חזית חרדית - בעקבות הרבי מגור

דרעי: יש להודיע לברקת כי אין תקציב בלי שמירת השבת

חילולי השבת המתרבים בחודשים האחרונים בירושלים, עלו הערב על השולחן בפגישת חירום בין הרבנים העוסקים בנושא לבין השר דרעי - שמתנה את מיגורם בגיבוש חזית חרדית בנושא (חרדים)

ישי כהן | כיכר השבת |
הפגישה בלשכת דרעי, הערב (צילום: באדיבות המצלם )

רבני הוועדה למען השבת נפגשו הערב (מוצאי שבת) עם יו"ר ש"ס השר אריה דרעי ודנו עמו בנושא חילולי השבת בעיר ירושלים, מאבק שהתפתח בעקבות פגישת חבר מועצת העיר אריה קינג עם כ"ק מרן האדמו"ר מגור - שתוכנה נחשף לראשונה ב"כיכר השבת". במהלך הפגישה ביקשו הרבנים: להתנות את אישור תקציב העירייה בהתחייבות על שמירת השבת.

במהלך הפגישה אמרו הרבנים, ביניהם שלושה נציגים ספרדים שמונו רק בסוף השבוע האחרון, כי "מצב השבת הולך ומתדרדר. זה קורה בכל הארץ. מי היה מאמין שברכבת ישראל יחללו שבת? יושבים פה רבנים שיוצאים כל שבת למחות. רק לאחרונה במרכז העיר ירושלים נפתחו עוד חנויות שבהגדרה נפתחים 24/7".

הרבנים הוסיפו: "מדובר בפרצה חמורה בהפרת הסטטוס קוו. ירדנו יחד עם רבנים נוספים לחנויות והתחננו בפניהם. הם טוענים שכולם פותחים והעירייה מאפשרת להם".

לדבריהם: "תופעה קשה שגורמת לחילולי השבת, היא הפרוייקט של העירייה 'חמשושלים'. מביאים נוער מכל הארץ לעיר וגורמים לחילולי שבת בפרהסיה. עוד פרויקט שגורם לחילולי שבת על ידי העירייה זה 'חוצות ירושלים'".

השר אריה דרעי אמר בפגישה: "בירושלים יש 13 חברי מועצה חרדיים ועוד נציגים מהדת״ל. בשביל נושא השבת חייבים להתאחד כל הנציגים בירושלים, יחד, כגוש אחד. אם בירושלים ימשיכו לזלוג בנושא השבת - איך נצליח להילחם בערים כמו תל אביב?".

דרעי העביר מסר ברור: "כרגע ברקת הוא ראש העיר של כולם וכולם נמצאים בקואליציה. אם החרדים לא יהיו בקואליציה - אין לו קואליציה".

יו"ר ש"ס התחייב: "אני מהצד של ש"ס אתן הוראה מיידית לנציגים שלנו ללכת בנושא הזה עד הסוף. צריכים לגייס בנושא הזה גם את 'אגודה' ו'דגל' וללכת בנושא הזה כגוש אחד ולהודיע לראש העיר: 'אם לא תלך איתנו יד ביד בנושא הזה - לא נתמוך בתקציב".

כזכור, מה שגרם לשינוי הגדול היתה ההירתמות של כ"ק מרן האדמו"ר מגור למאבק, כפי שחשף בשיחה עם "כיכר השבת" אריה קינג, חבר מועצת העיר, שניהל שיחה עם כ"ק מרן האדמו"ר מגור, בה "הרבי אמר: 'יש לי 5,000 חסידים בירושלים וכל אחד יכול לפעול למען השבת, אני לא מיניתי את גולדקנופף להיות הנציג שלי בעירייה למען השבת'".

"הרבי שאל אותי: 'איך יוחנן?', השבתי לו: 'הלוואי והייתי מגיע למסירות נפש של יוחנן וויצמן למען השבת. הרבי יכול להיות גאה בנציג שלו במועצת העיר שעושה הכל למען השבת'", סיפר קינג.

"התחלנו את השיחה", תיאר קינג, "שהיתה נדירה במושגי זמן בחצר החסידות, כשסיפרתי על הקושי שיש לי כשאני מוצא את עצמי מול אנשים חרדים שעוזרים לראש העיר לקדם מדיניות שנוגדת את עמדת כל חברי מועצת העיר החרדים - ואני לא רוצה להיכנס לשמות - וזאת בניגוד לאינטרס החרדי. אמרתי זו בעייה מערכתית בעיר. יש בעירייה גיבוי גם לנוצרים וגם לרפורמים. שיתוף פעולה מתגבר והולך ואז התמקדתי בעיקר בשבת.

"אמרתי לאדמו"ר שיש לנו את היכולת לעצור את ההידרדרות בסטטוס קוו כעת לפני העברת התקציב כשצריכים אותנו אבל כיוון שידוע לי שיש כאלו שמסייעים לראש העיר לקדם את המדיניות אז אני מבקש לדעת איך אפשר לעצור את ראש העיר בלי לפגוע בציבור החרדי המיוצג על ידי אותם עסקנים".

"הרבי העניק לנו גיבוי מוחלט ואמר לנו שחייבים לעצור את חילולי השבת", הוסיף קינג. "הרבי נתן לי כמה המלצות כיצד לפעול ובעצם אמר שאם רוצים שהמאבק יצליח צריך לגייס את כלל הציבור החרדי ולכן לא כדאי שגוף אחד או מגזר אחד שיוביל את זה אלא צריך שכולם יפעלו יחד במאוחד, וזו המשימה שלנו עכשיו לגבש את כלל הציבור החרדי החסידים, הליטאים וש"ס לצאת למאבק המשותף.

"הציבור לא מספיק מודע לכל ההפרות של הסטטוס קוו ובעיקר המעורבות העירונית בחילולי השבת וכשהרבנים יידעו על כל המקרים אז הכל ישתנה".

לדבריו, האדמו"ר הדגיש כי צריך את כלל הציבור אך העביר מסר שחשוב לערב את יו"ר ש"ס השר אריה דרעי, ובשביל זה הרבי שלח אותם ל"רבנים שמשפיעים על דרעי".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר