עצמאות החינוך

מאיר פרוש עונה לרב לייזרזון: ביטול המחוז החרדי - לא יסייע

סגן שר החינוך מאיר פרוש, מתנגד לביטול המחוז החרדי במשרד החינוך וקורא להקמת גוף ציבורי שיהיה אחראי על הקשר בין משרד החינוך והמוסדות. המכתב המלא (אקטואליה)

שאול כהנא | כיכר השבת |
מאיר פרוש (צילום: הדס פרוש - פלאש 90)

סגן שר החינוך, חבר הכנסת מאיר פרוש, מתנגד לביטול המחוז החרדי במשרד החינוך, כך עולה ממכתב תגובה ששיגר בימים האחרונים ליו"ר 'החינוך העצמאי', הרב אברהם יוסף לייזרזון, המתפרסם לראשונה ב'כיכר השבת'.

"המחוז החרדי כפי שהוא כיום, הוא רחוק מלשקף את רצון ההנהגה הרוחנית של היהדות החרדית, אבל חייבים להבין, ביטולו של המחוז, לא ימנע ולא יבטל שום מינוי, שנעשה על ידי משרד החינוך, וברור שאם יתפנה בעתיד תקן של פיקוח, או יוסיפו תקני פיקוח שמשוייך למוסדות החרדים, הם שוב יתמנו ע"י 'המבינים' של אגף המוכש"ר במתכונתו הקודמת. וד"ל", כך מבהיר פרוש במכתבו לרב לייזרזון.

כזכור, כפי שנחשף ב'כיכר השבת', יו"ר החינוך העצמאי הרב אברהם יוסף לייזרזון שיגר מכתב חריף לשמונת חברי הכנסת של יהדות התורה בו הוא דרש מהם לדרוש את ביטול המחוז החרדי בהסכמים הקואליציוניים.

יו"ר 'החינוך העצמאי', הרב אברהם יוסף לייזרזון (באדיבות המצלם)

לייזרזון כתב במכתב נרגש ארוך ומנומק כי "פורענות האנטי חינוכית בדמותו של 'המחוז החרדי' המעסיק עשרות רבות של מפקחים ומפקחות על כל מערכת החינוך העצמאי, שחובתנו האלמנטרית לפעול מיידית לביטולו ולהחזרת המצב לקדמותו, בעוד שבמשך שישים שנה בהסכמת הממשלות כיהנו רק שני מפקחים על כל בתיה"ס לבנים ולבנות של החינוך העצמאי, שמילאו את תפקידם אך ורק בעניינים אירגוניים ומינהליים, מבלי לגלוש לנושאים חינוכיים שאינם עולים בקנה אחד עם העצמאות החינוכית יסוד קיומנו, השלובה יחד עם המערכה הגורלית להבטחת עתיד עולם התורה והישיבות כי 'אם אין גדיים אין תיישים'".

כעת, כאמור, סגן השר פרוש השיב על המכתב. לטענת סגן שר החינוך, משרד החינוך בראשות שר החינוך דאז שי פירון מינו מפקחים לפי הבנתם אבל ביטול המחוז החרדי לא ישנה את התמונה ולא יטיב עם המוסדות. "לשאלה הנוקבת, שהיא בפי כל, מי מינה את עשרות המפקחים, או מי קבע, מה הן אמות המידה להתאמת המפקחים למוסדות המפוקחים. התשובה היחידה והברורה היא, משרד החינוך, פקידיו, ראשיו, מנהליו וכל אלה שמוכרים ואינם מוכרים לנו, הם היו אלה שמינו את המפקחים החדשים כפי 'ההבנה' שיש להם, בתחום רגיש זה. למיטב ידיעתי, איש מהמימסד החרדי לא היה שותף לבחירת ומינוי המפקחים, שכאמור, לפי החוק, משרד החינוך מוסמך למנותם והם פעלו מכוח אותו חוק שמכוחו, נוסד החינוך העצמאי".

בהמשך כותב סגן השר פרוש כי יש להקים גוף ציבורי חרדי שיהיה אחראי על הקשר בין המוסדות למשרד החינוך. "בהיקף הענק של אלפי מוסדות חינוך חרדיים עם קרוב לחצי מיליון תלמידים, שנשענים במשרד החינוך, במידה כזו או אחרת - גם אם היא מיזערית ביותר, כאשר למשרד החינוך יש את הסמכות החוקית כנ"ל, הרי מול זה, אנו חייבים ליצור גוף ציבורי מאושר, מוסמך ובעל סמכות שהוא יהיה מקובל על מרנן ורבנן שליט"א, כאשר כל נושא של קשר, בין משרד החינוך לבין המוסדות, יוכל להתבצע רק בתיאום עם אותו גוף ציבורי שבו חייבים להיות מיוצגים כל גווני הקשת וכל זרמי ורשתות החינוך שבציבור החרדי.

"לעת עתה, כל מי שהוא מוסד חינוך בהגדרת מוכש"ר, צריך להיות מודע לאשר לפניו, כמתואר בסעיפים שציטטתי לעיל, אין זה משנה, אם יהיה מחוז לחרדים, או שהחרדים יטופלו ע"י אגף מוכש"ר, ואסור לנו לברוח מידיעת האמת והמציאות. הלוואי ונוכל לשנות לטובה, מציאות זו".

המכתב המלא:

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר