מתקפה חסרת-תקדים

הרב גולדקנופף: "מאבקי ה´עדה´ - כסף ואינטרסים"

"אין כל הצדקה לבוא אלנו בטענות על אי-הצטרפותנו למאבק בחניון", מכריז הרב יצחק גולדקנופ מהוועדה למען השבת, בשיחה ל´כיכר השבת´. הוא עורך אבחנה בין מאבקי השבת, ותוקף את העדה החרדית: "זו צביעות לדרוש מאיתנו להיאבק על קרתא" (חרדים)

בשיחה נוקבת ל´כיכר השבת´, אומר הרב יצחק גולדקנופף מזכיר ´הוועדה למען השבת´:

"מי ששואל מדוע אנו לא יוצאים להפגין לחניון קרתא, יצטרך לענות על התשובה מדוע מתנוסס הכשר העדה החרדית על רשת ´שפע שוק´? למרות שביקשנו כבר בעבר שהבר מחבל במאבק על קדושת השבת.

כיום, אין כל הצדקה לבוא אלנו בטענות על אי הצטרפותנו למאבק בחניון, שכידוע הלכנו יחד והצטרפנו למחאה הגדולה בליל שב"ק וביום שבת ע"פ בר אילן".

הרב גולדקנופף מציין כי הוא מזדהה עם המאבק למען סגירת חניון קרתא אך מזדעק ודורש תשובה: "מדוע על חילול השבת של שפע שוק, אין פוצה פה ומצפצף ואפילו יש להם את העוז לתת הכשר לפירות ולירקות שנכנסים לשם. זו חילול שבת בפרהסיה ובהכשר!".

גולדקנופף מוסיף ואומר כי דווקא בימים הללו בהם יש מצווה לקונן הוא עושה זאת על העדר הלכידות החרדית. "במקרים בהם הלכנו ביחד, נחלנו תוך פרק זמן קצר הצלחה רבה, כמו באל-על ומקרים אחרים. במה שונה החילול שבת הזה, מחילול שבת של חניון קרתא?", הוא שואל.

מקורות ב´וועדה למען השבת´ היו נחרצים ובוטים הרבה יותר. לדבריהם "לחנויות שמחללות את השבת נכנסים אלפי יהודים שלא היו קונים בשבת ובעקבותיהן ישנם אחרים שנאלצים לפתוח בשבת והכי גרוע, הם יכולים לקנות פירות וירקות כשרים למהדרין בהכשר הבד"צ".

ולמה הבד"צ לא מסיר להם את ההכשר?

"בגלל שהם פוחדים שבעלזא יתנו להם הכשר, שהרב אפרתי יתן להם הכשר. זה הכל עניין של כסף ואינטרסים. אז מה הם פתאום קמים וזועקים נגד חילול שבת בחניון קרתא?".

אולי הם חושבים שלפחות לא יתגעלו במאכלות אסורים?

"זה יותר מאשר מצחיק. הרי לכל החנויות האלו יש הכשר של הרבנות. זה בוודאי לא טבל. למה הם נותנים להם הכשר למהדרין? בגלל הכסף?!".

נו, היא הנותנת. אז הם יסירו את ההכשר והרבנות תמשיך לתת.

"באמת נראה למישהו שהרבנות תעיז לתת הכשר למחללי שבת בפרהסיה? זה רק בגלל העדה החרדית, הרבנות אומרים לעצמם, אם העדה נותנים, סימן שזה בסדר, ומעבר לחילול שבת יש כאן גם חילול השם, שכן אם בארזי העדה נפלה שלהבת, מה יאמרו האחרים?!".

אז אתם לא הצטרפתם למחאת השבת בגלל שפע שוק?

"ראשית, הצטרפנו ובגלוי. אך משיצאנו ידי חובת מחאה כנדרש, אנחנו חושבים שכיום זו צביעות לדרוש מאיתנו להצטרף על חילול שבת ב´קרתא´, שזה חניון פרטי, רחוק מאזורי הציבור שלנו ונכנסים אליו כמה עשרות מכוניות בשבת, מכוניות שגם כך חיללו את השבת, ומצד שני להמשיך לתת הכשר למחללי שבת כאלה שבגללם אלפי, אם לא עשרות אלפי יהודים מחללים את השבת".

"אם היו מורידים את ההכשר שפע שוק היו נכנעים. כידוע עמדתנו של הגרי"ש שאסור להכנס למקום וזה בגדר של מחלל שם שמיים".

אולי קרתא לא באזור חרדי אמנם, אך טוענים שזה יביא לפתיחת מסחר במקום בשבת?

"הרי זהו המצב בדיוק בשפע שוק. מה אמרנו כל העת? שרשת AM-PM גורמת למאות חנויות לפתוח בשבת, למרות אי רצונם בכך, אך כללי התחרות מכריחה אותם. ובכך נפרצת חומת השבת ברחבי הארץ באופן מחפיר ביותר. אין כאן חשש או שמא, יש כאן עובדה קיימת שכבר נוכחנו בה. מאז פתיחת רשת AM;PM ע"י דודי וייסמן משפע שוק, שבת קדשנו מתחללת בראש חוצות, בכפייה בעצם, על אלו שלא רצו לפתוח, וכאן ב´קרתא´ בגלל שמא ואולי, נחרדים? זו בושה !".

אז הכל עניין של כסף?

"כן. הכל עניין של אינטרסים. בהתחלה הם דווקא הלכו איתנו, אבל כשהם הבינו שהם הולכים להפסיד פה הרבה כסף, הם פשוט נעלמו. זה מקומם וזה בלתי נתפס".

יש דרגות בחומרת ה´חילול שבת´?

"שלא תבינו לא נכון, אין הבדל בין אלו לאלו. את החילול שבת חייבים להפסיק. לא שנא קרתא ולא שנא שפע שוק. אבל העדה הם האחרונים שיכולים לזעוק על חילול שבת כשהם ממשיכים לתת הכשר למחללי שבת, כשברור לכל שהורדת ההכשר היה מביא לתוצאה בלתי נמנעת של חילול שבת, ולכן ביקשנו כבר בבר מהעדה להוריד ההכשר ולא הבו לשמוע, כעת למה שניתן ידינו למהלך שלהם שלכל הדעות הרב פחות חמור משפע שוק".

בתגובה לדברים החריפים שמשמיעים גורמים בכירים בוועדה למען השבת, מגיבים גורמים בוועד הכשרות של העדה החרדית במילים חריפות לא פחות: "הגרערס נוסעים לרעבע באגד שמחללת שבת".

"מה קרה שהתעוררתם פתאום? אתם שוב מתממים או עושים את עצמכם תמימים? מה עם אגד? הגערערס נוסעים לרעבע באגד שמחללת שבת. שופרסל לא מחללת שבת? חסרים מפעלים שמחללים שבת? זו המציאות! זו המדינה! אז מה הם רוצים שנעשה, שנסיר את ההכשר בגלל שאותו אחד מחזיק גם חנויות שפתוחות בשבת?"

אז אתם למעשה אומרים שאין ברירה, צריך לתת הכשר למחללי שבת?

"לא. אנחנו נותנים הכשר לבית אריזה שמוכר את המוצרים גם לרשת שמחללת שבת. זה ממש לא אותו דבר".

אבל, מאי שנא החילול שבת של קרתא והחילול שבת של אותה רשת?

"יש הבדל גדול, בקרתא מחללים שבת בפועל, שם, אנחנו לא יכולים להיות אחראיים על מה שהם עושים עם המוצרים שלנו. מה אתה רוצה, שלא ניתן הכשר לברמן ולאנג'ל כי מוכרים אותם ברשת הזו?".

אם אני מסכם את מה שאתה אומר, אז אין לכם כוונה להפסיק להם את ההכשר, אתם לא רוצים להפסיד בגלל זה.

"זה לא קשור להפסד. זה קשור לעובדה שחילול השבת הוא לא רק של הרשת הזו, אי אפשר לעצור את כל הכשרויות שלנו בגלל זה. אנחנו נצטרך לא לתת הכשר לאף אחד".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר