"למנוע חילול הקודש" • בלעדי

פסק הגרי"ש אלישיב: "עלינו למנוע הגזירה מרחבת הכותל"

הרב יוסף אפרתי, נאמן ביתו של מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל, מסביר, במכתב שהגיע לידי "כיכר השבת", את דעתו ופסיקתו בעניין הפשרה עם הרפורמים: "למנוע חילול הקודש בהרחבה העכשווית" (חרדים)

שמעון ליברטי | כיכר השבת |
מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל בתפילה בכותל המערבי (צילום ארכיון: מאיר אלפסי)

המאבק על קדושת הכותל: לאחר אישור הממשלה את הפשרה בכותל המערבי עם הרפורמים ונשות הכותל שיקבלו רחבה חדשה, הסבירו במפלגות החרדיות, כי מדובר ב"רע במיעוטו" וכורח המציאות מחמת אילוצי הבג"ץ, כעת אנו מפרסמים את דעתו המלאה של מרן פוסק הדור הגרי"ש אלישיב זצ"ל בסוגיה.

לידי "כיכר השבת" הגיע מכתב מיוחד, שכתב נאמן בית הגרי"ש, הגאון רבי יוסף אפרתי, בתשובה לרב הכותל הגר"ש רבינוביץ' ובו פירט את דעתו של מרן פוסק הדור, כאשר עלה הנושא לדיון לפני למעלה מעשור.

מכתבו של הגר"י אפרתי

במכתב מבהיר הרב אפרתי כי דעת הגרי"ש הייתה כי יש להלחם שלא לתת דבר לרפורמים, ולמנוע מהם דריסת רגל בכל מקום, אלא שמחמת אילוץ הבג"ץ, פסק הגרי"ש, כי עדיף שלא יחללו את הרחבה העכשווית של הכותל המערבי.

וזה נוסח המכתב המלא, בפרסום ראשון:

אודות מה שהשיב מרן רבינו הגריש"א זצוק"ל, לפני שנים רבות, בדבר חילול הכותל בתפילתם של הכתות הכפרניות, ובמענה למכתבו הנני להשיבו, ואפתח בתפילה כי יזכה להעמיד הדת על תילה ולשמור שריד בית מקדשנו שינהגו בו בקדושה וטהרה עד יעמוד כהן לאו"ת.

לגופם של דברים, בזכרוני - אם אינני טועה - השאלה היתה כפי שמציין כת"ר, אלא שיש להבהיר, ככל גדולי ישראל זיע"א היתה דעת מרן רבינו הגריש"א זצוק"ל, כי יש להלחם בכל כח לבל אתן דבר וחצי דבר לכתות הכפרניות בכל הנוגע להלכה, למנהג ולמסורת ישראל. ויתרה מזו לדעתו, אסור ליישב במועצה דתית שיש בה רפורמים ומשום כך אף נלחם כאשר שמע שרוצים להפוך בית ספר חילוני לבית ספר של כת כפרנית ולכן וודאי כל מי שיכול למנוע מהם דריסת רגל בכל מקום, ומכל שכן במקום קדוש, עליו לפעול בכל כוחו והנותן יד להם - הוא חוטא ומחטיא את הרבים.

מרן הגרי"ש זצ"ל בכותל

והנה הנידון אז היה כאשר נחרץ מהערכאות היה ליתן להם מקום ברחבת הכותל, ולא יכלו לעמוד כנגדם ה' ירחם, והרי גודל חילול ה' וחילול הקודש אין לתאר. או אז סבר מרן רבינו זצוקל"ל, למעט בחילול ה' למנוע חילול הקודש בהרחבה העכשווית שיש לה גם קדושת בית כנסת, והעצה לכל היתה שבממשלה (ועדת מנכ"לים), החליטו על מקום התיפלה רחוק מהרחבה העכשווית.

אבל יש להדגיש חזור והדגיש כי לדעת מרן רבינו זצוק"ל אין אנו דנים על עצם הנתינה, דוודאי יש למנוע מהם רמוס חצרי, אך

ונישא תפילה להשם יתברך כי יוציאנו מגלות לגאולה, למבני קרתא דשופריא. לאוקמי שכינתא מעפרא בבנין מקדש רם ונישא.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר