בנט בשפל

תוצאות הסקר: במקרה של סגר - החרדים יפרו את ההנחיות

בסקר "מרכז העניינים" עולה, כי משבר האמון בין הממשלה לחרדים, עלול לעלות חלילה בחיי אדם • מרבית החרדים התחסנו או מחלימים • וגם: הפערים בנתונים בין חסידים, ליטאים וספרדים (חרדים)

שאול כהנא | כיכר השבת |
אילוסטרציה (צילום: דוד כהן - פלאש 90)

בסקר של 'מרכז העניינים' שיפורסם מחר (שני), עולה תוצאות דומות, אך שונות מעט מהסקר שפורסם אך בשבוע שעבר ב'כיכר השבת', בנוגע לאמון הציבור החרדי בממשלה ושמירת ההנחיות במקרה של סגר.

הסקר שהוזמן על ידי 'מרכז העניינים', נערך בשיתוף מכון הסקרים 'קנטר', בניהולו של הסוקר הבכיר דודי חסיד, שהיה הקרוב ביותר מבין כלל מכוני הסקרים לצפות את תוצאות האמת של הבחירות האחרונות לכנסת, עבור 'כאן 11',

יותר משליש מהמשיבים שענו על הסקר, הצהירו על עצמם כי בשנה שעברה שמרו על הנחיות הריחוק החברתי, הבהירו כי הפעם אם יושתו הגבלות, הם אינם מתכוונים למלא אחר ההנחיות.

משתתפי הסקר נשאלו, האם במידה ויוחלט על הגבלת התפילות במהלך החגים בשטח סגור ומעבר לתפילה בשטח הפתוח כפי שהיה בשנה שעברה, האם תישמע להנחות במקרה זה?

מסתבר, כי רק מעט יותר מחמישית מהמרואיינים השיבו כי ימלאו אחר הוראות הסגר במידה ויוכרז במהלך חגי תשרי, בעוד 68% מכלל בעלי הדעה שהשתתפו בסקר הצהירו כי אין בכוונתם כלל למלא אחר הוראות הסגר.

נתון מעניין נוסף העולה מפילוח מספר המשיבים הוא כי בקרב 80% מהגברים בציבור החרדי אין כוונה להתפלל במרחב הפתוח ולאכוף את הסגר, בעוד אצל הנשים עומד הנתון על 56% בלבד.

צלילה עמוקה יותר אל מפת התוצאות, מעניקה את הפילוח המרתק הבא: 76% מתוך הציבור החסידי וכן 76% מכלל הציבור הליטאי השיבו באופן זהה לשלילה, על שאלה משמעותית זו, זאת כאשר בקרב הציבור הספרדי המספר מתון יותר ועומד על 49% בלבד שהשיבו כי לא יאכפו את הסגר.

עם זאת, בציבור החסידי נרשם מספר המתלבטים הגבוה ביותר משאר המגזרים בשאלה זו ומספרם עומד על 34.2%, בעוד בקרב הציבור הליטאי עומד הנתון על 28%. בציבור הספרדי לעומת זאת עומד מספר המתלבטים על 27.2% בלבד.

במענה לשאלת הסקר הבאה: בחגי תשרי בשנה שעברה הממשלה הורתה על סגר, האם אז נשמעת להנחיות? מסתבר, כי לעומת 80% שהצהירו כעת, כי אין בכוונתם לאכוף את הסגר אם יושת בחגים, הרי שמכלל משיבי הסקר 7.2% בלבד הצהירו כי בשנה שעברה הפרו אתך הנחיות הסגר. 55.6% השיבו כי מילאו באופן מלא אחר ההנחיות ו 37.3% בלבד השיבו כי בחגי תשרי בשנה שעברה, מילאו "באופן חלקי" אחר ההנחיות.

גם כאן מעניק הפילוח את הנתונים הבאים: מתוך כלל המשיבים כי נשמעו להנחיות "באופן מלא", הציבור הספרדי מוביל עם 66.5%, הציבור החסידי עם 50.7% והליטאי עם 50.3%.

מבין המשיבים כי מילאו אחר הנחיות הסגר בשנה שעברה "באופן חלקי", מוביל דווקא הציבור הליטאי עם 41.4%, הציבור החסידי עם 41.2% והציבור הספרדי עם 30.0% שהצהירו כי נשמעו באופן חלקי להנחיות.

מבין אלו שהצהירו כי לא נשמעו כלל להנחיות הסגר עולה התמונה הבאה: מקרב הציבור הליטאי 8.3% השיבו כי היו אדישים לחלוטין בשנה שעברה להנחיות. מקרב הציבור החסידי עומד הנתון עם מספר זהה של 8.1% ואילו מקרב הציבור הספרדי 3.5% בלבד השיבו כי לא אכפו את הסגר.

טיפול הממשלה בקורונה

הציבור החרדי באופן גורף סבור כי הממשלה הקודמת טיפלה טוב יותר במשבר הקורונה מאשר הממשלה הנוכחית, 87.9% מהמשתתפים השיבו כי ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו טיפל טוב יותר במשבר הקורונה, בעוד 1.7% בלבד מהמשיבים אמרו כי נפתלי בנט מטפל טוב יותר במשבר.

גם במענה לתשובה זו הפילוח הוא חד משמעי. 92.8 אחוזים מהציבור החסידי רואים בנתניהו כמי שטיפל טוב יותר במשבר, נתונים זהים עולים גם מפילוח המשיבים מהציבור הספרדי, שם זוכה תפקודו של נתניהו במשבר ל 91.3 אחוזים כאשר בשני המגזרים הללו זוכה נפתלי בנט ל- 0 אחוזי תמיכה.

מסתבר, כי היה מי שעוד פקפק ותלה תקוות במאבק הבלתי מתפשר של יו"ר ש"ס אריה דרעי למען בנימין נתניהו בארבעת סבבי הבחירות. לפי תוצאות הסקר, גם בסבב החמישי והשישי, ש"ס אינה מתכוונת להרפות מנתניהו, שכן בקרב תומכיו נמצא הבסיס המבטיח של מצביעי ש"ס.

אם תהיתם, בציבור הליטאי זוכה בנימין נתניהו לציון של 84.1% על תפקודו במשבר הקורונה ואילו בנט זוכה לציון של 3.7% תמיכה על תפקודו.

התפקוד של בנט

שאלה נוספת שנשאלו משתתפי הסקר: באיזו מידה אתה שבע רצון מתפקודו של ראש הממשלה נפתלי בנט?
התשובות חד משמעיות וברורות ואינן מותירות מקום לפרשנות. אחוז אחד בלבד מכלל הציבור החרדי, השיב במענה לשאלת הסקר, כי הוא מרוצה מתפקודו של רה"מ בנט.

11.8% השיבו כי הם "לא כל כך מרוצים" מתפקודו של רה"מ בנט, 82.8% אמרו כי הם "בכלל לא מרוצים", ואילו 4.3% בלבד השיבו: "לא יודע". בסך הכל 94.7 אחוזים מכלל משתתפי הסקר אמרו כי הם אינם מרוצים מתפקודו של בנט כראש ממשלה.

יצוין, כי מכלל משיבי הסקר שהביעו תמיכה בנפתלי בנט כראש ממשלה, 0.2% השיבו כי הם "מאוד מרוצים מתפקידו", בעוד 0.8% השיבו כי הם "מרוצים" מכהונתו של בנט כראש הממשלה.

החיסון השלישי

בימים בהם הממשלה מבקשת לעודד את האזרחים בני 40 ומעלה לצאת ולקבל את מנת החיסון השלישי, הסקר בדק מה אחוזי המתחסנים במגזר החרדי בהתאמה לקבוצות המגזר אליו הוא משתייך כאשר הנתונים המפתיעים מנתצים לראשונה את 'מיתוס' מכחישי הקורונה שדבק בציבור החסידי.

ולהלן התוצאות המלאות: מסתבר כי בניגוד להערכה הרווחת כי מרבית האוכלוסייה החרדית כבר נדבקה בנגיף והחלימה, הרי ש 35.6% בלבד מכלל הציבור החרדי חלה עד כה בנגיף והחלים. 49.3% התחסנו בשני מנות חיסון, 4% בלבד התחסנו עד כה במנת החיסון השלישית, ו-11.1% הצהירו כי לא התחסנו ולא חלו בקורונה.

ראש הממשלה נפתלי בנט טען בשבוע שעבר כי הוא רואה בהתחסנות הבעת אמון בו. אלא שלפי תוצאות הסקר, 90 אחוז מהחרדים התחסנו נגד הנגיף או החלימו מקורונה, חרף העובדה שבעיניהם הוא אדם לא אמין.

מפילוח נתון זה נמצא, כי בקרב הציבור החסידי, 31.8 הצהירו כי חלו בנגיף בעבר והחלימו, 56.3% התחסנו בשני מנות חיסון, 2.3% התחסנו במנת קיבלו את מנת החיסון השלישית, ורק 9.7% השיבו כי לא מעולם לא חלוק בנגיף ואף לא התחסנו מפניו.

בקרב הציבור הספרדי 38.0% השיבו כי חלו והחלימו מהנגיף, 48.6% הצהירו כי כבר התחסנו בשני מנות חיסון, 2.1% כבר קיבלו את החיסון השלישי ו- 11.2% הצהירו כי לא התחסנו ואף לא חלו בקורונה.

מפילוח המשיבים המזוהים עם הציבור הליטאי עולה, כי 35.7% כבר חלו בנגיף והחלימו. 46.2% כבר קיבלו שני מנות חיסון, 5.9% כבר התחסנו במנה השלישית, 12.1% אמרו כי מעולם לא חלו בנגיף ולא התחסנו.

עורך 'מרכז העניינים', שניאור ובר, אומר ל'כיכר השבת': "עלינו לשמור על הנחיות הקורונה, למרות הממשלה הרעה הזו ושריה, אשר חיי אדם שווים בעיניהם כקליפת השום ומבחינתם ניתן "להכיל" מתים מהנגיף הארור, רחמנא ליצלן. בד בבד, אסור שנהפוך למרמס בידי מי שמקדשים את חופשת יולי-אוגוסט, נזהרים בכבודו של חג הקרבן, ומנגד דורסים ברגל גסה את חגי ומועדי ישראל הקדושים, משיקולים פוליטיים וכלכליים צרים".

"נתוני הסקר הדרמטיים", מוסיף ובר, "הפתיעו גם אותנו. בתוך עמנו אנו יושבים ולא צריך היה לערוך סקר כדי להכיר את השפל במצב האמון בממשלה. כל בר דעת מבין שהתנהלות הממשלה חובבנית ולא מקצועית. אולם, גם אנחנו לא האמנו עד כמה המשבר עמוק וחריף. שפשפנו עיניים בתדהמה כשקיבלנו את התוצאות החד-משמעיות".

"אנחנו לא אנרכיסטים. תופעות של אנרכיזם זרות לנו ותורתנו הקדושה מזהירה אותנו מפניהן. הצהרתם של הנסקרים לפיה יסרבו לשתף פעולה עם סגר שתטיל הממשלה, נובעת ממשבר אמון עמוק שפרץ בשל התנהלותה הכושלת מול התפשטות הקורונה ובעקבות יחסה המזלזל כלפי האוכלוסייה החרדית במישורים רבים", מסיים ובר.

אלו תוצאות הסקר של 'כיכר השבת', שפורסם ביום שני שעבר:

שביעות רצון מהתנהלות הממשלה בקורונה

רוב גדול של המשיבים – 83%, כלל לא מרוצים מהתנהלות הממשלה הנוכחית במלחמה בקורונה.

הנשים פחות מרוצות בהשוואה לגברים.

הדיון על סקר 'כיכר', שפורסם בשבוע שעבר

7% לא מרוצים, 4% מרוצים במידה בינונית, 2% מרוצים מעט ו-4% מרוצים מאוד.

בנט או נתניהו? השוואה בין הממשלות

רוב ניכר של 84% חושבים שהממשלה הנוכחית מתפקדת פחות טוב ביחס לממשלה הקודמת - עם העלייה בתחלואה. 8% חושבים ששתי הממשלות לא תפקדו טוב, 4% חושבים שמוקדם להעריך, רק 3% חושבים שהממשלה הנוכחית מתפקדת טוב יותר מהממשלה הקודמת ו-15% חושבים ששתי הממשלות תפקדו טוב.

הפירצה בנתב"ג

80% מהמשיבים חושבים שהממשלה איננה מתמודדת נכון עם יבוא הקורונה מנתב"ג. ככל שהגיל עולה, כך יותר חושבים שהממשלה איננה מתמודדת נכון.

רק 8% חושבים שהממשלה מתנהלת נכון בנתב"ג ו-12% ענו שאינם יודעים.

האם צריך להטיל סגר?

כמחצית מהמשיבים, 51%, חושבים שהממשלה לא צריכה להטיל סגר, 30% מהמשיבים חושבים שכן, ו-19% אינם יודעים.

ככל שהגיל עולה כך יותר חושבים שצריך להטיל סגר.

יצוין כי חסידים חושבים יותר מהאחרים שהממשלה איננה צריכה להטיל סגר.

הטלת סגר בחגי תשרי

  • 74% מהמשיבים חושבים שהממשלה "מושכת את הזמן" עכשיו כדי להטיל סגר בחגים - כי לא אכפת להם שזה יזיק ליהודים שומרי תורה ומצוות.
  • 12% חושבים שהממשלה מושכת זמן כדי לאפשר לציבור ליהנות בחופש.
  • 8% חושבים שהממשלה לא מושכת זמן ועושה הכל כדי שלא יתפתח גל נוסף
  • 7% חושבים שהממשלה כלל לא רוצה להטיל סגר

יצוין כי חסידים וספרדים חושבים יותר מליטאים וחרד"לים, שהממשלה "מושכת את הזמן" כדי להטיל סגר בחגים כי לא אכפת לה שזה יזיק ליהודים שומרי מצוות.

הציבור יחזור למנייני חצרות?

רק כשליש, 31%, חושבים שאם הממשלה תורה על כך, הציבור החרדי יחזור ל"מנייני חצרות". כמחצית, 51%, חושבים שלא יחזרו, וכחמישית, 18%, אינם יודעים להשיב.

הנסיעה לאומן לראש השנה

יותר ממחצית, 54%, מהמשיבים חושבים שאין למנוע טיסות לאומן בראש השנה, מהסיבה שבאוגוסט השמים היו פתוחים. 15% חושבים שאין למנוע מסיבות הקשורות לחשיבות הנסיעה. רק 18% חושבים שיש למנוע את הנסיעה כי אוקראינה מדינה אדומה וכי השהות היא במקום צפוף. ל-12% אין דעה בנושא זה.

איסור הנסיעה לאומן בשנה שעברה

43% חושבים שהאיסור לנסוע לאומן בשנה שעברה היה נכון לשעתו. 29% חושבים שזו התנכלות לחברה החרדית ו-22% הצטערו בגלל זה. כרבע מהמשיבים טוענים שזה לא נגע להם (10%) או שאין להם דעה בעניין (14%).

הגבלות בחגי תשרי

  • 40% חושבים שמטרת ההנחיות בתקופת החגים היא אינטרסים פוליטיים
  • 22% חושבים שהמטרה לשבש את אורח החיים החרדי
  • רק 18% שהמטרה היא לקטוע שרשרת הדבקה בתקופה שלא פוגעת בעסקים ובמוסדות הלימוד
  • 13% בלבד סבורים שהמטרה לצמצם הדבקה ולהוריד תחלואה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר