כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה

המאבק ב'נשות הכותל': "הגראי"ל הורה שלא לפעול באלימות"

קבוצת "נשים למען הכותל", ששמה לה למטרה להיאבק על קדושת ההכותל המערבי נגד "נשות הכותל" מתארגנות לתפילת המחאה ביום ראשון ומבהירות כי אין מקום לפעול באלימות. לאה אהרוני, אומרת בשיחה עם "כיכר השבת" כי מרן הגראי"ל שטיינמן הורה להמשיך במאבק בדרכי נועם אך לא להיגרר לאלימות (חדשות)

ישראל כהן | כיכר השבת |
תפילת המחאה נגד "נשות הכותל" (צילום ארכיון: פלאש 90)

התגובה לפרובוקציה: קבוצת הנשים הדתיות והחרדיות ששמו להן למטרה לשמר את צורת התפילה הנהוגה בכותל המערבי מאז ומעולם, המכונות "נשים למען הכותל", הכריזו הבוקר (רביעי) כי במענה לפרובוקציית נשות הכותל והארגונים הרפורמיים הן תקיימנה תפילת נשים ברחבת הכותל בראש-חודש תמוז, יום ראשון בשעה 8:00 בבוקר.

בארגון נשים למען הכותל מצפים כי בניגוד לתפילה הקודמת שהתקיימה בראש-חודש סיון, הפעם תגענה נשים בוגרות להתפלל ואינן מכוונות את הקריאה דווקא לבנות הסמינרים.

"רוב רובו של הציבור בישראל מעונין לשמר את האופי הקיים בכותל", אומרת רונית פסקין, ממייסדות הארגון בשיחה עם "כיכר השבת", "אנחנו עוקבות בדאגה אחרי הפעילות של נשות הכותל ההופכת את הכותל, שריד בית מקדשנו והמקום המקודש ביותר לעם ישראל כיום, לזירה של מאבקים פוליטיים ותקשורתיים".

"ברצוננו להציג אלטרנטיבה - תפילה שקטה, מכובדת ומכבדת, המאפשרת לכל אחד להתחבר לאלוקיו מבלי לפגוע ברגשות האחר", היא מצהירה.

פסקין מזכירה כי בחודשים האחרונים, קבוצת נשות הכותל הגבירה את פעילותה ואף יצאה בקריאות לפרק את המחיצה בכותל ולהפוך את המקום ל"אתר מורשת לאומית" ללא סממנים דתיים.

בנוסף, היא אומרת כי השיח הלוחמני במושגים של "שחרור וכיבוש" מחמם את האווירה וגורם לקרע בעם. לדבריה, הדבר בא לידי ביטוי בשבוע האחרון במכתבי האיום שנשלחו לרבנים הראשיים לישראל.

"כואב לנו לראות את הקרע הנוצר במקום שהוא הבית הרוחני לכולנו, גם לאלה השומרים מצוות בחיי היומיום וגם לאלה שלא", אומרת לאה אהרוני, ממקימות הקבוצה. "אנחנו קוראות לנשות הכותל ליצור דיאלוג פתוח בתקווה שזה יוביל להרגעת הרוחות ולמציאת פתרון".

לדבריה, "על אף שנענינו בשלילה עד כה, אנחנו לא מאבדות תקווה להגיע לשיח מכבד ופורה".

בשיחה עם "כיכר השבת", מביעה אהרוני את תקוותה כי הציבור הרחב, הן המתפללים הגברים והן המתפללות הנשים יימנעו מפרובוקציות נגדיות העלולות להזיק להצלחת המאבק הציבורי.

לדבריה, מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן הדגיש בפני הרב פסח לרנר כי חובה להמשיך את המאבק על קדושת הכותל אך יש לפעול רק בדרכי נועם ועל פי דרך התורה ולא להיגרר חלילה לאלימות.

"בפעם הקודמת זה הזיק לנו ואני מקווה שכולם יישמעו להוראות גדולי ישראל ולא יפעלו על דעתם האישית בצורה שאיננה מועילה", אומרת אהרוני.

בתוך כך, לאחר הרבנים הראשיים לישראל, קיבל הבוקר ח"כ משה גפני מכתב איום ובו דרישה לאפשר לנשות הכותל להתפלל כדרכן. "זו אזהרה אחרונה", נכתב לגפני, "תחזרו הביתה עם מאה גופות של חרדים". המכתב הועבר לטיפולו של קצין הכנסת.

מובילות המאבק, רונית פסקין ולאה אהרוני

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר