בגלל התבטאות ה'כושים' והקוף

משרד המשפטים: נבחן נקיטת צעדים נגד הרב יצחק יוסף

דבריו של הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף בעניין "משנה הבריות", והתבטאותו על הכושים והקוף, מובילים לבחינת נקיטת צעדים נגד הרב • "התבטאויות חמורות. חשש להסתה לגזענות" (חדשות)

קובי רוזן | כיכר השבת |
הגר"י יוסף (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, עו"ד אווקה (קובי) זנה, בוחן בימים אלה את דרכי הטיפול בהתבטאויות הרב הראשי ונשיא בית הדין הרבני הגדול, הגאון רבי יצחק יוסף, במהלך שיעורו השבועי בבית הכנסת 'היזדים' בירושלים.

במהלך שיעורו השבועי בחודש האחרון דיבר הרב בעניין ברכת 'משנה הבריות' ואמר: "הרואה בריות משונות, מברך 'משנה הבריות'. רואה כושי, מברך עליו 'משנה הבריות'. איזה כושי? שאבא ואימא שלו לבנים והוא יצא כושי".

הרב הוסיף: "אתה הולך ברחוב באמריקה, כל חמש דקות תראה כושי, תברך עליו 'משנה הבריות'? אלא צריך שיהיה כושי שאבא שלו ואימא שלו לבנים. אם אתה יודע, יצא להם בן קוף, יצא להם בן ככה – אז תברך עליו 'משנה הבריות'. אז מה תגיד, צריך שיהיה שני כושים? לא, אלא זו דוגמה שהגמרא נתנה, אז (כך) גם כאן באילנות".

לדברי עו"ד זנה: "התבטאויות אלו, ככל שהדברים אכן נאמרו, הן חמורות ביותר ויש בהן כדי להצדיק צעדים שונים נגד הרב במישור המנהלי, המשמעתי ואף הפלילי - ככל שיתברר כי בדברים יש משום הסתה לגזענות".

יצוין כי היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות בוחנת בימים אלו צעדים שונים בעניין זה, ופנתה לשם כך לגורמים מוסמכים רלוונטיים בבקשה לבדוק ולברר התבטאויות אלה, כדי שהדברים ייבחנו לעומק ויינקטו צעדים מתאימים.

ביחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות הוסיפו כי: "משלת ישראל החליטה למגר את הגזענות הממסדית ולשם כך הורתה על הקמת יחידה ממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, שתפעל למגר את הגזענות הממסדית בשם ממשלת ישראל, בשיתוף פעולה עם כלל הגורמים הממשלתיים האמונים, על מיגור הגזענות הממסדית באשר היא".

מלשכתו של הראשל"צ הגר"י יוסף נמסר בתגובה: "דברי הרב הם ציטוט מתלמוד בבלי במסכת ברכות, שם נאמר: ׳אמר רבי יהושע בן לוי הרואה את הבהקנים אומר ברוך משנה הבריות. מיתיבי (מקשים) ראה את הכושי.... אומר ברוך משנה את הבריות... תנו רבנן הרואה פיל קוף וקפוף אומר ברוך משנה את הבריות׳".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר