האסון בנחל

עדויות סותרות: "הנער טבע וכולם נעלמו"; "לא ניסו לברוח"

ה'גארטלים' שלהם שימשו כחבל הצלה לחברם שטבע, אך הם עצמם, החברים והרבנים, נעלמו מזירת האסון בו נספה בן ה-15 • מדוע הם לא היו שם בשבילו, ברגע האמת? אלו ההסברים - הסותרים (ארץ)

חיים גולדברג | כיכר השבת |
העד, הנער שטבע והרב החשוד (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת / ללא קרדיט)

משעריה של תחנת המשטרה במעלה אדומים, יצא בצהרים (ראשון) ש.ו, תלמיד ישיבת 'מרכז הרב', לאחר שסיים למסור עדות שעשויה להיות מכריעה בפרשת החשד לגרימה ברשלנות של מות הנער שמעון הלר ז"ל שטבע בנחל פרת.

כזכור, רבו של הנער, בן 34 ואב לילדים מירושלים, עוכב לחקירה בחשד לרשלנותו בפרשה, ומעצרו אף הוארך פעמיים, כאשר השופט מסביר ששתיקתו המתמשכת בחקירה משפיעה לחומרה על ההחלטות בעניינו.

מי שתומך בחשד זה, הוא דניאל ג'ייקוב, קצין הביטחון של נופי פרת ומהראשונים שהגיעו לזירת האסון, שטענותיו התפרסמו לראשונה בראיון לכתבת 'כאן' כרמל דנגור. אך מנגד, כפי שנחשף כאן כעת, עד ראייה למתרחש, שאינו קשור לישיבה, מסר היום עדות הפוכה, שעשויה לסייע לרב העצור.

החשוד, בהארכת מעצרו (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

תחילה לתיאור המקרה הקשה, אותו משחזר ג'ייקוב בשיחה עם 'כיכר השבת': "לפי מה ששמעתי שם, הבחור נכנס ברגל למים, לאט לאט נכנס למים יותר ויותר, כאשר באיזשהו שהוא שלב הוא נסחף למים יותר עמוקים והגיע למקום שלא היה לו איפה לעמוד, ואז - כך ספרו לי אנשים במקום - הוא התחיל לצעוק 'אני טובע, אני טובע'. אנשים לא הבינו מה הוא אומר, חשבו שהוא צוחק, אך שני מטיילים כן קפצו למים, כשהם קלטו מה קורה, וניסו לחלץ אותו, ללא הצלחה; לא היו להם את היכולות לזה. זה כבר שלב שאחד מאנשי הצוות של הישיבה מזעיק את מד"א וכוחות החילוץ".

"באותו זמן אני מגיע לשם, רבע שעה אחרי שהנער טבע, בעקבות טלפון שקיבלתי מ'מוקד בנימין' על המקרה", ממשיך ג'ייקוב. "אני מגיע בריצה; דרך של חצי שעה הליכה עשיתי בשבע דקות. הגעתי, הורדתי את הבגדים וקפצתי למים".

כוחות החילוץ מחוץ לנחל (צילום: קבוצת 'במת החדשות')

"כשאני יורד למטה, אני רואה את כל הישיבה עולה למעלה. זה היה לי מוזר. אחרי חמש דקות במים מצאתי את הבחור , הוצאנו אותו והתחלנו עיסויים של רבע שעה, עד שהמסוק של 669 הגיע, וכך חצי שעה אחרי הטביעה הוא הועלה למסוק".

מה אתה רוצה, שהקבוצה תישאר לראות את ההחייאה? הרי אמרו להם ללכת

"ברור שצריך להזיז את האנשים, בשביל שלא יפריעו בפעולות חילוץ. אבל אם תלמיד טובע, האחרים צריכים להישאר; איש ה'עזרה ראשונה', המדריכים האחרים, המבוגר האחראי. יש פה ילד שטבע! זה לא מעניין אותם? אין כזה דבר שמישהו טובע וכולם הולכים. אם ילד בן 18 אומר ללכת, בזמן שהתלמיד שלך טובע - אתה הולך? זה לא הגיוני".

"לי היתה תחושה שבאירוע הזה היתה הפקרות! עשיתי הכל בשביל להציל את הילד הזה, ואני רוצה לפגוש את המשפחה, לדבר על הרגעים האחרונים של הילד שלהם, הוא נראה ילד חמוד ומתוק. האסון הזה היה יכול להיחסך, אם היו עושים משהו אחד או שניים לפי הנהלים; לא מכניסים תלמידי ישיבה שלא יודעים לשחות לבריכה כזו. זו לא בריכת שחייה רגילה".

נחיתת מסוק החילוץ ב'הדסה' (צילום: קבוצת בט"ש וחירום)

מנגד, המטייל ש.ו, שמסר היום את עדותו במשטרה, מתאר בשיחה עם 'כיכר השבת': "רבע שעה אחרי שהגעתי לנחל, קבוצה של מטיילים חרדים, משהו כמו 50 אנשים, הגיעו לנחל. החבר'ה שם נכנסו למים, כאלו שלפי דעתי לא יודעים לשחות, ואחרי 10 דקות אני קולט את אחד מהם מתחיל לטבוע; זאת אומרת יורד פנימה למים להרבה זמן, עולה, מנסה לנשום ולא מצליח וצולל שוב".

"ישר אמרתי לחבר שלי שהיה איתי: בוא נקפוץ למים. קפצנו, וניסינו לצלול. מדובר בבריכה בעומק בערך של 5-6 מטר. הצלחנו לצלול, אבל לא להוציא אותו. בזמן הזה המדריכים בעצם לא מבינים שקרה משהו, אז צעקנו להם שיקראו למד"א".

ש. ממשיך: "בינתיים אמרתי לרבנים לפזר את התלמידים, שלא תהיה התקהלות סביב הבריכה. אחרי 7-10 דקות הגיעו שני חובשים, ואז - אחרי רבע שעה מהטביעה - הגיעו שניים שמוכשרים לצלילה, ותוך 5 דקות הוציאו אותו מהמים, כשאנחנו עוזרים להם למשוך אותו, עם חבל ארוך שיצרנו מ'גארטלים' של התלמידים".

"אני לא חושב שהיה שם מישהו שניסה לברוח, אנחנו אלו שמרנו לתלמידים שם שיעלו, בגלל שההמולה שיוצרים אנשים שלא עוזרים, רק גורמת לעוד בלגן", מסיים ש.ו. את עדותו, אותה כאמור השמיע לפני זמן קצר גם בפני חוקרי המשטרה.

מחוץ לזירת האסון (צילום: דוברות איחוד הצלה)

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר