"כלו כל הקיצין"

מקרה מזעזע: כך הבירוקרטיה הישראלית רצחה את גבריאל, גר הצדק שעלה לארץ

מכריו של גר צדק, שהתגייר כדת וכדין - בגיור המוכר על ידי הרבנים בישראל, טוענים, כי משרד הפנים אחראי למותו המצער, בשל הקשיים הבירוקרטיים שהגר נאלץ לעבור, מה שהכניס אותו לדיכאון | "עם קצת תשומת לב ורצון טוב, כל הסיפור המזעזע היה נמנע" (חדשות)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |

סיפור קשה וכואב על התעללות בגרים: לפני מספר חודשים עלה לישראל גר צדק מרוסיה, גר שהתגייר כדת וכדין בבית הדין המקומי, המוכר ברבנות הראשית בישראל. בשל סחבת במשרד הפנים, הגר שכבר לא היה יכול לסבול את ההתעמרות, נפטר השבוע, כאשר המשטרה חוקרת את נסיבות מותו ואמש (שני) נערכה הלוויתו בירושלים.

תחילה, מעט רקע. הרבה מהעולים לישראל ממדינות חבר העמים לשעבר, נתקלים בקשיים בירוקרטיים חמורים על ידי הרשויות בישראל וזאת בשל היסטוריה עכורה שאינה קשורה לימינו אנו.

אך אם העולים ארצה נתקלים בבעיות, כמו אי קבלת דרכון קבוע, קשיים בקבלת תעודת זהות, חברות בקופות חולים, קבלה לעבודה ועוד, זה עוד כלום לעומת מסע הייסורים שנאלץ לעבור מי שעולה לישראל בתור גר צדק.

הסיפור שלנו מתחיל לפני מספר שנים, כאשר רוסי מקומי החליט להתגייר. אותו רוסי פנה לקהילה היהודית בראשות נשיא ועידת רבני אירופה, הגאון רבי פנחס גולדשמידט, ושם הוא שהה במשך הרבה זמן עד שלמד מה שצריך על היהדות.

בבוא הזמן ולאחר שעבר את כל המבחנים המקובלים, הרב גולדשמידט יחד עם ראש הישיבה במוסקבה והמנהל הרבני של ועידת רבני אירופה, הגאון רבי משה לבל, החליטו כי הגיע הזמן לגייר אותו. יצוין, כי הגיור של הרב גולדשמידט שווה ערך לכל גיור שנעשה בבתי הדין בארץ.

הגוי התגייר ויקרא שמו בישראל גבריאל בן אברהם (קוליוצ'בסקי).

עם פרוץ המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, גבריאל שלנו החליט לעלות בגפו לישראל ולהשתקע בארץ.

אלא שכאן הוא נתקל בערמת קשיים בלתי נתפסת. לטענת מכריו ממוסקבה ומישראל ששוחחו עם 'כיכר השבת' על המקרה הקשה; "היו לו את כל המסמכים הנדרשים לצורך קבלת אזרחות, כולל תעודת הגיור. המערכת החליטה שלא לפי החוק לא להכיר בגיור שלו, ואז התחילה סחבת של פקידים אטומים במשרד הפנים.

"בחודשים האחרונים, כשהוא הבין שהוא לא מצליח להתמודד עם הבירוקרטיה והאטימות הישראלית, הוא נכנס לדיכאון עמוק. לא לשכוח, שהוא הגיע פה לארץ לבד וכמעט לא היו לו אנשים בעולם. הוא בחור בן 31 ללא משפחה, הוא החליף עם, ואותו עם מתנכר אליו ללא כל סיבה".

"לצערנו", מספר ל'כיכר השבת' אחד ממכריו בישראל, "בשבועות האחרונים, כשהוא הלך שוב ושוב למשרד הפנים אך שום דבר לא זז, הוא הבין שהוא לא הולך לקבל בקרוב אזרחות וכך הוא לא יוכל לעבוד, לא יוכל להתפרנס, להתחתן, לעשות רישיון או כל דבר בסיסי אחר. אז הוא נכנס לדיכאון ממש רציני וחששנו לחייו".

"בשבת האחרונה", מוסיף אותו אחד לספר, "כנראה כלו כל הקיצין, והוא החליט לעשות מעשה ולמרבה הצער הוא נפטר. אנחנו בהחלט מאשימים פה את רשות האוכלוסין שלא השכילו ולא משכילים לתת פתרון למצוקות הללו".

"בכל מקרה, לגבי הפטירה, המשטרה עדיין חוקרת האם הוא נפטר כתוצאה מצעד קיצוני שהוא עשה לעצמו, וגם אנחנו חושבים ככה, אך כמובן לא בטוחים בכך במאת האחוזים".

הגאון רבי משה לבל סופד בהלוויתו של גבריאל גר הצדק
הלוויתו של גבריאל גר הצדק
הלוויתו של גבריאל גר הצדק

מנהלת עמותת "אנשים משלנו", ו-Our People שהייתה קשורה למקרה מתוקף תפקידה בעמותה שמסייעת לעליית יהודי רוסיה, אומרת בשיחה עם 'כיכר השבת': "אחרי עשרות פניות של גרי צדק כשרים לחלוטין, המוכרים כיהודים על ידי הרבנות הראשית שנלחמים מול רשות האוכלוסין במשך חודשים רבים, הקמנו לשכה משפטית המלווה אותם בתהליך קבלת האזרחות".

עוד הבהירה אהרוני בשיחה: "כולנו מרגישים שהיינו צריכים לעשות עוד יותר כדי לתמוך בגבריאל. אנחנו רוצים להודות במיוחד לבנצי אוירנג מזק"א ירושלים על עזרתו בטיפול בנפטר והסדרי הלוויה".

ברשות האוכלוסין וההגירה דוחים את הטענות של מכרי הגר ומסבירים בשיחה עם 'כיכר השבת', כי "כנראה שהפרטים שנמסרו ממש חלקיים ולא מדויקים. בתאריך 22.7.22 נכנס לישראל והוא זומן שלוש פעמים ללשכה, אך בפעם הראשונה הגיע בלי מסמכים בפעם השנייה התברר שהגיע למקום אחר ובפעם השלישית הוא לא הגיע".

המכרים טוענים שגבריאל לא קיבל ככל הנראה הודעה על זימון אבל הוא הגיע מיוזמתו מספר פעמים ללשכה ונדחה.

ברשות השיבו ואמרו: "לא טיפלנו בבקשה, מכיוון שהוא לא הגיש כלום. כל התהליך של להגיע כתייר ולהגיש רק כאן, בגלל הנסיבות, הוא תהליך מהיר והומניטרי. קשה לי לענות על טענות אם הוא לא הגיש בקשה ולא הגיע לפגישה".

מנגד, טוענים המכרים, שהוא עשה מה שביכולתו כדי להגיש ומבלי הסחבת שנוצרה ועם קצת רצון טוב של הפקידות, היו מצליחים לפתור את הבעיה בכמה ימים, "חבל שהגענו לאן שהגענו, שככה בן אדם נפטר מכאב לב, איפה ואהבת את הגר", תהו המכרים.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר