כל העדכונים • צפו

נפתלי בנט נבחר לראש הממשלה ה-13 של ישראל

60 חברי כנסת הצביעו בעד ממשלת החילופין של בנט ולפיד, ובכך בנט הפך לראש הממשלה ה-13 של מדינת ישראל. מנגד 59 חברי כנסת הצביעו נגד הממשלה החדשה (חדשות)

רפאל כהן | כיכר השבת |
נתניהו ובנט לוחצים ידיים במליאה (צילום: דוברות הכנסת)

מיד לאחר סדרת הנאומים של ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט, הנאום של ראש הממשלה החליפי המיועד יאיר לפיד ושל ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו, החלו סדרת הנאומים של ראשי הסיעות בכנסת.

מיד לאחר הדברים של ראשי הסיעות, תחל בחירת יושב-ראש הכנסת החדש, מי שצפוי להיבחר הוא איש יש עתיד, מיקי לוי. לאחר מכן תחל ההצבעה על כינון ממשלת חילופים.

לאחר ההצבעה תחל הצהרת אמונים של ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט, ראש הממשלה החלופי לפיד ושאר חברי הממשלה, 'כיכר השבת' מעביר את הערב בכנסת בשידור חי.

עדכונים שוטפים

22:07: ראש הממשלה בנט, פתח את ישיבת הממשלה, כשהוא מברך ברכת שהחיינו בשם ובמלכות.

22:01: החלה ישיבת הממשלה הראשונה בראשותו של ראש הממשלה החדש, נפתלי בנט. היועמ"ש מנדלבליט, אמר לליברמן בחיוך: "יש עכשיו כדורגל".

21:46: לאחר השבעתו לשר, הודיע השר עמר בר-לב על ביטול טקס החלפת השרים לביטחון פנים על רקע המתיחות וההתחממות הביטחונית. השר בר-לב מסר: "על רקע המתיחות הביטחונית, אירועי השבועות האחרונים והארועים הצפויים השבוע, זה לא יום לטקסים. איני מעוניין שכוחות משטרת ישראל יעסקו בדבר מלבד במשימתם הרגישה, שעה שבירושלים ישנה מתיחות ביטחונית. המשטרה צריכה להתחיל לעבוד כמה שיותר מהר ובשקט. כהוראתי הראשונה אני רוצה את הכוחות בשטח ולא בטקסים. קדימה לעבודה. אני עצמי אנצל את השעות הראשונות בתפקיד לחפיפה עם השר היוצא".

21:42: שר הדתות מתן כהנא הגיש כעת את התפטרותו ליו"ר הכנסת במסגרת החוק הנורווגי. במקומו תכנס לכנסת בעוד 48 שעות שירלי פינטו.

21:40: השר זאב אלקין והשר יועז הנדל מ'תקווה חדשה', הגישו כעת את התפטרותם ליו"ר הכנסת במסגרת החוק הנורווגי. במקומם ייכנסו לכנסת בעוד 48 שעות ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי וחבר הכנסת לשעבר צבי האוזר.

21:28: לשכת ראש הממשלה היוצא, בנימין נתניהו, תיאמה עם לשכת ראש הממשלה הנכנס, נפתלי בנט, פגישת חפיפה בין השניים שתיערך מחר בשעות הצהריים במשרד ראש הממשלה בירושלים.

21:18: נשיא ארה"ב ג'ו ביידן: בירך את הממשלה הנבחרת ואמר, כי הוא מצפה לעבוד עם ראש הממשלה בנט, כדי לחזק את הקשרים בין שתי המדינות.

21:02: ראש הממשלה נפתלי בנט הושבע בכנסת, מיד לאחריו הושבע ראש הממשלה החליפי ושר האוצר יאיר לפיד, מיד לאחר ההשבעה, בנט עבר להתיישב על כסא ראש הממשלה.

20:59: ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו, עבר לספסלי האופוזיציה בכנסת ולחץ את ידו של ראש הממשלה הנבחר בנט וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד.

20:52: חברי הכנסת סיימו להצביע על הממשלה שהוצגה בפניהם, 60 חברי כנסת תמכו בנפתלי בנט, 59 חברי כנסת התנגדו וחבר כנסת אחד מהרשימה המשותפת נמנע.

20:42: החלה ההצבעה על ממשלת בנט-לפיד, חבר הכנסת מהרשימה המשותפת - אלחרומי, לא היה נוכח בהצבעה הראשונה.

20:38: כפי הצפוי - חבר הכנסת מיקי לוי מ'יש עתיד', נבחר ברוב של מעל ל-61 חברי כנסת, חברי הכנסת של הרשימה המשותפת הצביעו אף הם בעד מיקי לוי.

20:20: החלה ההצבעה על תפקיד יושב ראש הכנסת, האופוזיציה הציעה את חבר הכנסת יעקב מרגי מש"ס, שקיבל בהצבעה שמית, תמיכה של 52 חברי כנסת, מיד לאחר מכן החלה ההצבעה על מיקי לוי - שצפוי לקבל את מירב הקולות.

אחרון הדוברים, היה שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ, שתקף את נתניהו בחריפות ואמר: אני חייב להתייחס לדברים החמורים שאמר פה רה״מ היוצא, אנחנו בתקופה מאתגרת בזירה הביטחונית, אויבנו לא יתנו לנו רגע של חסד אחד ואפשר בהחלט שבקרוב יבחנו אותנו, אבל עם כל הכבוד, לא אלמן ישראל. ביטחונה של ישראל מעולם לא היה - ומעולם לא יהיה - תלוי באדם אחד".

חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי מש"ס, הזכיר את ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט - "הנוכל מרעננה", לאורך כל הנאום ואמר: "נעשה הכל עד שהנוכל מרעננהיעזוב את המשכן הזה בבושת פנים", וקרע את ההסכמים הקואליציוניים. את בני הישיבות כינה "סיירת מטכ"ל של עם ישראל"

חברת הכנסת ונציגת הליכוד, גלית דיסטל אטבריאן, אמרה: "הפרקליטות של מדינת ישראל הדמוקרטית העלימה עשרות אלפי מסמכים מזכים במשפטו של רה"מ שנבחר באופן דמוקרטי".

לאחר מכן החלה להגן על נתניהו ותקפה את התקשורת: "מעלימה את התפוררות התיקים וכדי שאף אחד לא יידע שנעשה פה ניסיון הפיכה משפטית".

‏יו"ר רע"מ מנסור עבאס, אמר בנאומו בכנסת, אותו התעקש לומר בשפה הערבית: "נחזיר את האדמות שהופקעו מבני עמנו - זה מעשה לאומי מן המעלה ראשונה".

יו"ר יהדות התורה חבר הכנסת משה גפני, נאם בתורו וזעק מעמקי ליבו: "אין שבת, אין גיור, אין לומדי תורה, יש ברית זוגיות, אין כותל מערבי - לא נשאר שום דבר".

במה אתם יהודים? זעק משה גפני, "מעולם לא היה דבר כזה".

יו"ר מפלגת העבודה חברת הכנסת מרב מיכאלי, אמרה על הדגלים השחורים שהרימו חבר הכנסת בן גביר וסמוטריץ': "ניצול ציני מכוער של אנשים שנרצחו בפיגועי טרור".

ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו, אמר בנאומו: "אני עומד כאן בשם מיליוני אזרחים, שבחרו בדרך של זקיפות קומה ולא בדרך של הרכנת ראש. אני עומד כאן כשליח ציבור נבחר של למעלה מממליון אזרחים שהצביעו לליכוד בראשותי ועוד מיליון שהצביעו לממשלות ימין שחשבו שתוקם ממשלה בראשותי. למענם אני מבטיח לפעול להמשיך את קיומה ושגשוגה של מדינת ישראל".

"בכל תפקידיי הייתה לי הזכות לפעול לילות כימים פשוטו כמשמעו, למען המדינה האהובה שלנו. יחד עם חבריי בליכוד ושותפיי בימין, הפכנו את ישראל לכוח עולמי. בתחומים רבים למעצמה. עשינו זאת לא מתוך כניעה ללחצים בינלאומיים לא מתוך חולשה, אלא מתוך עמידה איתנה ופיתוח העוצמה של מדינת ישראל. העוצמה המשולבת הזו הביאה לישראל הישגים אדירים שלא היו לנו מעולם".

יצאנו ראשונים בעולם מקורונה בעוד מדינות רבות מאד עדיין נתונות בסגרים ובהגבלות. הפכנו את ישראל לכלכלה חופשית כל כך הרבה רפורמות. הפכנו אותה לאחת מעשרים הכלכלות העשירות בעולם. הגדלנו את השוויון בניגוד למה שאומרים.

נאבקנו בנחישות נגד מאבקיה של איראן ליצירת נשק גרעיני גם כשנאלצנו לעמוד לבדנו מול העולם. נחישות זו השפיעה על הממשל הקודם בארה"ב לצאת מההסכם וסייע גם למדינות נוספות ערביות להבין את הסכנה ולכרות איתנו הסכמי שלום היסטוריים "הסכמי אברהם". בהסכמים אלו שינינו את הדוקטרינה הישנה והמסוכנת של שטחים תמורת שלום".

הבאנו הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל והעברת שגרירות ארה"ב אליה, הכרה ברמת הגולן ובישובים ביו"ש. טיפחנו את היחסים עם רוסיה ועם נשיא רוסיה ועל ידי זה הבטחנו את חופש הפעולה האווירי בשמי סוריה כדי למנוע את ביסוס האיראנים בסוריה.

הורדנו מיסים עודדנו תחרות והסרנו הרבה חסמים ומונופולים. כולכם רואים את השינוי, גורדי שחקים, קניונים מנופים בכל מקום. חיברנו את הפריפריה למרכז בגשרים רכבות ומחלפים. אני מבקר ורואה את הגאווה העצומה של התושבים נוכח הפיתוח האדיר שלא היה בזמן של קודמנו. פעם קראו להם ישראל השנייה בהתנשאות, אנחנו מבטלים את זה ואסור לחזור לשם.

הורדנו את האבטלה והעלנו את שכר המינימום. הקמנו טייסת כיבוי שהצילה חיים רבים אפילו עכשיו בכניסה לירושלים. הוצאנו את הגז מהמים והפכנו את ישראל לראשונה למעצמה אנרגטית שמייצאת גז למצרים וירדן ובעתיד גם לאירופה שלא נדבר על הכסף הרב שנכנס לקופת המדינה.

הנהגנו מדינות של שמים פתוחים ושברנו שיאים בתיירות. במשך 11 שנים ולא בקומץ פגישות בין חברי כנסת זה או אחר, השקענו בחברה הערבית בישראל בתשתיות בבריאות ובחינוך, ותחנות משטרה שלא היו. עשינו זאת כדי לשמר את כל אזרחי ישראל בסיפור ההצלחה הישראלי.

הפכנו את ישראל למעצמת סייבר, הקמנו גדר בגבול סיני שבלם הסתננות בלתי חוקית מאפריקה, דבר שהיה מחסל סופית את מדינת ישראל כמדינה יהודית. בניגוד לשנים המדממות שקדמו לנו שבהם שטפו אותנו גלי טרור בלתי פוסקים. הבאנו את העשור הבטחוני הטוב ביותר שהיה לנו. פחות חיילים ואזרחים נפגעו בעשור האחרון בהשוואה לכל עשור אחר מאז קום המדינה. לפני זה מה היה לנו אוטובוסים מתפוצצים ומסעדות מתפוצצות עכשיו יש לנו מסעדות מפוצצות בבני אדם שאוכלים ללא מורא. זה לא קרה במקרה, זה קרה כי הובלנו מדיניות בטחונית אחרת, תקיפה מרתיעה ומוסכמת שגובה מחיר כבד מאד מאויבינו ועם זאת נמנעת מפזיזות ומאימפולסיביות. זו הייתה גם מדיניות מאד נועזת ביצענו פעולות נועזות בעומק האויב כמו הבאת ארכיון הגרעין מתוך איראן ובפעולות נוספות".

זו הדרך שלנו, שלי ושל חבריי למחנה הלאומי, חבריי לימין האמיתי ואם נגזר עלינו להיות באופוזיציה נעשה זאת בגו זקוף עד שנפיל את הממשלה המסוכנת הזו ונחזור להנהיג את המדינה בדרכנו.

נתניהו התייחס להסכם הגרעין אליו ארה"ב רוצה לחזור ואמר "אני מודאג שבעתיים אחרי ששמעתי את בנט, כי הוא תמיד עושה הפוך ממה שהוא אמר, כמו שאמר שלא יישב עם מנסור עבאס ויאיר לפיד".

ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד עלה לדברים קצרים בלבד ואמר: "עליתי הנה רק מסיבה אחת אני רוצה לבקש סליחה מאמא שלי, ואנחנו לא בקלות מבקשים ממנה לעלות לירושלים, כי הנחתי שתצליחו לנהוג בממלכתיות בעת העברת השלטון. במקום זה כל מי שהגיע ראה והתבייש בכם וגם הבין מדוע צריך להחליף אתכם".

• ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט, הודה בפתיחת דבריו לבנימין נתניהו ואמר: "תודה לך בנימין נתניהו על שירות ארוך שנים ועתיר הישגים. כראש הממשלה פעלת לאורך שנים רבות, לביצור עוצמתה המדינית, הביטחונית והכלכלית של ישראל. "

"זהו פיקדון מקודש, הנטל הזה הוא פקדון מוקדש שעובר מדור לדור. מדינת ישראל היא לא עוד מדינה היא חלומם של דורות של יהודים ממרקש ועד בודפשט שזכינו ומתגשם בכל יום מול עינינו.

האתגרים החיצוניים שעומדים מולנו גדולים, פרויקט הגרעין האיראני שהתקדם לעבר נקודה מכרעת, והיחס הלא הוגן כלפי ישראל בעולם, כל אלו משימות גדולות ומורכבות", אמר בנט, שנאומו הופרע כל העת בקריאות ביניים של חברי האופוזיציה שכינו אותו "שקרן" ו"בוגד".

בנט הגיב לצעקות ואמר: "כגובה הצעקות כך גובה חוסר השלטון בתקופתכם".

"ראיתי ביציע האורחים את מאיה מורנו אלמנתו של חברי סא"ל עמנואל מורנו ז"ל, בכל צומת חשוב בחיי אני חושב על עמנואל ומשהו מעוצמת המסירות והשליחות של עמנואל מלווה אותנו".

"יהודים זה עם של דעות כמו שאנחנו רואים פה, ומי שראה פעם חברותא לומדים גמרא, רואה את כוחה של מחלוקת לשם שמים. אבל יש נקודות בהן המחלוקת יוצאת משליטה והיא מאיימת עלינו ועל כל מה שבנינו בדם ובעמל. פעמיים בהיסטוריה שלנו איבדנו את הבית הלאומי שלנו, בדיוק כי מנהיגי הדור ההוא לא השכילו לשבת זה עם זה ולהתפשר, גם עם אנשים אחרים. בדיוק ככה", אמר בנט.

"כל אחד היה צודק, אבל מרוב הצדק הם שרפו את ביתנו עלינו. דמיינו שאז לפני אלפיים שנה, היה עומד משהו ואומר רגע לפני התהום, אנחנו לא נשרוף את האסמים של עצמנו כי אנחנו לא מסוגלים לשבת זה עם זה. אני גאה ביכולת לשבת ביחד עם אנשים עם דעות מאד שונות. ולכן הפעם רבותיי ברגע המכריע לקחנו אחריות. הכי קל להמשיך ככה לפי התכנית שתכננתם לנו עוד בחירות, בחירות חמישיות ושישיות ועשיריות, עוד שנאה, עוד פוסט מורעל בפייסבוק עוד הפגנות כאלה ואחרות מאורגנות וממונות ככה בדיוק מפרקים מדינה אנחנו עצרנו את זה לפני התהום".

"אני רוצה להודות לידידי שר החוץ המיועד יאיר לפיד, שגילה אחריות לאומית ונדיבות פוליטית ובלעדיו לא היינו פה היום".

"הגיע השעה של מנהיגים אחראים מחלקי העם השונים, לעצור את זה. לעצור את הטירוף הזה. אני רואה שיש פה הרבה אנשים עם יסורי מצפון שמנהיגיהם סירבו להיכנס לממשלה ולכן הם עכשיו צועקים", תקף בנט והוסיף, "דעו לכם חברים שגם אם אתם לא בממשלה אנחנו נדאג לציבור שלכם ונייצג גם אותם".

"יש פה רצון לייצר אבל לאומי אבל מה שקורה כן זה בסך הכל החלפת ממשלה בדמוקרטיה. אנחנו נגיע לבחירות בעוד ארבע שנים ואתם תציבו את המתכונת שלכם", אמר בנט.

"אנחנו נשב ביחד ומה שמסכימים נרוץ קדימה, מה שמפריד ויש הרבה מה שמפריד ונניח אותו לעת עתה. לאזרחי ישראל אני אומר זה רגע פוליטי רגיש ואני קורא לכל הצדדים לנקוט באיפוק".

"נעביר את אגף המעונות למשרד החינוך, זו בשורה אדירה. חבריי החרדים, נוריד את גיל הפטור לגיל 21, המשמעות היא אדירה - ולא סתם אתם מתנגדים. אין לי ספק שצעירים חרדים שמחים על הבשורה וישמחו עוד יותר כשזה יקרה. מי שרוצה להישאר ללמוד תורה - ימשיך".

"נקל על העצמאים ובעלי העסקים הקטנים, נגדיל את קצבת האבטחה לקשישים ל70% משכר המינימום. נשבור את המונופול החונק של הכשרות שיורד לחייהם של בעלי העסקים כך שזה יוזיל את מחירי המזון מחד ויחזק את האמון בכשרות".

"נפתח פרק חדש ביחסי מדינת ישראל עם אזרחיה הערבים. חייב לתת את הקרדיט לכך לרה"מ נתניהו שפרץ את הדרך לכך בסדרת מפגשים".

"באנו לעבוד בשביל כולם, ומכאן אני פונה לציבור החרדי, אמנם ראשי המפלגות החרדיות שלא להצטרף לקואליציה וזה זכותם. אבל אנחנו נייצג אתכם. הממשלה החדשה, תכבד את לומדי התורה, התורה שמרה אותנו אלפי שנים בגלות. ובמקביל תדאג להסיר חסמים שמנעו מחרדים להשתלב בחברה. נפתור את מצוקת הדיור בחברה החרדית. יש מקום להקמת שכונות חדשות ואפילו עיר חרדית חדשה בישראל".

בנט הזכיר את אלי כהן, הנער החרדי בן ה-16 שנהרג באסון מירון ואמר: "ועדת חקירה ממלכתית קום תקום".

"ישראל לא תאפשר לאיראן להצטייד בנשק גרעיני, ישראל אינה צד בהסכם והיא תמשיך לפעול בחופש פעולה באופן מלא", הצהיר בנט.

"קיבלנו תזכורת לזה לא מזמן בנוגע לפלסטינים, אנחנו צריכים לזכור ולהזכיר לעולם שאויבנו שוללים את עצמם קיומנו בארץ ישראל ולא מדובר במחלוקת על שטח. אני מקווה שהפסקת האש בדרום תישמר אבל אם חמאס יפעל שוב באלימות נגד אזרחים ישראלים הוא יתקל בקיר ברזל. אלימות וטרור הם לא תופעת טבע או גזירת גורל שאנחנו צריכים להשלים איתם. הפלסטינים צריכים להבין שאלימות תתקל בתגובה נחרצת".

"נפעל להשבתם הביתה של חללי צהל והשבויים בידי חמאס. רואים בהשבתם מטרה מקודשת - שיש לעשותה באחריות".

בנט הודה לנשיא האמריקני ג'ו ביידן ואמר "הממשלה תעשה מאמץ להעמיק ולטפח את היחסים עם ידידינו בשתי המפלגות. אם יהיו מחלוקות ננהל אותם מתוך כבוד הדדי".

"אני מתפלל לקב"ה שיתן בליבי חכמה בינה ודעת להוביל את מדינת ישראל", אמר בנט כשהוא מקריא את התפילה לשלום מדינת ישראל ולאחר מכן את רשימת השרים בממשלה המיועדת.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות