ישראל במלחמהישראל במלחמה

צא ולמד מבן גוריון

בן גוריון לא האמין בתורה שבעל פה, בן גוריון כיבד תלמידי חכמים, אין להתייאש גם מראש ממשלה מנותק ורחוק. לא נותר אלא לברך מכל לב ש"וכל הרשעה כולה כעשן תכלה" (טור אישי)

אברהם דוב גרינבוים | כיכר השבת |
כ"ק האדמו"ר מאונגוואר ובן גוריון (צילום לע"מ)

למרות השמרנות שהקיפה את כ"ק האדמו"ר מאונגוואר, הגאון רבי מנשה הקטן זצ"ל - שיום ההילולא השלישי שלו חל בערב ראש השנה - מעניין להיווכח שהוא תפס מקום של כבוד גם בחוגי המזרחי ואף אצל הרחוקים יותר, שהריצו לפניו שאלות ולבטים.

מרתקת תשובתו לראש הממשלה דוד בן גוריון בעת שפנה אליו בשאלת 'מיהו יהודי', וכך פתח את תשובתו (חלק ד, קסא): "בקיץ שנת תשי"ט ביקרתי בארצנו הקדושה ונפגשתי עם מר דוד בן גוריון, ראש ממשלת מדינת ישראל, ושאל ממני לברר לו 'מי הוא יהודי', השאלה המפורסמת והמכאבת שנשאלו ממנו רוב גדולי ישראל. והנה הדגיש לי בשאלתו הנ"ל כי הוא אינו מאמין בתורה שבעל פה, רחמנא ליצלן, ולכן ברצונו שאברר לו מתורה שבכתב מי הוא יהודי על פי תורה שבכתב.

"לפגישה הנ"ל התלוויתי ע"י ידידי הרב הגאון מהרי"א זלמנוביץ, רב העיר מעכו, ועוד רב חשוב אחד, ומצד השני היה שם עוד מר טעדי קאלעק (טדי קולק, א.ד.ג.), כעת ראש העיר ירושלים עי"ק ת"ו.

"הפגישה נמשכה שעה ועשרים דקות בעניין זה ועוד דברים המסתעפים לעיקרי אמונתנו הקדושה בתורה שבכתב ושבעל פה. ועוד עניינים הנוגעים לכלל ישראל. וה' אלוקים היה עמדי ונתן לי לשון לימודים ותשובה ברורה בס"ד עד שנתקיים בי 'ודע מה שתשיב לאפיקורס', עד כדי כך אשר לסוף הפגישה פנה אל הנוכחים ואמר שאף שקיבל כבר הרבה תשובות אבל תשובה ניצחת כזו עוד לא קיבל.

"וידעתי כי לא מחכמתי הייתה זאת אלא בזכות אבותיי ורבותיי הקדושים וזכות קדושת ישראל התלוי בזה. וכשחזרתי הביתה אמרתי לרשום הני מילי מעליותא אשר נתן ה' בפי ליסכר פי דוברי שקר ויוחקו בספר בכתב ועופרת למען יהיו לשם ולתפארת לעם קודש המעוטרת ולא ירום איש ידו לא הוא ולא מבלעדו בקדושת עמנו".

שמע מינה תלת: בן גוריון לא האמין בתורה שבעל פה, בן גוריון כיבד תלמידי חכמים, אין להתייאש גם מראש ממשלה מנותק ורחוק.

• • •

כשאנחנו מאחלים "תכלה שנה וקללותיה" דומה שהפעם אנחנו מתכוונים למארה הגדולה שיצאה לאור עולם בשנת תשע"ד: ארגון דאעש. והנה הנוטריקון השני להיום: תשע"ד - תהא שנת דאעש עולמי.

אנחנו בישראל רגילים לטרור מכל הסוגים. פעם קוראים לו חמאס, פעם פתח', פעם דאעש. המזרח התיכון למוד במכות והולך כפוף כבר מאות שנים. אבל העולם הנאור? המדינות המתקדמות? עבורם זו מכה ישירה בפנים. הם מבינים, אולי לראשונה, שגם הם חשופים לרוע העולמי בשם האסלם ומדינותיו. העיתונאים שראשם נערף באכזריות בלתי נתפסת מהווים הוכחה לכך שטרור מגיע לכל מקום ומחפש את כולם.

במסגרת זו ניתן גם לומר "תחל שנה וברכותיה". ברגע שהעולם יבין את ממדי והיקף הטרור הוא יזדהה עם ישראל, שבמשך כמעט שבעים שנותיה מארחת אינספור מלחמות ואינסוף פיגועים והרוגים. ייתכן שבאמצעות הטרור הגדול הם יעכלו את הטרור הנקודתי שבמדינה הקטנה שבמזרח התיכון, והיה זה שכרנו.

לא נותר אלא לברך מכל לב ש"וכל הרשעה כולה כעשן תכלה". ונזכה שתכלה שנה וקללותיה ותחל שנה וברכותיה על פי כל הפירושים. שנה טובה.

הטור המלא מתפרסם בעיתון "בקהילה"

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר