סניקים מפזרים נתונים שרבים וטובים מנסים להדחיק את עצם קיומם, ומעטים ורעים, אך משפיעים, מנסים להשתיק את משמעותם: בראש אף מפלגה גדולה בישראל לא עומד מנהיג מזרחי. בחמישייה הראשונה של הליכוד-ביתנו ושל יאיר לפיד יש מזרחי אחד בלבד, בחמישייה הראשונה של מרצ גם זה לא. בממשלת ישראל הבאה לא צפוי לכהן אף מזרחי אפילו באחד מהתיקים הבכירים: ביטחון, חוץ, אוצר, ואפילו לא בחינוך ובמשפטים. זאת ועוד, הם אף מצטטים ממחקריה של ד''ר יפעת ביטון: על כל מובטל אשכנזי אחד יש חמישה מובטלים מזרחים, רק תשעה אחוזים מהסגל האקדמי באוניברסיטאות הם מזרחים, ועוד ועוד".

לדבריו, הטענות לפיהם ש"ס מנציחה את הנחשלות הספרדית היא "הבל שכל כולו הסרת אחריות מביכה מבחינה אינטלקטואלית ומכוערת מבחינה מוסרית". אבישי בן חיים ממשיך: "אז צריך להבהיר: לא ש"ס אחראית למצבם של המזרחים בישראל ולא בגלל מערכת החינוך של ש"ס המזרחים עניים. רוב העניים המזרחים לא למדו במערכת החינוך של ש"ס. אפילו רוב הש"סניקים לא למדו במערכת החינוך של ש"ס. רובם ככולם למדו במערכות החינוך הממלכתיות. כך גם רוב החוזרים בתשובה, לא להאמין, לא למדו במערכת החינוך של ש"ס. רובם התגלגלו אל עולמה של ש"ס כי מערכות החינוך הממלכתיות לא נתנו להם מענה".

"מערכת החינוך של ש"ס קטנטונת. כמה תלמידים יש בה? זרקו מספר. ובכן, מתוך כמיליון תלמידי היסודי בישראל לומדים ברשת מעיין החינוך התורני של ש''ס פחות מ-20 אלף תלמידים ספרדים (מתוך כ-40 אלף. אבל התלמידות נמצאות במסלול של רמת לימודים כלליים גבוהה עד סוף התיכון. הש"סניקים ידמגגו לכם שגם הבנים ברשת לומדים ליבה, וזה נכון, אבל רק ביסודי)".

אז ש"ס לא אשמה במצבם של המזרחים כי רובם המכריע פשוט לא גדלו אצלה. אבל מה לגבי אלה שכן נשאבו אל עולמה של ש"ס? האם להם עוללה ש"ס עוול וגזלה מהם עולם מופלא ועתיד מבטיח שהבטיחה להם ישראל הראשונה? גם כאן צריך לומר את האמת: ש"ס לא הוציאה את המזרחים מהפקולטות למשפטים ורפואה באוניברסיטאות השונות. לא זה העתיד שהועיד להם הממסד הישראלי. ש"ס לקחה אותם מתחתית החברה ונתנה להם משהו שאף אחד אחר לא נתן להם.

אמא מזרחית אחת עלתה פעם לשידור רדיו. היה זה במה שכונה "ערוצי הקודש", תחנות הרדיו הש"סניקיות והמזרחיות-פיראטיות שאיפשרו למזרחים חופש ביטוי (מסוכן, מתברר שדיבור בחית ועין עלול להפיל מטוסים). התחנות נסגרו מאז, וראשיהן ישראל בונדק ושמואל בן עטר הושלכו לכלא. "יש לי חמישה ילדים", סיפקה האמא את הפרשנות הנוקבת שלה לתחרות בין האופציה החינוכית שהעניקה ישראל הרשמית לילדיה לעומת זאת שהעניקה ש"ס. "חמישה ילדים יש לי. שלושה בסמים ושניים בש"ס", אמרה.

"אז מה באמת עוללה ש"ס? היא דפקה לממסד את התוכניות: היא הפריעה למערכת לגדל מזרחים שיהפכו לשואבי עצים, חוטבי מים, בוהים בערוץ 2 ועובדי ייצור בשכר מינימום, עם רמת חיים כלכלית נמוכה ובלי טיפת כבוד עצמי. במקום זאת ש"ס הציעה אלטרנטיבה: לגדל מזרחים שיהפכו ללומדי תורה, עם רמת חיים כלכלית נמוכה אבל עם הרבה הרבה כבוד עצמי. משום מה, ככל הנראה בשל מוגבלותם, לא מעטים בחרו לעצמם ולילדיהם את האופציה בלי הכסף אבל עם התרבות והכבוד".

"שתי האופציות האלה, חילון או התחרדות, תמיד קופצות לי מול העיניים באירועים של הגרעין הקשה של ש"ס. מדובר במחזה מדהים: בני התורה הספרדים ממלאים, למשל, את בנייני האומה, עטויי חליפות ליטאיות וכובעים, שרים שירי קודש אשכנזים. ברגע הראשון בא לך לכעוס. מה אתם, ספרדים או ליטאים? עד שאתה נזכר מה הייתה האופציה".

"נניח שהיינו מונעים מהם את זה, איפה היו הצעירים הספרדים הללו בערב הזה? איפה הם היו עכשיו אלמלא ש"ס? נגיד שהיינו מצליחים למנוע מהם להתייצב באלפיהם עם חולצות לבנות צחורות, עם עיניים בורקות וראש מורם ועם תרבות שהעיסוק האינטלקטואלי (כן, לימוד הגמרא) הוא מרכיב מרכזי בה. ואז אתה מבין כמה זה מרגש, כמה מדובר בתופעה של רנסנס תרבותי עם עוצמות שלא תמיד אפשר למצוא אצל בני נוער מזרחים שלא התגלגלו לש"ס".

"הנדבך הבא בביקורת הבנאלית על ש"ס שנשמעת מכל עבר, הוא על אימוץ הנורמות האשכנזיות של העולם החרדי-ליטאי. מה לספרדים ולתרבות אירופאית? אז צריך להזכיר עוד דבר: לא רק הספרדים החרדים אימצו אידיאולוגיה אשכנזית. היהדות המודרנית על זרמיה הבולטים השונים נולדה ועוצבה באירופה על ידי אשכנזים. הציונות היא תופעה מודרנית שנולדה באירופה ורבים מהמזרחים אימצו אותה. כך גם החרדיות, אף היא תופעה מודרנית, שנולדה כריאקציה לחילון, להשכלה, לרפורמה ולציונות. גם אותה יש מזרחים שאימצו. הרבנים האשכנזים התמודדו עם החילון, ההשכלה והציונות הרבה לפני הספרדים ועיצבו שיטת התמודדות, שחלק ממנה למשל הוא הביגוד החרדי המבדיל. הספרדים אימצו את השיטה".

"מה בעצם ההבדל הדרמטי בין הספרדים מאמצי החרדיות שנולדה אצל האשכנזים לבין הספרדים מאמצי הציונות שנולדה אצל האשכנזים? לא אלך רחוק. אני עצמי מזרחי, ונלהב עד עמקי נשמתי מקסמה של התנועה הלאומית היהודית – הציונות. לא מפריע לי שהרצל בכלל מווינה ולא שז'בוטינסקי בא מאודסה, גם את התמונה של מנחם בגין זצ''ל לא הורדתי מהקיר או מלוח הלב, לאחר שהתברר לי שהוא לא באמת מרוקאי שסבא פגש במקנס. אנחנו הלכנו אחרי הציונות האשכנזית והתאהבנו בה, והש"סניקים הלכו אחרי החרדיות האשכנזית והתלהבו ממנה".

"והנה עוד דבר: ש"ס, למרות הכל, תרמה לקידום המזרחים יותר מכל גורם אחר בתקופתה. הצלחתה הגדולה לא הייתה בפעילותה אלא בהצפת הבעיה, וחשוב מכך, בשינוי דפוסי ההצבעה של המזרחים בישראל. ההצלחה הגיעה לשיא ב-99': ש"ס הצליחה לגרום למזרחים להצביע עבור מזרחים, טלטלה את המערכת והבהילה אותה, ובכך תרמה גם לקידומם הזמני של מזרחים במערכת הפוליטית, בתקשורת, באקדמיה ועוד".

"אף אחד לא אומר שש"ס היא הפתרון. ברקורד שלה יש הרבה חוסר אונים ולא מעט מחדלים שהזועק בהם הוא שתיקתה בפרשת אפליית הבנות הספרדיות בעמנואל, כדי לא להסתבך עם החרדים האשכנזים. אבל צריך להגיד למזרחים המודעים והשותקים, אלה שהלכו קדימה ומעדיפים שלא לזרוק מבט לאחור: מצבו המוסרי של מזרחי ששותק אל מול המתרחש בחברה הישראלית כולה, אינו טוב מזה של הש"סניקים ששתקו בפרשת עמנואל".

"פעם שאלתי את אחד מכוכבי העבר של ש"ס, הח"כ האינטלקטואל המנוח הרב יוסף עזרן, מאלה שכבר במרוקו הפכו לליטאים, האם הוא לא חושב שעשו לו עוול כשלקחו אותו ללמוד בישיבת העילית הליטאית פוניבז'. הרב עזרן הגיב בגיחוך, סיפר על הסיפוק והעונג התרבותי שהעניקו לו החיים החרדיים. אחר כך הוסיף בחיוך עצוב, "הלוואי שכל הספרדים בארץ היו לומדים את השיעור הכי חשוב שהאשכנזים לימדו אותנו בפוניבז'. לפחות שהספרדים כולם היו לומדים את זה: כשמישהו מת, קוברים אותו. אתה יודע למה קוברים אותו? זה פשוט מאוד, קוברים אותו כי הוא לא מתנגד" מסיים אבישי בן חיים את דבריו.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות