בשמחת התורה, הרב קובלסקי ותלמידיו

יותר מרבבת לומדי הדף היומי חגגו הכנסת ספר תורה לזכרו של הגה"ק מהר"מ מלובלין זי"ע לכותל המערבי

הכנסת ספר התורה. צילום: אליהו קובין

ראש חודש סיון תשס"ט, נחשול אנושי אדיר עושה דרכו לרחבת הכותל המערבי. הם צועדים באלפיהם, אבות על ילדיהם, בצעדים בטוחים וזריזים. מעשרות יישובים מכל רחבי הארץ הם באו לכאן ועל פניהם ניכרת ההתרגשות. אירוע יוצא דופן עומד לקרות בעוד רגעים ספורים.

אווירת הקדושה השוררת במקום כמו הלכה והתעצמה. בקודש פנימה, במנהרות הכותל, אל מול מקום קודש הקדשים, נכתבו להן האותיות האחרונות של ספר התורה המהודר. המעמד מרטיט. הרגש עולה על גדותיו. סביב ספר התורה ניצבים ביראת כבוד מגידי השיעורים וידידי "מאורות הדף היומי".

עתה הושלמה כתיבת ספר התורה. הקהל הענק פוצח בשירה וריקודים ומלווה את ספר התורה המעוטר בשלל עיטורים וגינוני מלכות לעבר רחבת הכותל המערבי. חופה מוארת ומרהיבה ביופייה נישאה מעל ספר התורה, וכך צועדים ההמונים, בהם מאות מגידי שיעורי הדף היומי, אלפי הלומדים עם ילדי תשב"ר שהצטרפו לתהלוכה ובקול המון חוגג אל מרכז רחבת הכותל המערבי.

הרב מנחם וייס, מבכירי מגידי השיעורים ומרצה בכיר בתנועות התשובה, שהנחה את המעמד, כיבד את החזן ר´ אהרן שלמה ויסמן בפרק "לדוד מזמור לה´ הארץ ומלואה" כנהוג. הקהל חזר אחריו פסוק בפסוק. עשרת אלפים דפי סדר התפילה חולקו למתפללים שגדשו את כל הרחבה.

בפסוקי "אתה הראית לדעת" כובדו הרה"ג ר´ חיים דוד קובלסקי, ראש בית מדרש "מאורות" ; הרה"ג ר´ אברהם אלישיב, בנו של עמוד ההוראה הגרי"ש אלישיב שליט"א; הרה"ג ר´ שמואל רבינוביץ, רב הכותל ורב המקומות הקדושים; הרה"ג ר´ משה קובלסקי, ר"מ בביהמ"ד מאורות, ומגידי השיעורים של דף היומי בכותל המערבי: הרה"ג ר´ דוד זיכרמן, הרה"ג ר´ ידידיה וילינגר והרה"ג ר´ י. ברוורמן.

מחזה נאדר בקודש היה מעמד קבלת עול מלכות שמים. הגאון רבי חיים דוד קובלסקי שליט"א נושא דברי התעוררות שכבשו את הלבבות. בין השאר אמר,

"הנה עומדים אנו כעת בעת רצון ליד שריד בית מקדשנו ותפארתנו, בראש חודש סיוון שלפני חג מתן תורה. מדי ערב סופרים אנו את ספירת העומר, סופרים את הימים שנותרו ליום המיוחל של קבלת התורה. וכעת, כאשר אנו ברגעים האחרונים של סיום הספירה, מבינים אנו כי העסקה הטובה ביותר שניתנה לנו כיהודים היא התורה הקדושה שקיבלנו בסיני. ואז באה התפילה ברגעים אחרונים כתפילת נעילה בסיומו של יום כיפור, אז ניתנת לנו הזדמנות אחרונה לבקש מהשם יתברך "פתח לנו שער בעת נעילת שער" - שגם ילדינו יזכו לתובנה הזאת, להתחבר ללימוד התורה ולשמור אורחותיה. זו מהותה של תפילת אבות על בנים שתיקן השל"ה הקדוש".

קהל ההמונים שעמד על רגליו התקשה לעצור בעד רגשותיו. רבים נראו מוחים דמעה. לבם נכון לשאת את התפילה הנרגשת בכל הכוונה הראויה, לזכות ולראות בנים ובני בנים עוסקים בתורה ובמצוות.

הס הושלך בקהל, והגאון רבי חיים דוד קובלסקי פתח בקבלת עול מלכות שמים "שמע ישראל....ה´ אחד"; והקהל אחריו. "ה´ הוא האלוקים...." שבע פעמים כאשר ההמונים חוזרים בקול אדיר שהדיו נשמעו למרחקים. ולפתע החלה השירה פורצת "רחם על ישראל עמך, על ירושלים עירך, על ציון משכן כבודך...." ומול שריד בית המקדש הרגשות גואים, השירה פורצת לה ממעמקי הלב. בכי חרישי נשמע מכל פינה, מלווה בתחנונים שיחיש הבורא לגאלנו ויבנה כבר את בית מקדשנו ותפארתנו.

ובעוד דלתות ההיכל פתוחות נאמרה בהתרגשות תפילת השל"ה כאשר לפני התיבה עובר רב הכותל ורב המקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ.

עם סיום התפילה, הוכנס ספר התורה. הכל חשים כי התפילות בקעו רקיעים ונתקבלו לפני אדון כל. מעגלים מעגלים של רוקדים נפתחו וכאיש אחד בלב אחד בקעה שירת "נגיל ונשיש בזאת התורה כי היא לנו עוז ואורה". וכך במשך שעה ארוכה נמשכו הריקודים כאשר הכל שמחים בשמחת התורה. בשירת "לשנה הבאה בירושלים הבנויה" ננעל האירוע שעוד רבות ידובר בו.

כמה מרנין ושובה לב היה לראות את השמחה היהודית נטולת כל מחיצות. כתף אל כתף רקדו חסידים ואנשי מעשה, לצד אנשי עסקים ו´עמך´ בית ישראל מכל חוג ועדה. כולם שותפים לשמחה ולספר התורה החדש שנכתב לזכרו של מחולל והוגה רעיון הדף היומי בכל תפוצות ישראל, הגאון הקדוש רבי מאיר שפירא מלובלין זצוק"ל.

מארגני המעמד מבית מדרש "מאורות" לא הופתעו לראות רבים מבכירי המשק שהשתתפו בשמחה זו, כמו יעקב נאמן שר המשפטים, מוטי פרידמן יו"ר חברת החשמל, אלכס ויז´ניצר מנכ"ל מע"צ, איתן רכטר מנכ"ל חברת קרדן, דמויות בולטות בכלכלה הישראלית. הרקע של אותם אישים עם חגיגת התורה נמשכת כבר זמן רב בהיותם משתתפים קבועים בשיעורי גמרא מבית "מאורות", שיעורים שנקבעו בין כתלי החברות הגדולות במשק המושכים אליהם את כל שכבות הציבור ללא יוצא מן הכלל.

"צמרמורת אחזה בי כאשר הקשבתי כאן לדברים המרטיטים שהשמיע הרב קובלסקי", אמר בתום האירוע אחד הבכירים. "אני מודה ומתוודה שזו לי פעם ראשונה שאני בכותל... התקרבתי לתורה דרך השיעור שהרב קובלסקי יסד בחברה שלנו, אך שאני אשתתף פה ביום הגדול הזה עם הבן שלי בן ה-16 ואתפלל שגם הוא יזכה ללמוד תורה, לא העליתי אף בחלומותיי"....

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר