כיצד יגיבו הליטאים?

ב'אגודה' החליטו: "לא מוותרים ל'דגל' על המקום הראשון"

בעוד ב"דגל התורה" מתכוונים לדרוש לקבל את המקום הראשון אם ירוצו יחד עם "אגודת ישראל", 'ועדת השמונה' התכנסה והכריעה: "לא מוותרים ל'דגל', מצפים מהם לכבד את ההסכם" (חדשות)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
מי בראש? גפני וגולדקנופף (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

פרסום ראשון ב'כיכר השבת': האם 'יהדות התורה' עומדת בפני פילוג? אם לשפוט לפי החלטת 'אגודת ישראל' שלא לוותר על המקום הראשון ברשימה ל'דגל התורה', הרי שנוספה סיבה נוספת, עבור הליטאים, לרוץ בנפרד.

ועדת השמונה של 'אגודת ישראל' התכנסה היום (שלישי) בבני ברק, לקראת מערכת הבחירות, ודנה בשאלת ההסכמים מול 'דגל התורה', עמה רצה במשותף תחת מפלגת 'יהדות התורה'.

בוועדת השמונה חברים נציגי ארבעת החסידויות הגדולות המרכיבות את 'אגודת ישראל' - גור, ויז'ניץ, בעלזא ושלומי אמונים. מצד חסידות גור, השתתפו בישיבה גם הח"כ הפורש יעקב ליצמן וגם הח"כ המיועד יצחק גולדקנופף.

ל'כיכר השבת' נודע כי לאחר דיון בין החברים הוחלט לעמוד על הדרישה לקיום ההסכם שנחתם מול 'דגל התורה', לפיה, בבחירות הקרובות, במקום הראשון ישובץ נציג 'אגודת ישראל', וכך כל מקום אי-זוגי ברשימה יהיה לסיעה החסידית, בעוד נציגי 'דגל התורה' ישובצו במקום הזוגיים. את התפקיד הבכיר הראשון תבחר 'דגל התורה', לפי ההסכם.

ועדת השמונה ארכיון

בכך, מתכוונים ב'אגודת ישראל' להתעקש על הצבתו של יצחק גולדקנופף, מועמד חסידות גור - הסיעה המרכזית לכנסת, במקום הראשון של הרשימה המשותפת ובכך הוא ישמש כיו"ר 'יהדות התורה' לאחר שבבחירות האחרונות, ההסכם קוים ובראשות הרשימה עמד נציג 'דגל התורה' ח"כ משה גפני.

גורם בכיר ב'אגודת ישראל' אומר ל'כיכר השבת' כי "הסכם זה הסכם ואנחנו מצפים מ'דגל התורה' לעמוד במה שסוכם ולכבד את ההסכם ככתבו וכלשונו, בדיוק כפי שאנחנו קיימנו והיינו מקיימים".

לעומת זאת, בסיעת 'דגל התורה' נשמעת הטענה כי העובדה שהמפלגה היתה באופוזיציה ועברה שנה וקצת מאז הבחירות הקודמות, מצדיקה את השארת ח"כ משה גפני בראשות 'יהדות התורה' גם בבחירות הקרובות.

יתירה מכך, גורמים במפלגה הליטאית זועמים על שיבוצו של יצחק גולדקנופף, וטוענים כי שיבוצו בראשות המפלגה לא יסייע להבאת מצביעים.

בנוסף, ברקע היחסים בין 'דגל התורה' ו'אגודת ישראל', שוררת מתיחות עזה בין 'דגל התורה' לחסידות בעלזא, על רקע המהלך של החסידות לקבל תקצוב ממשרד החינוך - מבלי להיות תחת 'החינוך העצמאי', מה שעורר כעס גדול בקרב ההנהגה הרוחנית של המפלגה הליטאית ובעקבותיה, פורסמה ביקורת חריפה וחריגה בביטאון המפלגה 'יתד נאמן'.

תחת הכותרת "חרדה עצומה לנוכח התערבות בוטה ופגיעה חמורה בחינוך החרדי", טענו בביטאון הליטאי כי מדובר במזימה הכוללת פיתוי כלכלי כדי לפגוע בלב ליבה של היהדות הנאמנה, במטרה שת"תים המלמדים על טהרת הקודש - ישנו את מהותם ויעודם.

יצויין כי גורמים מטעם חסידות בעלזא הבהירו שוב ושוב כי מטרתם היא בסך הכול הקמת זרם עצמאי, בשל סירובו העיקש של החינוך העצמאי לקבל לרשת את מוסדות החינוך של החסידות.

כך או כך, יהיה מעניין לראות כיצד תגיב 'דגל התורה' להחלטת 'ועדת השמונה', לאור הקריאות הגוברות והולכות במפלגה, לרוץ בבחירות הקרובות בנפרד מ'אגודת ישראל'.

בשבוע שעבר התכנסו נציגי 'דגל התורה' עם רבני המפלגה, לדיון ארוך לקראת הבחירות הקרובות, כאשר גם שאלת הריצה בנפרד מ'אגודת ישראל' נידונה שם בהרחבה, וההחלטה צפויה לעבור לשולחנו של ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר