"לא היה אקטיבי"

שנת מאסר על תנאי וקנס כספי; נגזר דינו של אריה דרעי

שופט בית משפט השלום בירושלים, שמואל הרבסט, גזר היום את דינו של יו"ר ש"ס אריה דרעי ולמעשה קיבל את הסדר הטיעון במלואו • שנת מאסר על תנאי ו-180 אלף שקלים קנס (בארץ)

ישי כהן | כיכר השבת |
דרעי בעת הקראת גזר הדין (צילום: מתוך השידור חי)

שופט בית משפט השלום בירושלים, שמואל הרבסט, גזר הבוקר (שלישי) את דינו של יו"ר ש"ס, חבר הכנסת לשעבר אריה דרעי, שהורשע בשבוע שעבר בעבירות מס, לאחר שהודה בעבירות במסגרת הסדר הטיעון שחתם עם היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט.

השופט קיבל את הסדר הטיעון במלואו וגזר על דרעי מאסר על תנאי בין 12 חודשים ל-3 חודשים. השופט לא דן בשאלת הקלון בשל התפטרות דרעי מהכנסת. לדברי השופט: "אני חושב שמדובר בהסכם ראוי ונכון מבחינה משפטית".

השופט הוסיף: "הצדדים כבר בישלו את הארוחה ואני קיבלתי אותה מוכנה. הם שיתפו כיצד הם הכינו את הארוחה. ועכשיו אני צריך להחליט האם הארוחה - הסדר הטיעון עונה על כל הצרכים הציבורים. שאדם מקבל ארוחה של מישהו אחר לפעמים יש לו הערות על צורת הארוחה. במקרה הזה הטבחים היו טובים".

השופט הדגיש במהלך הקראת גזר הדין כי: "העבירות של הנאשם פסיביות. הוא לא היה אקטיבי בקרימינליות".

גזר הדין של דרעי הועבר בשידור חי מאולם בית המשפט, לאחר שהסכים להשתתף בפיילוט השידורים הישירים, פיילוט שהתחיל באולם בית המשפט העליון.

כזכור, במרכז הסדר הטיעון שנחתם עם היועמ"ש, דרעי הודה בשתי עבירות מס, וזה לאחר שהתפטר מהכנסת וישלם קנס של 180 אלף שקלים. היועמ"ש לא דרש כעת קלון, בשל ההתפטרות מהכנסת, אך הסוגיה צפויה לעלות שוב בשלב בו דרעי יבקש לחזור לשולחן הממשלה.

הפרקליטות מבקשת להטיל על דרעי מאסר על תנאי בין 12 חודשים ל-3 חודשים. השופט שמואל הרבסט צפוי לתת את גזר הדין ביום שלישי בשבוע הבא.

התובע מטעם הפרקליטות, ירון גולומב, אמר במהלך הדיון בשבוע שעבר: "בהתחשב בערכים המוגנים והפגיעה בהם במכלול העבירות נבקש להעמיד את מתחם העונש של אריה דרעי בין מאסר על תנאי למספר חודשי עבודות שירות".

לדבריו: "לדרעי עבר פלילי, הוא הורשע בעבירות שביצע בעת שהיה במעמד ציבורי והחזרה על עבירות כשהוא שוב במעמד ציבורי רם היא משמעותית".

התובע מטעם הפרקליטות, ירון גולומב, אמר במהלך הדיון: "בהתחשב בערכים המוגנים והפגיעה בהם במכלול העבירות נבקש להעמיד את מתחם העונש של אריה דרעי בין מאסר על תנאי למספר חודשי עבודות שירות".

לדבריו: "לדרעי עבר פלילי, הוא הורשע בעבירות שביצע בעת שהיה במעמד ציבורי והחזרה על עבירות כשהוא שוב במעמד ציבורי רם היא משמעותית".

פרקליטו של דרעי, עו"ד נבות תל צור, אמר בדיון: "לשני האישומים אין שום זיקה לתפקיד ציבורי כלשהו. החשדות שהועלו נגד אריה דרעי, שוחד, קבלת דבר במרמה וגניבה - אלה עבירות קשות והחשדות ריחפו על ראשו במשך שנים. כל החשדות הקשים נגדו נגנזו, בינם לבין כתב האישום אין כל קשר".

בריאיון באולפן 'כיכר השבת', התבטא עו"ד נבות תל צור, פרקליטו של דרעי, כי: "אריה דרעי נרדף ומותקף כבר הרבה שנים מצד אנשים שלא רוצים לראות אותו בפוליטיקה, ולכן אני לא שולל שתבוא בעתיד עתירה או טענה.

"צריך לזכור שעד היום כלל העתירות שהוגשו בנושא טרם מינויו לשר הכלכלה ולשר הפנים נדחו על הסף, ולכן השאלה שלך כמובן במקום, משום שיתכן שבעתיד יקום מכשול. אנחנו במדינת חוק, וצריך לזכור קודם כל ששאלת הקלון לא הוכרעה, ולטעמינו אין בכלל קלון".

לדבריו: "היועץ אמר, וכך גם כתוב במפורש שהואיל והשר דרעי מתפטר הוא לא יטען כלל בנושא הקלון, זה כמובן לא אומר שהוא לא יטען בנושא בעתיד, אבל חשוב לזכור שנושא הקלון מורכב מהרבה מאד שיקולים, אחד מהם אלו העבירות עצמם, שכאן מדובר בכלל במעשים שנעשו ללא כוונת זדון, ודברים שנעשו לפני הרבה מאד זמן".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר