פגישת העגלה המלאה והריקה

האזינו: יצחק נבון משחזר את פגישת בן גוריון והחזון איש זצ"ל

בראיון שהעניק לפני שנתיים, שיחזר הנשיא לשעבר יצחק נבון שהלך השבת לעולמו את פגישת החזון איש ובן גוריון לה היה העד היחיד: "בן גוריון הקשה - איך נוכל לחיות יחד במדינה הזאת?" (חרדים)

ישראל כהן | כיכר השבת |
יצחק נבון מגיע לניחום אבלים לאחר פטירת מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל, באוקטובר 2013 (צילום: פלאש 90)

הנשיא לשעבר יצחק נבון שנפטר בשבת האחרונה בגיל 94, שימש בתחילת דרכו הציבורית כמזכירו האישי של ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל דוד בן גוריון. במסגרת תפקידו, היה נבון העד היחיד לפגישתם של מנהיג היהדות החרדית דאז מרן בעל החזון איש זצ"ל ובן גוריון שעסקה בנושא הגיוס.

בראיון שהעניק נבון לפני שנתיים לקו המידע "קול הציבור", חשף הנשיא לשעבר פרטים מהפגישה ההיסטורית אותה תיאר בהתרגשות רבה.

לדבריו, באותו הזמן עמדה על הפרק הסערה סביב סוגיית גיוס בנות וראש הממשלה בן גוריון שוחח עם העסקנים זלמן כהנא ובנימין מינץ מתנועת פא"י כשהללו הציעו לראש הממשלה דאז לשמוע את דעתו של מרן החזון איש בסוגיה.

בן גוריון מגיע לפגישה עם החזון איש ("Ben gurion BB1952" מאת לא ידוע - Posted in public. דרך ויקישיתוף)

"הם תיאמו את הפגישה" מספר נבון, "ואכן ביום המיועד הגענו כאשר השמועה עשתה לה כנפיים ואלפים מתושבי העיר התאספו מסביב לבית והגיעו לראות. זו הייתה דירה קטנה וחדר מלא ספרים. החזון איש היה נמוך קומה עם עינים חכמות והוא קיבל את בן גוריון בסבר פנים יפות".

"בן גוריון פתח ואמר: 'באתי אליך לשאול אותך איך נוכל לחיות בארץ יהודים דתיים ויהודים שאינם דתיים, מבלי שנתפוצץ מבפנים. יש כאן אנשים עם השקפות שונות, איך נחיה יחד?' 'יש הלכה', השיב מרן החזון איש 'שאם שני גמלים צועדים במשעול אחד זה מול זה, ויש מקום רק לאחד מהם אז הגמל שיש עליו משא יש לו זכות קדימה'".

"'אנחנו כמו אותו גמל מלא במשא של מצוות שמוטלות עלינו, ואתם צריכים לפנות לנו את הדרך' אמר החזון איש.

בן גוריון היכה לעצמו על הכתף והשיב: 'אתה חושב שעל הגמל הזה אין לו משא? הביטחון ההתיישבות, קליטת העלייה, זה לא משא? זה לא נקרא מצוות?'"

נבון המשיך לספר: "החזון איש הגיב: 'בזכות זה שאנו לומדים תורה, אתם יכולים לעשות את מה שאתם עושים'. בן גוריון השיב כי לולא אלו ששומרים ומגנים האוויבים היו שוחטים אתכם'. והחזון איש אמר לו: 'בזכות זה שאנו לומדים תורה הם מתקיימים. בזכות זה שאנו לומדים תורה הם יכולים לעבוד ולשמור'".

"בן גוריון אמר: 'איני מזלזל בתורה, אבל אם לא יהיו אנשים חיים מי ילמד תורה'. השיב מרן החזון איש: 'עץ חיים, היא סם החיים'. בן גוריון ענה: 'גם הגנה על הנפש היא מצווה. ככתוב כי לא המתים יהללו יה. אך בכל זאת אני שואל איך נחיה כאן יחד?', החזון איש אמר: 'אני רואה חילול שבת. אנשים נוסעים לים במקום להתפלל, ללמוד תורה ולקיים חיים יהודיים. זה מקומם וזה מזעזע את הנפש לראות בארץ אבותינו חילול שבת כזה".

יצחק נבון (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

בן גוריון אמר שהוא לא נוסע בשבת לים, אבל "אם אלו פועלים שעובדים כל השבוע לא מגיע להם לטבול בשבת? אי אפשר להכריח אותם אם אינם רוצים ללמוד תורה אבל גם הם יהודים. ואם הם לא יילכו לים אתה חושב שהם יבואו לבית הכנסת?". החזון איש אמר: 'אני מאמין שיבוא יום וכולם ישמרו שבת ויתפללו' בן גוריון: 'אם ירצו לא אתנגד, אבל לא צריכה להיות כפייה דתית ולא כפייה אנטי דתית. איש איש יחיה כראות עיניו'".

"כך המשיך הדו שיח" מתאר נבון, "כשהשניים חוזרים על אותן העמדות בלי שיתקרבו זה לזה בעניין התוכן. זה היה בית מלא ספרים והם ניגשו אל ארון הספרים שהיה בחדר והתבוננו בספרים, ולבסוף נפרדו בלחיצת ידיים ובידידות".

"לאחר שיצאנו, אמר לי ברכב בן גוריון 'איזה יהודי יפה וחכם'. אך עדיין הקשה 'איך נחיה יחד במדינה הזאת?'" סיפר נבון. הוא חשף במהלך השיחה כי בן גוריון ביקש להיפגש גם עם מנהיגים חרדים המתנגדים לציונות וביניהם מרן הגרי"ז מבריסק זצ"ל.

ניסה לקבוע לבן גוריון פגישה עם הרב מבריסק. יצחק נבון ז"ל (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

"הלכתי לבית של ר׳ וולוועלה (הרב מבריסק זצ"ל) ואמרתי לו שבן גוריון רוצה להיפגש איתו" מספר נבון. "הרב מבריסק השיב לי: אין צורך. שאלתי: למה? הוא השיב כי אינו מרגיש בטוב. אמרתי לו: הוא יבוא אליך, הוא ענה: אין צורך. לא צריך. כתוב אל תתודע לרשות. חזרתי לבן גוריון וסיפרתי לו שהרב מבריסק מסרב לראות אותו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר