הותמ"ל אישרה את התכנית

3,300 יחידות דיור על שטח של 500 דונם; זו השכונה החרדית החדשה

בפרק זמן של חצי שנה בלבד אושרה תוכנית של הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור לבניית שכונה חרדית חדשה בהר יונה שבנוף הגליל | כל הפרטים (חדשות חרדים) 

קובי אטינגר | כיכר השבת |
הר יונה, נצרת עילית | ארכיון משנת 2011 (נתי שוחט, פלאש 90)

3,300 יחידות דיור, 103 אלף מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, 240 אלף מ"ר עבור מבני ומוסדות ציבור ו-84 דונם שטחים פתוחים, זה מה שאישרו בותמ"ל לשכונה החרדית החדשה בהר יונה ג' שבנוף הגליל.

הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל), אישרה תוכנית בהר יונה ג' בנוף הגליל. התוכנית אושרה בפרק זמן של חצי שנה בלבד.

התוכנית הינה בשטח כולל של כ-500 דונם, והיא ממוקמת במערב נוף הגליל באזור שכונת הר יונה ג'.

התוכנית קודמה ביוזמת משרד הבינוי והשיכון ובשיתוף פעולה עם עיריית נוף הגליל, כוללת 2,800 יחידות דיור - שהם ייבנו ב-60 מבני מגורים בעלי 6 קומות מעל למפלס הכניסה ו-6-9 תחתיו.

מתוך כלל יחידות הדיור, 560 יוקצו עבור דירות קטנות עד 80 מ"ר. בנוסף, כ- 500 יחידות דיור יוקצו עבור דיור בהישג יד להשכרה ומעונות סטודנטים. יחידות הדיור יהיו במגוון גדלים כמענה למשקי בית בשלבי החיים השונים.

בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית מציעה כ- 103 אלף מ"ר עבור מסחר ותעסוקה אשר ימוקמו באופן הנגיש ביותר לתושבים ולמועסקים. כמו כן, התוכנית מציעה כ- 240 אלף מ"ר עבור מבני ומוסדות ציבור, בנוסף לאלו שישולבו במבני המגורים, תוך שימת דגש רב על יצירת שטחי ציבור מזמינים, בפריסה מיטבית ובהיקף המותאם לאוכלוסייה החרדית. כן מוצעים 84 דונם שטחים פתוחים.

התוכנית הינה מוטת הולכי רגל, שכן במבני המגורים ישולבו רחובות פנימיים ירוקים להולכי רגל אשר יבטיחו נגישות גבוהה ומרחב בטוח לילדים וישפרו את הקישוריות למרחבים הציבוריים לטובת התושבים.

התוכנית מחליפה תוכנית קודמת אשר מימושה נתקל בקשיים נוכח חוסר התאמה לתנאי השטח. התוכנית כוללת תכנון חדש למרחב כהמשך לפיתוח השכונה הקיימת ממערב, מייעלת את השימוש בקרקע, מייצרת בינוי המותאם גם לצרכי החברה החרדית ומציעה איכות תכנונית תוך ניצול הטופוגרפיה והתמודדות עם אתגרי תנאי השטח.

יצחק גולדקנופף, שר הבינוי והשיכון אמר: "אני מברך על אישור הותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה בעיר נוף הגליל, זוהי החלטה חשובה שתוביל למתן פתרון משמעותי נוסף לדיור איכותי וראוי עבור החברה החרדית".

עוד אמר השר: "הקמת השכונה החדשה בנוף הגליל היא המשך להסכם הפיתוח שחתמנו עם העירייה והוא מצטרף לשורה של פתרונות דיור כחלק מתכנית אסטרטגית שמגבש משרד הבינוי והשיכון עבור כלל האוכלוסיות והמגזרים בישראל לדיור בר השגה".

שר הפנים משה ארבל: "אנחנו מקדמים בחודשים האחרונים תנופת תכנון אדירה ברחבי הארץ. דו"ח מבקר המדינה שפורסם לאחרונה הצביע על פערים עצומים בתכנון ובנייה של יחידות דיור עבור הציבור החרדי ואישור הותמ"ל להקמת שכונה חדשה בנוף הגליל היא בשורה חשובה שתסייע לצמצם פערים אלו. אני מודה למטה התכנון הלאומי בהובלת נתן אלנתן שמשקיע מאמצים ומשאבים בחיזוק צפון הארץ במטרה למשוך אליו תושבים נוספים ולקדם פתרונות דיור בר השגה".

יו"ר הותמ"ל וראש מטה התכנון הלאומי, נתן אלנתן: "שמח לאשר תוכנית איכותית ורחבת היקף בנוף הגליל, שתגדיל את היצע פתרונות הדיור לאוכלוסייה החרדית. התוכנית אושרה בפרק זמן קצר מאוד של כשישה חודשים וזאת מבלי להתפשר על איכות התכנון".

ורד סולומון ממן, אדריכלית ראשית משרד הבנוי והשיכון: משרד הבנוי והשיכון עובד על התכנית הזו מספר שנים, מכיוון שהשטח התלול מבחינה טופוגראפית היה מאתגר ודרש פתרונות הנדסיים ותכנוניים מיוחדים. באתר הייתה קיימת תכנית שלא התאימה לחיי הקהילה החרדית ואנו למדנו בשנים האחרונות לפתח פרוגרמות לטובת הצרכים הציבוריים המיוחדים לכל אוכלוסייה במדינה".

לדבריה: "בתכנית זאת הושם דגש מיוחד בשיתוף עם הותמ"ל על ארגון שטחי התעסוקה והרחוב המסחרי כך שהחנויות, והמסחר ישרת את צרכי התושבים קרוב לביתם. מחשבה רבה ניתנה גם לאספקת שירותים בתחבורה ציבורית ובהתאמה תקן החניה הופחת כדי לנצל את שטח הבניה לחללים שישרתו את ילדי השכונה ותושביה. אנחנו גאים מאוד שהגענו לרגע של אישור התכנית הזו, היא בהחלט מביאה בשורה לציבור החרדי הזקוק לפתרונות דיור במקומות שונים בארץ."

מתכננת הותמ"ל במינהל התכנון, אדר' סיגי בארי: "הותמ"ל הביאה לתוספת משמעותית של אלפי יחידות דיור תוך ייעול השימוש בקרקע. מדובר בתוכנית בעלת אתגרים תכנוניים רבים, ששמה דגש על פיתוח מרחב ציבורי נגיש, בטוח ומזמין שיהווה מקום מפגש קהילתי לתושבי הר יונה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר