המנהיג הגולה

לאחר מרוקו: הרב אליעזר ברלנד שוהה בזימבבואה

מנהיג קהילת "שובו בנים", הגאון רבי אליעזר ברלנד, שוהה מאז תחילת השבוע בזימבבואה לאחר שעזב את מרוקו, כך נודע ל"כיכר השבת". מלך מרוקו הצהיר בראיון כי הרב יכול לחזור למדינה וסיפר כי חלק מהקהילה היהודית הם שעוררו את המהומה. ומה יעשו עשרות המשפחות במרוקו? כל הפרטים (עולם)

חיים שקדי | כיכר השבת |
הגאון רבי אליעזר ברלנד (צילום ארכיון: מאיר אלפסי)

המנהיג הגולה: מנהיג קהילת "שובו בנים", הגאון רבי אליעזר ברלנד, שוהה מאז תחילת השבוע בזימבבואה לאחר שעזב את מרוקו בה שהה בשבעת החודשים האחרונים, כך נודע ל"כיכר השבת".

ביום חמישי בערב, כפי שדווח בהרחבה ב"כיכר השבת", עזב הרב ברלנד את מרוקו למדינת ביניים בעקבות מתיחות שנוצרה עם השלטונות במדינה.

בתחילת השבוע, המריא הרב לדרום אפריקה כאשר היעד הנוכחי הוא זימבבואה, שם הוא שוהה מאז יום ראשון.

הרב ברלנד שוהה יחד עם ארבעה אנשים בלבד, אחד מהם הוא איש עסקים אמיד שהעמיד לרשותו של הרב מטוס פרטי איתו הוא מתנייד ממקום למקום.

בזימבבואה, נשכרה וילה פרטית עבור הרב ובימים הקרובים ישנעו אל הרב את מרבית ספריו אותם הוא נוטל לכל מקום אליו הוא נוסע ובהם הוא לומד ועוסק במרבית שעות היממה.

יצוין כי למרות שבתחילה הופנתה דרישה אל הרב ברלנד ממלך מרוקו לעזוב את המדינה, הרי שבסופו של דבר הרב יכל להישאר במדינה, אך החליט לעזוב בשל החשש מפגיעה בחסידיו. בטרם עזב את מרוקו, אמר הרב כי הוא מוכן להישאר רק אם לא יפגעו בתלמידיו.

באחד מעיתוני הממלכה במרוקו, פורסם ראיון עם המלך, בו הוא התייחס לרב ברלנד ואמר כי הרב יכול לחזור בכל עת שיחפוץ למדינה וכי לא יאונה לו כל רע.

המלך הוסיף ואמר כי מי שעשה את הבלגן על שהותו של הרב במרוקו היו חלק מאנשי הקהילה היהודית במקום.

ל"כיכר השבת" נודע כי בעוד האנשים הדתיים בקהילה היהודית סייעו לרב בכל צרכיו ופעלו כדי שיישאר במדינה, האנשים החילונים בקהילה התסיסו ועוררו בלגן והם אלו שגרמו לכך שהרב יעזוב את מרוקו.

עיקר הבלגן סביב שהותו של הרב ברלנד במרוקו נסוב סביב השהות של עשרות מחסידיו יחד עמו, מה שהעיק כפי הנראה על חלק מאנשי הקהילה.

המשפחות הרבות שעברו בחודשים האחרונים להתגורר במרוקו במחיצת הרב ברלנד, מתלבטות עדיין מה לעשות, בעוד חלקן מתכוונות לחזור לארץ חלקן מתכננות לנסוע לזימבבואה בעקבות הרב.

כפי המסתמן, לאחר תקופה של מנוחה בזימבבואה, הרב ברלנד ישוב בסופו של דבר למרוקו.

הרב ברלנד שומר על קשר טלפוני עם בני משפחתו. ביום שישי האחרון, בערב שבת, התקשר לבני המשפחה כדי להרגיע אותם ואמר שהוא במקום בטוח.

כפי שדווח ב"כיכר השבת", בטרם עזב את מרוקו, הרגיע הרב ברלנד את חסידיו ואמר: "הכל מאת השם יתברך, הוא מסובב את העולם, מה שצריך להיות יהיה, אנחנו נמשיך להתעסק בתפילה ובעבודת השם".

הרב ברלנד הוסיף וביקש להפיץ בקרב אנ"ש ועם ישראל, כי "מי שיוכל ללמוד פרשת 'ויצא', שניים מקרא ואחד תרגום עם רש"י הקדוש - לישועת כולנו יחד עם עם ישראל".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר