האם העדה החרדית יוצאת נגד העדה החרדית?

פרשת מכתבי התמיכה של גדולי הרבנים ב'אגודה למניעת חילול קברים', ומנגד - מכתב התמיכה של חלק מרבני העדה החרדית ב'אתרא קדישא', מסרבת לרדת מסדר היום. כעת שולפים ב'אגודה למניעת חילול קברים', את מכתבי התמיכה שקיבלו מייסדי האגודה מ...רבני העדה החרדית (חרדים)

יוסי וייס | כיכר השבת |
מכתב התמיכה של הבד"צ משנת תשנ"ח

האם העדה החרדית של היום הוציאה מכתב בו היא מכנה את ראשי העדה בדור הקודם, כמו הגאון ר' ישראל יעקב פישר, הגאון ר' מאיר ברנסדופר, הגאון ר' אברהם דוד הורביץ, הגאון ר' משה הלברשאם, ויבדלחט"א הגאון ר' משה שטרנבוך, בתואר "חבר לאיש משחית ונותן יד לחילול קברי ישראל"? על פי מכתב שהגיע לידנו בלעדית, נראה כי אכן כך הדבר.

הרקע הוא כזכור - מלחמת ארגוני ההגנה מפני חילול קברים שלא נחה לרגע. אחרי המכה הקשה שספגו בשבוע שעבר אנשי ארגון אתרא קדישא, כאשר כמעט כל גדולי ישראל חתמו על מכתב תמיכה פומבי ב"אגודה למניעת חילול קברים" המתחרה, אצו אנשי אנשי אתרא קדישא והציגו מכתב תמיכה נגדי, עליו חתומים חלק מאנשי העדה החרדית, בראשם הגאב"ד הגאון רבי יצחק טובי-ה וייס.

במכתב החריף, תחת הכותרת "אל נא אחי תרעו", נכתב כי "בהיות אשר איתמחי גברא ואיתמחו פעולותיו הכבירות, וגדולי ישראל סמכו ידיהם עליהם בעבר ובהוה, לזאת אנו קוראים לכל מי שיראת ה' יוקדת בקרבו, לעמוד עם אגודת "אתרא קדישא" בעושה ומעשה, להטות שכם ולהחלץ חושים לכל קריאה להגנת קברי ישראל".

אלא שבתמיכה לבדה אין די, והמכתב גם משגר חיצים ברורים לעבר אלו שבחרו לעבוד בשיתוף עם הארגון המתחרה 'האגודה למניעת חילול קברים': "כל המפריע להם - או עושה פעולות שלא בתיאום עמהם - גם אן כוונתו לטובה והצלה - הרי הוא חבר לאיש משחית והוי כנותן יד לחילול קברי ישראל, וכפי שהוכיח הניסיון בעבר ובהווה, שדברים אלו רק חיבלו והזיקו, וחיזקו ידי מחללי הקברים במלאכת ההרס, ועתיד ליתן על את הדין".

לנוכח הדברים, זועמים אנשי האגודה למניעת חילול קברים על אשמה שהוטחה בהם, כביכול מי שמסייע בעדם הרי הוא "חבר לאיש משחית ומסייע בחילול קברי ישראל".

מיהו ה"איש משחית"? הם שואלים, האם הכוונה למייסד האגודה הרב מיכה רוטשילד, או שמא לרבנים שחתמו כעת שוב בעד האגודה?!

בתגובה, נשלף כעת הנשק הסודי מהארכיון. מסתבר, כי בידי האגודה גם מכתבי תמיכה חד משמעיים מ...אנשי העדה החרדית בעצמם, עובדה שתביך ללא ספק לא רק את אנשי אתרא קדישא.

הפעם יש לציין, מדובר לא בדיינים זוטרים, אלא בגדולי רבני העדה החרדית, רובם כבר אינם בין החיים, שחתמו בעד ה"אגודה למניעת חילול קברים". בראשם כאמור - הגאון ר' ישראל יעקב פישר, הגאון ר' מאיר ברנסדופר, הגאון ר' אברהם דוד הורביץ, ויבדלחט"א הגאון ר' משה שטרנבוך.

האם אליהם התכוונו החותמים דהיום בניסוח "חבר לאיש משחית". שואלים פעילי האגודה.

ותבוך "העדה" כולה.

מכתב התמיכה של הבד"צ משנת תשנ"ח
מכתב התמיכה של גדולי ישראל משנת תשז"ז, ומהיום
מכתב התמיכה של הגאון ר' משה שטרנבוך
"חבר לאיש שמחית" מכתב העדה החרדית בעד אתרא קדישא
מכתב התמיכה של הגר"נ קרליץ באגודה

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות