ההפגנות נגד נתניהו

"יש להם דין רודף" // אברהם דוב גרינבוים

כך קבע ה'אש דת' מאוז'רוב על המפגינים נגד ראש הממשלה דאז שיצא בשליחות מדינית לארצות-הברית • כבר היה לעולמים (דעות)

אברהם דוב גרינבוים | כיכר השבת |
נתניהו נוחת בניו יורק, היום (צילום: אבי אוחיון / לע"מ)

באחד מביקוריו של בנימין נתניהו בארצות הברית קיבלתי שיחת טלפון מהמזכ"ל המיתולוגי של אגודת ישראל ויו"ר קרן השביעית, רבי שמואל מרדכי מינץ זצ"ל, שבימים אלו צוין עשור לפטירתו. בפיו הייתה טענה קשה: ראש הממשלה עושה את הימים האחרונים בארצות הברית כשסביבו מתנהלות הפגנות ומחאות מצד יהודים משלנו, אחינו בני ישראל.

ראיתי מעשה ונזכרתי הלכה, אמר לי הרב מינץ. יושב הייתי במשרדי אגודת ישראל ברחוב ברדיצ'בסקי בתל אביב. הימים ימי חורף תשכ"ח. כ"ק האדמו"ר מאוז'רוב זצוק"ל, בעל ה'באר משה', שהתגורר לא הרחק, בשדרות רוטשילד, נכנס למשרד וביקש לשוחח איתי בדחיפות.

הרבי מאוז'רוב, הזכיר לי הרב מינץ, היה אחד מעמודי התווך של אגודת ישראל. עד כדי כך שבימים שלפני מלחמת העולם דובר בו נכבדות כמי שיעמוד בראש נשיאות האגודה. כאן, בארץ ישראל, היה פעיל מאוד בכל ענייני התנועה וכיהן בנשיאות מועצת גדולי התורה.

מה קרה? שאל הרב מינץ את הרבי מאוז'רוב. האדמו"ר סיפר שנכנסו אליו עסקנים והחתימוהו על כרוז נגד ניתוחי מתים, וכלל נקוט בידו - כך הוסיף - שבמקום שחתם הרבי מגור, כ"ק מרן ה'בית ישראל' זצוק"ל, הריהו מוסיף חתימתו ללא פקפוק ועוררין. אבל עם צאת העסקנים מחדרו התברר לו שהונו אותו והציגו לפניו כרוז ישן. מגמתם הייתה ברורה: ראש הממשלה שוהה עתה בארצות הברית, והם מחפשים עילה למחות מולו.

או אז ירקו עיני הרבי אש והוא אמר: "לוי אשכול נסע בשליחות מיוחדת במטרה להתקבל בפני הממשל האמריקאי, ולמי שרודף אותו ומפגין נגדו יש דין רודף". ביקש הרבי מהמזכ"ל למשוך חתימתו.

היה זה בימי החנוכה, סיפר לי הרב מינץ. נכנסתי אל ה'בית ישראל' לאחר הדלקת הנרות וסיפרתי לו דברים כהווייתם. ה'בית ישראל' אמר שחייבים למצוא עצה לתקן את העיוות. יצרנו קשר עם היו"ר, רבי יצחק מאיר לוין זצ"ל, שביקר אז גם הוא בארצות הברית, והוא סייע בעדינו לאתר את המחתימים ולמחוק את חתימתו של הרבי מאוז'רוב לשביעות רצונו.

מי שרודף את ראש הממשלה כשהוא בשליחות מדינית - ראוי לדין רודף, סבר הרבי מאוז'רוב אז. הקביעה אקטואלית גם היום. וביתר שאת.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר