שוחטים: נסים אלקסלסי אמר שברצונו "לזרוק את האשכנזים"

שוחטים ומשגיחי כשרות במשחטת 'טל הל יסכה' באור יהודה טוענים כי מנכ"ל המשחטה החדש נסים אלקסלסי החליט לפטר אותם, ואף התבטא כי הוא: "רוצה לזרוק מפה את כל האשכנזים". בינתיים, הוצא צו מניעה נגד הפיטורין. אלקסלסי ל'כיכר': "שום ביטוי כזה לא נאמר על ידי. אנו משלבים את אחינו הספרדים והאשכנזים במלאכת הקודש" (חרדים)

צביקה גרוניך | כיכר השבת |
נסים אלקסלסי, העובדים טוענים לאמירות גזעניות (צילום ארכיון: כיכר השבת)

בראשית השבוע, מונה ניסים אלקסלסי לתפקיד מנכ"ל משחטת העופות 'טל הל יסכה' בעיר אור יהודה. אולם מאז שנכנס לתפקידו, העובדים במקום טוענים להליך פיטורין אותו ביצע בצורה לא הוגנת לדבריהם, כשהם מייחסים לו אמירות גזעניות: "אני רוצה לזרוק מפה את כל האשכנזים הלבנים".

הערב (חמישי), למעלה מארבעים מעובדי המפעל בהם שוחטים ומשגיחים ותיקים, יצאו להפגין מחוץ לכותלי המפעל, המפגינים טוענים כי פיטוריהם מהמפעל עלולים להביא לקריסתם הכלכלית.

עמרם סוורסקי (50), משמש בתפקידו כשוחט במפעל זה 15 שנה, הוא כמו חבריו לעבודה רואה במפעל כ"עבודה עד לפנסיה". לדבריו, אין לו ברירה אחרת, ובאם פיטוריו יכנסו לתוקף, הוא ייזרק לרחוב.

השוחט מאשים את המנכ"ל החדש כמי שלא ראה בעין יפה - בלשון המעטה - את התאגדותם בארגון עובדים הסתדרותי: "לפני ארבעה ימים התאגדנו כל העובדים תחת הארגון ההסתדרותי "כוח לעובדים" כי רצו לפטר אנשים, רצו להוריד להם מהשכר. הכניסו לשם אחד בשם ניסים אלקלסי בתור הבריון השכונתי שם, כדי שיוריד משכורות של אנשים" כך לטענתו.

חלק מהשוחטים, סמוך למפעל, הערב (צילום: כיכר השבת)

"הוא רוצה לזרוק את האנשים ולחלקם להוריד במשכורת", קובע השוחט בזעם. לדבריו, המנכ"ל החדש השתמש בביטויים גזעניים נגד עובדים ממוצא אשכנזי במועסקים במקום: "הוא אמר 'אני רוצה לזרוק מפה את כל האשכנזים הלבנים ולהשאיר פה רק ספרדים, אני רוצה לזרוק מפה את כל מי שעולה לי יקר. אני אביא רק אנשים שעולים זול" טוען סוורסקי.

"כל מה שרצינו זה לעמוד על הזכויות של כל שוחט ועובד שמגיעים לו תנאים", מסביר השוחט, "לא כמו פיליפיני שמגיע מחו"ל, שלא יחשבו שאנחנו כמו כלבים וחתולים בלי זכויות ובלי שום דבר".

העובדים בשערי המפעל, הלילה (באדיבות המצלם)

העובדים המפוטרים פנו אל בית הדין קהילת "חניכי הישיבות" בראשות הרב יצחק אוברלנדר, וזה הוציא צו מניעה להליכים במפעל: "פנו לבית הדין צוות מעובדי הכשרות, השוחטים והמשגיחים, והוצגו מסמכים על פיהם הינם עובדי המפעל, כמו"כ התחייבות על המשך העסקתם מבלי לפגוע בזכויותיהם ובתנאי שכרם, וכן מסמך הנושא תחת כותרת "חוזה תעסוקה". ולטענתם, הינכם עומדים להעסיק עובדים אחרים במקומם או לשנות את תנאי העסקתם או סדרי עבודתם" נכתב בצו שנשלח אל מנהל המפעל.

צו המניעה שהוצא נגד הפיטורין (צילום: כיכר השבת)

עד לקיום דיון בבית הדין, צו בית הדין עודנו קיים: "אשר על כן, ביה"ד אסר על כל מאן דהוא החפץ לעסוק במשחטה הנ"ל תחת השוחטים והמשגיחים הקיימים היום, להיכנס ולעסוק במשחטה זו, תחת המשגיחים והשוחטים הקיימים, עד לבירור העניין בבית הדין".

ניסים אלקסלסי, מנכ״ל המפעל, דחה בשיחה עם "כיכר השבת" את הטענות לפיטורי עובדים: "ההנהלה לא הודיעה לאף עובד שהוא מפוטר, כל מי שרוצה לבוא לעבוד על מנת להביא לפרנסתו, מוזמן לחזור לעבוד בצורה המקובלת כראוי לשוחט ומשגיח בעם ישראל ולא בדרכים של הפגנות".

"יתרה מזאת", הוסיף אלקסלסי "לכל השוחטים ישנו חוזה ההעסקה מוסדר, והשוחטים פעלו באופן חד צדדי ולא עלו לעבודה בזמן כנכתב בחוזה".

"יצוין כי עד לרגע זה לא קיבלנו שום מכתב או פנייה רשמית מהשוחטים או מבאי כוחם על עצם הטענה בדבר הפסקת עבודתם של השוחטים". אמר מנכ"ל המפעל והוסיף: "צו המניעה ניתן במעמד צד אחד ולא קיבלנו פנייה מבית הדין להגיע".

אלקסלסי, דוחה גם את הביטויים הגזעניים שיוחסו לו: "שום ביטוי כזה לא נאמר על ידי. אדרבה, אפילו בזמן שהשוחטים הקבועים אינם נמצאים ואשר טוענים טענות מאין אלו, אנו משלבים את אחינו הספרדים והאשכנזים במלאכת הקודש".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר