שמחת תורה באמצע הקיץ

ערב נדיר באלעד: 6 שעות של סיום הרמב"ם במעמד שלא יישכח

זה היה ערב מכונן בתולדותיה של העיר אלעד: רבבת תושבים, מכל המגזרים והחוגים בעיר, השתתפו יחד במעמד המרכזי של סיום הרמב"ם בהשתתפות גדולי ישראל. הגאון 'הינוקא' נשא את הנאום המרכזי במעמד הלימוד היומי ברמב"ם וריגש את הקהל עם שורת ניגונים חסידיים מרטיטים | חרדים

דוד הכהן | כיכר השבת |
(צילום: משה גולדשטיין)

אלעד התורנית לא זוכרת אירוע ייחודי כל כך, שאיחד את כלל החוגים והמגזרים בעיר. כרבבת תושבים השתתפו קרוב לשש שעות במעמד סיום הרמב"ם, בראשות גדולי התורה והחסידות שליט"א.

בשעת ערב מוקדמת האמפי-פארק העירוני לבש חג ואלפים-רבים מהאברכים ובני הישיבות, מכלל שבטי ישראל בעיר אלעד, נהרו למעמד הגדול, לכבודה של תורה. ההפקה הייתה מושקעת במיוחד, פרי עבודתם הרבה של צוות העירייה בראשות הרב ישראל פרוש ובניווטו של יו"ר מוסדות חב"ד הרב אורן מזרחי, ובאה לידי ביטוי בכל רגע במהלך המעמד.

לא רעב ללחם ולא צמא למים כי אם לשמוע את דברי השם. מי שהשתתף בגופו בחגיגת סיום הרמב"ם – יכול להבין על נקל ובמוחשיות את משמעות מילים אלו.

את במת הכבוד מפארים גדולי התורה והחסידות שליט"א, ובהם: מזכיר בי"ד רבני חב"ד ומד"א נחלת הר חב"ד הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי, מד"א קהילת חב"ד ברחובות הרב מנחם מענדל גלוכובסקי, רבה של עיר התורה והחסידות הרב יצחק חיים אייזיק לנדא, מד"א קהילת חב"ד באלעד הרב שניאור זלמן ירוסלבסקי, מד"א כפר חב"ד הרב מאיר אשכנזי, ראש ישיבת כנסת יחזקאל באלעד הרב ברוך מרדכי אטינגר, הדיין הנודע חכם הרב ניסים בן שמעון, הפוסק הנודע הרב משה בְּרַנְדְסְדוֹרְפֶר, רב בית הוראה בירושלים, רב קהילת קהל חסידים הרב זושא הורביץ, רב בית המדרש ויז'ניץ באלעד הרב מנחם צבי סלמון, רב דביהמ"ד סערט ויז'ניץ, רב קהילת 'אור החיים' הרב שקד בוהדנא, וכן רבני קהילות חסידויות בעיר וראשי ישיבות קטנות וגדולות.

האירוע נפתח עם מבחן הלכה פומבי בהלכות תפילה, בהנחיית הרב חיים לוריא, ושילב בתוכו גם חלוקת מלגות מכובדות לזוכים. במבחן השתתפו תלמידים צעירים רבים ממוסדות התורה ברחבי העיר.

הגיע רגע המעמד הגדול - חגיגת סיום הרמב"ם. המנחה הרב שניאור חביב פותח בדברים נלהבים לרגל המעמד החגיגי, ועל המעלה העצומה בלימוד הרמב"ם שמצליח לחבר סביבו מאות אלפים מכל קצוות תבל.

ראשון הדוברים היה הרב זושא הורביץ, מרבני העיר החשובים של אלעד ורב קהילת קהל חסידים. הרב הורביץ, כדרכו בקודש, נושא נאום נלהב על תקנת הלימוד ברמב"ם היומי ועל ההשפעה העצומה על כל אחד ואחד שמצטרף ללימוד קבוע זה.

לברכה מיוחדת מתכבד לשאת דברים הדיין הנודע, חכם הרב ניסים בן שמעון, שמברך את הקהל הענק שהתכנס במיוחד לגמרה של תורה.

לסיום הרמב"ם מתכבד רבה של בני ברק, עיר התורה והחסידות, הרב יצחק חיים אייזיק לנדא. קדם לכך פרק מוזיקלי מרגש, לרגל קטע הסיום. הרב לנדא, מיד לאחר הסיום, פותח בנאום רב רגש על לימוד הרמב"ם וסוחף את כלל המשתתפים בדבריו המרתקים.

הפוסק הנודע הרב משה בְּרַנְדְסְדוֹרְפֶר, רב בית הוראה בירושלים, מוזמן לשאת דברים ובמשך דקות ארוכות מפליא בסגולת לימוד הרמב"ם מידי יום ביומו. הרב ברנדסדורפר קורא לכלל המשתתפים במעמד זה, להצטרף ללימוד הרמב"ם היומי.

בשלב זה, בעל האכסניה, רה"ע הרב ישראל פרוש, מתכבד לשאת דברים ומציין את האחדות הגדולה השוררת בעיר אלעד, ומשבח את כלל העוסקים במלאכה שהביאו לערב מוצלח וייחודי זה, ובראשם לנציג המוסדות ויו"ר מוסדות חב"ד באלעד הרב אורן מזרחי, שעמל ללא לאות להצלחת המעמד.

רב קהילת חב"ד באלעד, מחשובי רבני חב"ד ומראשי ישיבת תות"ל בקריית גת, הרב שניאור זלמן ירוסלבסקי, מוזמן לפתוח את המחזור החדש של הרמב"ם, ולאחר מכן נושא נאום מאלף, בו הוא שוזר דברים מהרבי על מעלת הלימוד ברמב"ם.

בשלב זה של האירוע, נכנס ה'ינוקא', הגאון הנודע, הרב שלמה יהודה בארי. למעלה מחצי שעה נושא הרב דרשה מרוממת על הרמב"ם, שילוב של תולדותיו הייחודיים של 'הנשר הגדול' עם המעלות העצומות בהתמדה יומית בלימוד תורתו הקדושה המקיפה את כל התורה כולה.

חלק מרגש וייחודי במינו היה, שלאחר דרשתו, הגאון 'הינוקא' מנגן בעצמו שורת ניגוני חב"ד ובהם ניגונים שלימד הרבי מליובאוויטש במהלך השנים. הקהל כולו מצטרף וכך, הופך המקום לסדר ניגונים ענק מימדים, בהשתתפות של רבבת אברכים ובני ישיבות, מכלל הישיבות בעיר אלעד.

בין הנאומים החשובים, עלו בזה אחר זה גדולי הזמר החסידי, שהרימו את הקהל עם מיטב השירים החסידיים, לרגל המעמד החגיגי.

לקראת סיום האירוע, העניק הרב רפאל חימי, ראש מטה הרמב"ם באלעד, דולר לברכה מהרבי לראש העיר הרב פרוש על התגייסותו הגדולה להצלחת האירוע לאורך כל שלביו.

רק לקראת השעה 2 בלילה נחתם סיום הרמב"ם הגדול, מתוך תחושה של התרוממות הנפש ושמחה עצומה, עם ריקודים סוחפים שהרימו את האמפי-פארק על הרגליים.

את האירוע הפיק בהצלחה הרב חיים מאיר רוזנפלד מטעם עיריית אלעד, יחד עם הרב אברהם לביא.

(צילום: משה גולדשטיין)

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות