פריצות, עסקאות סמים והזנחה

תחקיר: מה קורה מתחת לפני השטח בשכונה החרדית בחיפה?

תושבי השכונה החרדית בחיפה, נאלצים להתמודד בחודשים האחרונים עם מכה של נרקומנים שהחליטו להתמקם דווקא בשכונה השלווה | מי החרדים שמשכירים להם דירות ומדוע? | התושבים מתכוונים להיאבק בתופעה והמכתב של רבני השכונה | וגם: תיעוד בלעדי מעסקת סמים בלב השכונה • תחקיר (חרדים)

איצלה כץ | כיכר השבת |
עסקאות מפוקפקות בלב השכונה של עיר (צילום: צ.ג.)

מאבק חריג: בשכונת 'הדר' בחיפה, נאבקים בחודש האחרון עם תופעה חדשה ומסוכנת - קבוצות נרקומנים שהחליטו להתמקם דווקא בלב השכונה החרדית ולהציק לתושבי השכונה השלווה.

לפני כחודש, הבחינו תושביה החרדים של שכונת 'הדר', כי ברחוב גאולה בשכונה מתבצעות עיסקאות סמים בין טיפוסים מפוקפקים בכל שעות היממה. בימים שלאחר מכן, הדבר הפך לתופעה ואף גרר לשכונה תופעות של פריצות קשה, עבריינות ופריצות לבתי כנסת ובתי עסק.

לאחר תלונות חוזרות ונשנות למשטרת חיפה, שלא נענו ברצינות הראויה, החליטו התושבים להילחם בתופעה בכוחות עצמם, והחלו לנקוט בפעולות שונות על מנת להוציא את אותם טיפוסים עבריינים מתוככי השכונה החרדית.

בחלק מהמקרים, הותקפו תושבי השכונה על ידי אותם סוחרי סמים שאף שיסו בהם את כלביהם. התושבים המותקפים, הזעיקו את המשטרה, אך לטענתם, על אף שהדגישו כי ישנו חשש לסכנת חיים מהכלבים, המשטרה הואילה בטובה להגיע לזירה רק לאחר רבע שעה לפחות. אדם אחד נזקק לטיפול רפואי כתוצאה מתקיפת הכלב.

התוקפים נעצרו, אולם שוחררו כעבור שעות ספורות. במשטרה מדגישים, כי עצם שחרורם של החשודים בתקיפה ושיסוי הכלבים, אינה מעידה על סיום החקירה וכי החקירה בעניינם נמשכת. מהמשטרה לא נמסרה תגובה לגבי הזמן שארך עד שהגיעה ניידת לזירה, אולם ביקשו להדגיש כי דברים כאלו עשויים להתרחש בשל לחץ ועומס על השוטרים בשטח.

אולם ברוב המקרים נחלו תושבי השכונה הצלחה, וסוחרי הסמים והפריצות נאלצו לעבור בין דירות שונות, אותן שכרו למרבה האבסורד - מבעלי דירות חרדים שלא בדקו יותר מידי בציציותיהם של השוכרים החדשים; "מדובר בחרדים תאבי בצע שלא מעניין אותם מאף אחד, רק הכמה גרושים שהם ירוויחו בסוף החודש. אפילו חשיבה כלכלית אין פה, כי הרי אם תופעה זו תימשך, גם מחירי הדירות ירדו", אומר תושב השכונה ל'כיכר השבת'.

רבני העיר נרתמו למאבק ופרסמו לפני כחודש 'קול קורא' לבעלי הדירות, לבל יהינו להשכיר את דירותיהם ל'אינשי דלא מעלי', אולם חוזי השכירות שעדיין בתוקף, לא מאפשרים לבעלי הדירות מרחב פעולה אפשרי.

עסקאות מפוקפקות בלב השכונה של עיר (צ.ג.)

במכתב שפורסם לציבור תחת הכותרת "סכנה רוחנית וסכנה גשמית", קוראים רבני העיר לבעלי הדירות שלא להשכיר דירות לאותם עבריינים.

"הננו בזאת להתריע על תופעה מסוכנת של אנשים המשכירים דירות בשכונתנו לאינשי דלא מעלי, דבר הגורם לפגיעה חמורה בצביון השכונה, ופעמים רבות הם גם מהווים סכנה ממשית לתושבי השכונה" פותחים רבני העיר חיפה את מכתבם.

אי אפשר לפרט: "כאשר נוכחנו לראות בתקופה האחרונה במספר מקרים חמורים ונוראים !!!! שא"א לפרטם. ע"כ הננו מודיעים בזאת כי איסור חמור להשכיר ולתווך דירה בשכונתנו לאינשי דלא מעלי, או להשכיר לאדם שמשכיר לאינשי דלא מעלי".

"והננו לחזק בזאת את ידי ידידנו הרב אנשיל פרידמן על פעליו בענין חשוב זה. וכן כל מי שהיכולת בידו עליו לפעול מול משכירי ומתווכי דירות אלו שירחמו על נפשנו ועל נפש צאצאינו, ושכרו מרובה מן השמים. ולמזהיר ולנזהר שלומים תן כמי נהר" חתמו הרבנים את מכתבם.

מכתב רבני העיר חיפה (כיכר השבת)
נכנס לעובי הקורה. מיכי אלפר (ראובן כהן/דוברות העירייה)

מאבקם של תושבי השכונה, בא ברקע התפתחות הקהילה שנעשית בצורה מהירה בתקופה האחרונה. זוגות צעירים רבים בוחרים לקבוע שם את משכנם מלכתחילה לאור המחירים השפויים יחסית והקהילה שנחשבת למבוקשת ביותר בפריפריה החרדית.

שכונת הדר נחשבת לאחת הקהילות הוותיקות והממוסדות במגזר החרדי כך שזוגות צעירים אינם חוששים 'להרחיק' עד חיפה, זאת בשל מוסדות הלימוד הוותיקים והממוסדים בשכונה.

בתקופה האחרונה, נרשמת הגירה חיובית ליטאית לשכונה, זאת בשל הוראתו של האדמו"ר מגור לחסידיו לעזוב את חיפה. 'גוראים' רבים שמעו להוראתו ונטשו את חיפה כשבמקומם באו לעיר ליטאים רבים בוגרי ישיבות.

בחודש האחרון הורה האדמו"ר מגור לסגור את מוסדות הלימוד האחרונים שנותרו לחסידות העצומה בעיר, וחסידי גור שהחליטו שלא לעזוב, החלו לשלוח את ילדיהם למוסדות לימוד של חסידות אחרת.

התופעה האחרונה גרמה לפתיחת 'קורסים ללימודי יידיש' בעיר, היות ובמוסדות גור הלימודים התנהלו בשפה העברית, זאת בניגוד למוסדות הלימוד של החסידויות האחרונות - שם מתקיימים הלימודים בשפת היידיש.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר