פרשת השחיתות הציבורית

גזר דין חמור באשדוד: עמרם כנפו נשלח ל-5 שנות מאסר

בית המשפט גזר 5 שנות מאסר בפועל על עמרם כנפו, לשעבר ממלא מקום ראש העיר אשדוד ויו"ר ש"ס בעיר, בגין הרשעתו בעבירות שחיתות ציבורית של שוחד, מרמה והפרת אמונים (חדשות, בארץ)

עמרם כנפו. ארכיון (צילום: יעקב כהן)

גזר דין חמור הערב (שלישי) בפרשת השחיתות הציבורית בעיר אשדוד, במסגרתה גזר בית המשפט המחוזי בבאר שבע חמש שנות מאסר בפועל על עמרם כנפו, לשעבר ממלא מקום ראש העיר אשדוד ויו"ר ש"ס בעיר. בנוסף, גזר בית המשפט 6 שנות מאסר על יצחק דרי, לשעבר חבר מועצת העיר וסגן ראש העיר.

גזר הדין מגיע לאחר הרשעתם של השניים בעבירות שחיתות ציבורית של שוחד, מרמה והפרת אמונים. כמו כן, הטיל בית המשפט המחוזי על הנאשמים קנסות בסך כולל של 300,000 שקלים והורה על חילוט רכושם המסתכם בכ-1.45 מיליון שקלים.

מלבד זאת, הטיל בית המשפט על הנאשמים קלון ופסלם לכהן כחברי ועדת התכנון והבנייה.

בית המשפט המחוזי קבע כי "במעשיהם כמכלול, פגעו הנאשמים פגיעה קשה וחמורה בערכים החברתיים המוגנים... לא רק קיבלו מתת מושחתת, אלא דאגו במרבית המקרים לתת בעדה תמורה מלאה לנותני השוחד".

בהתאם להכרעת הדין, יצחק דרי, בהיותו עובד ציבור, קיבל כספי שוחד מהקבלנים בעיר אשדוד, בסך של למעלה מ-2.5 מיליון שקלים. עמרם כנפו הורשע בקבלת שוחד בסכום כולל של מאות אלפי שקלים.

בית המשפט קיבל בהכרעת הדין את עמדת הפרקליטות, שיוצגה ע"י עו"ד שלום שיפר מפרקליטות מחוז דרום וקבע, כי עיסוק בנדל"ן של חבר מועצה באופן שבו פעלו הנאשמים בקידום פרוייקטים של קבלנים, מהווה שוחד והפרת אמונים. עוד נקבע, כי הנאשמים היו "בניגוד עניינים חריף" עם הקבלנים בעיר אשדוד ולכן אסור היה להם לעסוק בקידום פרוייקטים של נדל"ן בעיר אשדוד.

בית המשפט ציין בהכרעת הדין, כי הנאשמים סטו מהשורה וסיפקו תמורה לשוחד שקיבלו, וכן התייחס להיקף של פרוייקטים קבלניים בהם עסקו הנאשמים, בשכר, ובניגוד לחוק. בית המשפט הדגיש, כי החוק אוסר על חבר מועצה לא רק להצביע בוועדה לטובת מי שמעסיק אותו, אלא גם לפעול מחוץ לוועדה.

בית המשפט המחוזי קבע בגזר הדין מתחם עונש הולם בעניינו של דרי, בין 6 ל-10 שנות מאסר ובעניינו של כנפו - בין 5 ל-8 שנות מאסר, וגזר עליהם כאמור עונשי מאסר של 6 ו-5 שנות מאסר. כמו כן, הטיל בית המשפט על הנאשמים קנסות בסך כולל של 300,000 שקלים וחילוט רכושם. בכלל זה, חילט בית המשפט מחצית מדירת המגורים של יצחק דרי שיבוצע תוך 12 חודשים תוך אפשרות פדיונה תמורת 1.375 מיליון שקלים.

בפרקליטות אמרו הערב כי "בית המשפט המחוזי קיבל את עמדת הפרקליטות, לפיה יש להוקיע באמצעות ענישה מחמירה עבירות של שחיתות שלטונית, שכן בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון, הן רעה חולה שפוגעת בציבור כולו. המדובר בפרשיית שוחד רחבת היקף בעיריית אשדוד, במספר רב של פרויקטים וקבלנים מעורבים והיום נגזר דינם של שני הנאשמים האחרונים בפרשה, אשר בהיותם עובד ציבור ונבחר ציבור, חטאו בעבירות שחיתות הקשות ביותר וביצעו אותן בנסיבות חמורות, תוך ניגוד עניינים חריף עם הקבלנים בהיקף של מיליוני שקלים.

"בית המשפט העביר היום מסר, כי על הנאשמים עמרם כנפו ויצחק דרי לשאת בעונשי מאסר לתקופות ארוכות במטרה להרתיע ולמגר את התופעה הפסולה".

כזכור, בשנת 2017, פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע 5 כתבי אישום נגד 21 נאשמים - נותני ומקבלי השוחד, ובהם כנפו, דרי, שלמה אלבז, שכיהן אף הוא כחבר מועצת העיר אשדוד, קבלנים וחברות שבבעלותם, בגין מעורבותם, כל אחד לפי חלקו, בפרשת השוחד.

הנאשמים עמרם כנפו ויצחק דרי, בעת שכיהנו בתפקידים שונים בעיריית אשדוד ובמועצת העיר, קיבלו שוחד מהיזמים ומהקבלנים – אם בכסף ואם בטובות הנאה - בתמורה לקידום ענייניהם העסקיים בפרויקטים נדל"ניים בעיר אשדוד ובוועדות התכנון והבנייה, לעיתים קרובות תוך שהם פועלים בניגוד עניינים.

מרבית הנאשמים הודו במסגרת הסדרי טיעון, הורשעו בעבירות שונות, כל אחד לפי חלקו, והוטלו עליהם עונשים שונים ובהם קנסות וחילוטים בסך כולל של כ-20 מיליון שקלים. במסגרת הפרשה, הורשעו גם הקבלנים, שאינם עובדי ציבור, בעבירות של שוחד, הפרת אמונים או סיוע להפרת אמונים, כל אחד לפי חלקו.

לאחר שהפרקליטות הודיעה כי בכוונתה להעמידו לדין, אמר עמרם כנפו ל'כיכר השבת' כי "הפרשה התפוצצה לפני ארבע שנים. החשדות מתייחסות לשנים 2003 ו-2006, הכול מתרכז סביב שלוש חשבוניות בתקופה שהייתי חבר מועצה והיה לי עוסק מורשה של ייזום ויעוץ פרויקטים כך שהכול דווח כדין. הפרקליטות והמשטרה החליטו שחלק מהחשבוניות לא היו קשורים לחברה אלא לשוחד".

"חד משמעית לא לקחתי שוחד", הוא אמר בנחרצות, "שילמתי מסים על הכסף שקיבלתי. דיווחתי על כך לרשויות וקיבלתי אותם עבור ייעוץ ותיווך".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר