מדירים את החרדים

עבר בקריאה ראשונה: שתי נשים בוועדה למינוי דיינים

מליאת הכנסת אישרה את הצעת חוק הדיינים, לפיה מתוך נציגי הממשלה והכנסת - שתיים תהיינה נשים • חברי הכנסת החרדים תקפו את ההצעה שתפגע בסטטוס קוו ותדיר אותם בפועל מהוועדה החשובה (אקטואליה)

רפאל כהן | כיכר השבת |
ההצבעה במליאה (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

מליאת הכנסת אישרה הערב (שלישי) בקריאה ראשונה את הצעת חוק הדיינים. לפי הצעת החוק, מתוך נציגי הממשלה והכנסת החברים בוועדה לבחירת דיינים יהיו שתי נשים לפחות, בכך יצליח השר מתן כהנא להדיר את הנציגים החרדים מהוועדה.

ההצבעה במליאה (דוברות הכנסת)

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "הוועדה למינוי דיינים תכלול 11 חברים בהרכב הזה: שני הרבנים הראשיים לישראל, שני דיינים של בית הדין הרבני הגדול, השר וחבר אחר של הממשלה, שני חברי כנסת, שני עורכי דין וטוענת רבנית. החוק קובע כי לפחות אחד מנציגי הממשלה בוועדה, לפחות אחד מנציגי הכנסת בוועדה ולפחות אחד מנציגי לשכת עורכי הדין בוועדה יהיו נשים". כרגע, מתוך שני השרים ושני חברי הכנסת, ארבעה חברים סך הכל, חציים תהיינה נשים.

עבור המפלגות החרדיות זהו עוד אחד מהתיקונים שמקדמת ממשלת בנט-לפיד, ושתפגענה בסטטוס קוו בענייני דת ומדינה.

כפי שדווח ב'כיכר השבת', בשנה הקרובה צפויה הוועדה למינוי דיינים למנות שישה דיינים לבית הדין האזורי ושלושה דיינים לבית הדין הגדול, מספר לא מבוטל של דיינים חדשים, אך לאחר שנים שהסיעות החרדיות שלטו בוועדה למינוי דיינים, בוודאי ש"ס שהחזיקה במשרד לשירותי דת בשש השנים האחרונות לצד תפקיד יו"ר הוועדה שהיה בידיו של השר לשעבר הרב יעקב אביטן, הסיעות החרדיות לא יזכו לנציגות בוועדה.

עם זאת, מי שימשיכו לכהן כחברי הוועדה אלו הרבנים הראשיים לישראל הראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף והגאון רבי דוד לאו, נשיא בית הדין הגדול.

על פי הצעת החוק, מחצית מנציגי הממשלה והכנסת בוועדה יהיו נשים. מאחר ושני נציגי הממשלה הם השרים מתן כהנא וזאב אלקין, הרי שנציגי הכנסת צריכות להיות חברות כנסת - צעד שיביא להדרת הח"כים החרדים מהוועדה.

המהלך של השר כהנא נועד בכדי לקבל שליטה מלאה באמצעות רוב בוועדה למינוי דיינים, כך שהוא לא יצטרך להגיע לדילים עם הסיעות החרדיות בכדי להגיע להסכמות על זהות הדיינים החדשים שימונו לבתי הדין האזוריים ולבית הדין הגדול.

ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה תקף: "לקרוא לחוק הזה חוק הדיינים זו זילות, זה לא חוק הדיינים זה חוק של חזירות פוליטית ושל צביעות פוליטית. כולנו יודעים למה החוק הזה בא לעולם: בגלל דרישות פוליטיות בין מפלגות שמרכיבות את הקואליציה".

יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, הבטיח מלחמה לפני אישור החוק בקריאה שנייה ושלישית: "יש עוד ועדה למינוי חוץ מהדיינים והיא הוועדה למינוי שופטים - שאותו החוק חל גם עליה. למה התיקון הוא רק על הוועדה למינוי דיינים ולא על הוועדה למינוי שופטים? אנחנו נגיש הסתייגות לחוק שאם הוא עובר הוא יחול גם על הוועדה למינוי שופטים ואני רוצה לבוא לראות שמישהו יסביר את ההבדל. החוק הזה מגלה את פרצופה האמיתי של הממשלה. החוק הזה יגרום לכך שהוועדה למינוי דיינים לא תתכנס גם בעוד שנתיים".

ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה תקף: "יש כאן הכרזת מלחמה על הייצוג החרדי כאשר שוללים את הזכות של הגברים בכנסת להיבחר. כי ידוע וכך יהיה ולא יעזור לכם, שהמפלגות החרדיות תהיינה מורכבות מגברים. אם אתם רוצים לשלול את זכות הבחירה של החרדים, תגידו את זה בפירוש. היו מספיק מדינות לפני האמנציפציה שליהודים לא הייתה זכות בחירה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר