דרמה | פרסום ראשון

הגר"ג אדלשטיין הורה לגפני לעצור את המו"מ עם 'אגודה'

רגע לפני ש׳דגל התורה׳ ו׳אגודת ישראל׳ פותחות את המשא ומתן ועל רקע הטענות ב׳אגודה׳ שמתווה החינוך של חסידות בעלזא נעצר, ל׳כיכר השבת׳ נודע שבכירי משרד החינוך חתמו על ׳קול קורא׳ שפורסם הערב • ח״כ ב׳דגל׳: ״יקשה עלינו להגיע להסכמות, זה הנושא הכי חשוב אצל הגר״ג אדלשטיין״ (חרדים)

ישי כהן | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-כ"ח באב תשפ"ב | 25.08.22
(צילום: שלומי כהן, פלאש 90)

פרסום ראשון: משרד החינוך מפרסם הערב (חמישי) ׳קול קורא׳ המבוסס על מתווה החינוך שהוסכם עם חסידות ׳בעלזא׳, מה שהוביל לפיצוץ בין ׳דגל התורה׳ ו׳אגודת ישראל׳ וההצהרה של ׳דגל׳ כי בכוונתם לרוץ בנפרד בבחירות הקרובות. בעקבות חשיפת כיכר השבת על פרסום הקול הקורא, הדברים הובאו בפני ראש הישיבה, הגאון הרב גרשון אדלשטיין, שהורה לנציגי דגל התורה לבטל את ישיבת המו"מ עם אגודת ישראל שתוכננה להערב.

ל׳כיכר השבת׳ נודע, כי פרסום ה׳קול קורא׳ נעשה בתיאום עם עסקנים בחסידות בעלזא, אך טרם ברור האם בחסידות יצטרפו למתווה כבר בחודשיים הקרובים, מה שיוביל לסיום המגעים בין סיעות ׳יהדות התורה׳ כו שמא ימתינו עד לאחר הבחירות וקבלת תמונת המצב הפוליטית.

מ׳הקול קורא׳ שהגיע לידי ׳כיכר השבת׳ עולה, כי במרכז מתווה החינוך שהוסכם בין עסקני בעלזא - בגיבוי מוחלט של האדמו״ר מבעלזא - נקבע כי מי שילמד מתמטיקה, אנגלית ועברית וישיג מעבר ל60% ומעלה יקבל תקצוב זהה לחינוך העצמאי.

לפני כשבועיים הסביר ח״כ ב׳דגל׳ את הסיבה לדרישה לפיצול מ׳אגודה׳ ובשיחה עם ׳כיכר השבת׳ אמר: "הסיבה המרכזית שעניין הפיצול נמצא על שולחנו של מרן ראש הישיבה זה הסיפור של החינוך (המהלך של בעלזא). כל שאר הדברים חשובים אבל פחות רלוונטים. מה שחשוב וקריטי זה העצמאות של החינוך החרדי. על זה אפשר להגיע באמת לפיצוץ. זה דבר רגיש כי מדובר במהלך שעלול להשפיע על כלל הציבור החרדי. הגר"י אדלשטיין התבטא על כך שהאחדות היא דבר חשוב אבל לא במחיר כזה".

כזכור, אמש פורסם סקר מקיף שנערך במכון 'נתוני אמת', בהשתתפות כ-3.500 אלף משתתפים מהמגזר החרדי, עולה כי רוב הציבור הליטאי בעד פיצול בין 'דגל התורה' ל'אגודת ישראל'.

מהסקר עולה כי 48% מהציבור הליטאי בעד פיצול בין הסיעות, בעוד 42% ענו כי הם מתנגדים לפיצול. כמו כן, 36% מהציבור החסידי תומכים בפיצול בעוד 54% מתנגדים.

ח"כ ב'דגל התורה' אמר אמש ל'כיכר השבת' כי: "אין כל התקדמות אמיתית במשא ומתן, אנחנו ממשיכים להיערך לריצה נפרדת, זה קרוב יותר מכל מערכת בחירות אחרת. אנחנו שומעים את הקולות ב'אגודה' שהם לא מוכנים להתפשר, אז שיידעו מה המחיר של זה, ריצה נפרדת, ולא מדובר באיומי סרק".

כזכור, בריאיון בלעדי ל'כיכר השבת', אישר ח"כ משה גפני את הציטוט בשם ח"כים במפלגה כי הם קרובים יותר לריצה נפרדת מ'אגודת ישראל'.

שוחחתי עם שני ח"כים ב'דגל', הרושם שקיבלתי ש'דגל התורה' הולכת לפיצול מ'אגודת ישראל', שלא מדובר בספין אלא אירוע אמיתי, האומנם?

"כן, מי שאמר לך את זה ב'דגל התורה' אמר לך דבר נכון. זה לא ברמה שלנו, זה לא ברמה של חברי הכנסת. אם נקבל הוראה ונצטרך - ננהל משא ומתן עם 'אגודת ישראל' כפי שמתנהל תמיד, על המקומות ועל איך הסיעה מתנהלת ומי עומד בראש וכו', כל זה יקרה ברמה של חברי הכנסת.

"היום יש משהו אחר, היום יש את גדולי התורה שיש להם הנחיה, בעצם אנחנו עומדים מהצד. ההנחיה לטפל בבעיות העקרוניות שעליהם דיברו גדולי התורה ואם לא הן יפתרו - נראה לי שהולכים לבד".

צודקים הח"כים שאומרים שאנחנו יותר קרובים לפיצול?

"הח"כים צודקים. הח"כים צודקים. זה אצל מרן ראש הישיבה, כמו אצל גדולי התורה האחרים במועצת גדולי התורה, הנושא הזה הוא רציני. אני לא מוסמך לענות לך. זה לא בידיים שלי, סתם אידיוט קופץ בראש, זאת לא הסמכות שלנו, זאת החלטה של גדולי התורה".

אבל זה לא סיכון ש'אגודה' לא תעבור את אחוז החסימה?

"את הסיפור הזה של הממשלה והקואליציה של מה עלול לקרות, יודעים גדולי התורה יותר טוב ממך".

אתה אומר הכל נושא עקרוני, לא מדובר במאבק על כסאות, מי יעמוד בראש?

"ממש לא, ממש לא. לכן הדגשתי, אנחנו ננהל משא ומתן על המקומות על הנושא הטכני. אבל מה שמרחף מעלינו זאת ההנחיה של גדולי התורה בנושאים העקרוניים".

ברכת כבר את יצחק גולדקנופף על כניסתו לפוליטיקה?

"לא. אני אברך אותו. לא בירכתי אותי, אני עסוק בדברים אחרים. יכול להיות שאם הייתה חתונה הייתי מזמין אותו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר