פרסום ראשון

כך 'שירות בתי הסוהר' התגייס להתנכל לעצור החרדי; "מדובר בהתעללות סדיסטית"

הפגנות של קנאים לטובת העציר יהושע דדון - נגדו הוגש כתב אישום על הצתת חנות סלולר בגאולה, הובילה להתגייסות של השב"ס, להתנכלות ורדיפה אישית - כך שבתוך פחות משלושה חודשים, הועבר בין שמונה בתי כלא | מקורביו מתארים התעללות סדיסטית | פרקליטו הגיש עתירה לבג"ץ | השב"ס בתגובה: "העצור מועבר בשל שיקולי ביטחון בלבד" | הסיפור המלא (חדשות)

חיים גולדברג | כיכר השבת |
יהושע דדון (צילום: חיים גולדברג כיכר השבת)

לפני כחמישה חודשים, עצרה משטרת ירושלים את יהושע דדון, תושב בית שמש, בחשד להצתת חנות סלולר בגאולה. מספר ימים לאחר מעצרו, הוגש כנגדו כתב אישום לבית משפט המחוזי בירושלים, יחד עם בקשה להארכת מעצרו עד תום ההליכים, וביהמ"ש החליט להאריך את מעצרו עד להחלטה אחרת.

כעבור מספר ימים מהגשת כתב האישום נגדו והעברתו מבתי המעצר בירושלים לכלא - החלו הקנאים שתומכים בו להפגין במספר הזדמנויות מחוץ לשערי בית הכלא קישון, שם היה עצור. בהפגנות, אמנם, לא השתתפו מפגינים רבים, אך הן הפריעו לשירות בתי הסוהר.

בתגובה, הם החליטו להעבירו לבית כלא מרוחק יותר בצפון הארץ, אבל גם לשם הגיעו כמה מפגינים בודדים, וזה כבר מאוד הכעיס את שירות בתי הסוהר.

בשב"ס חשדו שהוא מארגן את ההפגנות ובתגובה הוחלט לשלול מיהושע דדון את התנאים המינימליים שיש לכל עצור בבתי הכלא. לדברי מקורב לדדון, שללו לו את שיחות הטלפון וביקורי המשפחה, כך שאישתו ובנו לא יוכלו להיות איתו בקשר.

כשדדון הועבר שוב בית כלא, הפעם לכלא צלמון - נערך לו שם הליך משמעתי בפני קצין בכלא. בפתח ההליך המשמעתי, אמר דדון: ״אני לא יודע מה הקשר אלי״. הקצין, שלטענת גורמים לא היה מוכן לשמוע את גרסת דדון, כתב: ״לאחר ששמעתי את שני הצדדים, אני נוטה להאמין לאנשי השב״ס ומרשיע את הנאשם״.

מאז ההליך המשמעתי ושלילת הזכויות, מקורבים לדדון ועורכי דין מנסים לפנות לקצין תלונות מחוזי בשב״ס כדי למצות את ההליכים לפני שיגישו עתירה לבג״צ - אלא שבכל פעם שהם פונים לקצין מחוזי, בתוך שעות בודדות, דדון מועבר לבית כלא אחר, וקצין התלונות חוזר עם התשובה: "יהושע דדון כבר לא במחוז שלי, אין לי עצור כזה״.

עד היום הועבר דדון בלמעלה מ-10 בתי כלא, ביניהם: קישון, ניצן, צלמון, גליל, קישון, שקמה, אהלי קידר, הדרים - ובימי אלה, דדון בשלבי המעבר לקראת העברה לבית כלא נוסף.

גורם ששוחח עם יהושע דדון מספר ל'כיכר השבת', כי לפני ההליך המשמעתי שנערך לדדון, הוא אמר לקצין בכלא שהוא לא קשור להפגנות האלה, לא מארגן אותם ומתנגד להם. בתגובה, אמר לו הקצין: ״אתה לא מבין עם מי התחלת, המערכת כולה תתעלל בך עכשיו. אנחנו נראה לך מה זה״.

הגורם ששוחח עם דדון מספר שמאז אותה שיחה הכל התחיל. ״בכלא מתנהגים אליו כאילו הוא פצצה מתקתקת״, הוא מתאר.

אחד ממקורביו של דדון פנה לאחד הקצינים בשב"ס בניסיון למנוע את המשך העברה שלו לעוד בית כלא. בתגובה, אמר הקצין בשב״ס שזאת "החלטה מערכתית". הוא הוסיף ואמר: "אין לי יכולת לשלוט בזה״.

שלב אחר שלב: כך הוצתה חנות הסלולר בירושלים | התיעוד נחשף

ב-20 במרץ שיגר עורך הדין שמואל הורביץ מכתב לנציבת שרות בתי הסוהר רב גונדר קטי פרי, לשר לבטחון לאומי איתמר בן גביר ולגורמים נוספים בשב״ס, שם כתב כי ״מאז התחילו ההפגנות נראה היה באופן ברור ששב"ס מתנכל למרשי ומענישו בצורה פסולה במטרה ללחוץ עליו להביא להפסקת ההפגנות, בין היתר בהתעקשות להחזיקו בתא עם טלוויזיה בניגוד לאמונתו וחרף תחינותיו להעברתו לתא ללא טלוויזיה; שלילת טובות הנאה כגון קנטינה ועישון סיגריות; מניעת ספרי תפילה ואוכל כשר בהכשר הדרוש לו (בד"ץ) ועוד, ואולם "העונש" החמור ביותר שנגזר עליו בגין אותן הפגנות בהן אינו קשור, שמהווה גם את הפגיעה החמורה ביותר בתנאי מעצרו ובזכויותיו כעציר ובכבודו כאדם, הייתה, וממשיכה להיות, העברתו הכפויה בין בית מעצר אחד למשנהו באופן סדרתי ומתמשך, כך שבמשך פחות משלושה חודשים הועבר בין 7-8 מתקני כליאה!!!

"לא זו אף זו, עוד נודע לנו היום כי העברותיו החוזרות והנשנות בין מתקני כליאה הינן פרי הנחיה רשמית של גורם בכיר בשב"ס! כך עלה בפירוש, בשיחה שקוימה היום בין יוחנן אלישיב, קצין האסירים בבית המעצר אוהלי קידר, לבין עו"ד מוטי נווה, שמייצג את מרשי בעתירת אסיר (עתירה שהוגשה בעקבות חלק מהאמור לעיל בעניין הפגיעה בזכויותיו של מרשי). בשיחה זו כאמור מסר ה"ה אלישיב, כי ניתנה הוראה ישירה, מדרג בכיר בשב"ס, להעביר את מרשי מתקן כליאה בכל מספר ימים! זאת, בניגוד לכל דין ותוך פגיעה חמורה בזכויותיו הבסיסיות ביותר של מרשי כעציר וכאדם.

"כידוע אף לאסירי סג"ב או לאסירים בטחוניים השפוטים למאסרי עולם מתאפשרת העברה רק בעקבות אירוע חריג ונקודתי או פעם בחצי שנה ואין כל נוהל שמאפשר העברה כל מספר ימים. אכן רבה הייתה הפליאה מכך שקצין אסירים מודה בפה מלא בהפרה כה בוטה וחסרת תקדים של הדין, ועוד בכך שהוכתבה "מגבוה", אך עקב כך לא נותר מנוס משיגור התראה בהולה זו לה"ה״.

מקורב לדדון מספר היום (שלישי) ל'כיכר השבת' כי "ההתעללות שעובר דדון - רק בגלל שהוא חרדי, מזכירה שיטות של משטרים אפלים, בהן שלילת זכויות בסיסיות של אסיר על רקע טענות כאילו שהוא מארגן הפגנות, וזאת למרות שהפגנות זו זכות בסיסית בדמוקרטיה".

לדבריו, "מדובר בהתעללות סדיסטית של השב"ס בעצור חסר ישע והאחראים יתנו על כך את הדין״.

השבוע, הגיש עורך הדין שמואל הורביץ ממשרדו של עו"ג נדב גדליהו עתירה לבג"ץ ודיון בנושא בבית משפט העליון יתקיים בעוד מספר ימים.

משב"ס נמסר בתגובה: "העצור מועבר בין בתי הסוהר בשל שיקולי ביטחון בלבד. הגשת עתירה הינה זכות מוקנית של כל עצור ואסיר. שב"ס איננו מונע הגשתו ולראייה העתירה שהוגשה בעניינו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות