ישראל במלחמהישראל במלחמה
בעקבות המסגד בעזה

למה המוסלמים בונים את המסגדים - מעל גבי המקומות הקדושים ליהודים?

מדוע מנהיג הקב"ה את עולמו בצורה כזו, שמוסלמים בונים את מסגדיהם על גבי המקומות הקדושים לנו העם היהודי? שאלה זו, כמובן קשה לא רק על בתי הכנסת בעזה, אלא בעיקר על המקומות הכי קדושים ליהדות שהם הכותל המערבי ומערת המכפלה | מדוע דווקא שם הערבים בנו מסגדים?! (היסטוריה)

ישראל שפירא | כיכר השבת |
המסגד והכותל | ארכיון (צילום: Nati Shohat/Flash90.)

כוחותינו מתקדמים בחסדי שמים ברחובות עזה, ומכתרים את המחבלים הרוצחים הנאצים ימ"ש. התושבים הערבים פוחדים על נפשם, ועוזבים את בתיהם כשבידיהם דגלים לבנים. אחרים, נכנעים ומסגירים את עצמם לידי הכוחות. כולנו תפילה, שכוחותינו ימצאו את כל החטופים ויחזרו לשלום למשפחתם הדואגת.

>> למגזין המלא - לחצו כאן

ההתרגשות היא רבה, לאור התפילות שנערכו על שרידי בית הכנסת העתיק בעזה, מקום שרבותינו ז"ל אמוראים וסבוראים התפללו, ומזה עשרות שנים עזוב ושומם, ורק שׁוּעָלִים קְטַנִּים מְחַבְּלִים בכרמים מהלכים בו.

כפי שחשפנו בסדרת כתבות בלעדית ב'כיכר השבת', בעזה היו שני בתי כנסת עתיקים.

שרידי הראשון נמצאים כיום בשכונת א-רימאל בעיר עזה, בסמוך לנמל עזה (כיום נותרו בו שברי אבנים בלבד).

השני היה בסביבת ראש תל העתיקות בעזה (באזור הכנסייה הקתולית, שיתכן שהיא נבנתה על שרידיו, אולם הדבר טעון מחקר מקיף).

אף במסגד הגדול בעזה, נמצא עמוד אחד שחקוקה בו בארמית וביוונית הכתובת "חנניה בר יעקב", ומתוארים בו מנורת שבעת הקנים ושני שופרות.

מסגד (לשעבר) בחאן יונס, בעזה (צילום: Yousef Mohammed/FLASH90)
מסגד (לשעבר) בחאן יונס, בעזה (צילום: Yousef Mohammed/FLASH90)

כיום רוב החוקרים סבורים שהעמוד הנ"ל הובא למקום לשימוש משני, אלא שבעבר היו שסברו שבמקום היה בית כנסת יהודי קדום, עליו נבנתה כנסייה צלבנית ולבסוף מסגד מוסלמי.

• • •

מדוע מנהיג הקב"ה את עולמו בצורה כזו, שמוסלמים בונים את מסגדיהם על גבי המקומות הקדושים לנו העם היהודי?

שאלה זו, כמובן קשה לא רק על בתי הכנסת בעזה, אלא בעיקר על המקומות הכי קדושים ליהדות שהם הכותל המערבי ומערת המכפלה. מדוע דווקא שם הערבים בנו מסגדים?!

רצועה טמאה יצאה מארם לירושלים ועליה בנו הערבים את המסגדים

בספר שפתי כהן (פרשת בראשית), למקובל ר' מרדכי הכהן מגורי האר"י, תירץ שירושלים התקפלה ויצא רצועה טמאה מארם, ונחה מעל מקום המקדש - ועל הרצועה הזו הערבים בנו את המסגדים.

וכך דבריו:

"אלא שנתקפלה ירושלים וגברה עליה קליפה של שאר ארצות, ואפשר לומד שבקיפול ארצות באה שום רצועה מארם עד שבנו בם בית התורפה שלהם והם חושבים שבנו בירושלים והם מכזבים".

המסגד במערת המכפלה בנוי על רצועה טמאה מארם

האדמו"ר רבי יקותיאל יהודה הלברשטאם מצאנז-קלויזנבורג (בשו"ת 'דברי יציב' חו"מ פג) הביא דברי הש"ך הנ"ל, וכתב שכך צריך לומר גם לגבי מערת המכפלה, שבודאי שגם לשם באה רצועה טמאה שעליה בנו את המסגדים שלהם.

וכך דבריו:

"איך נתנו מן השמים לטמאים הללו לבנות בית חורפה שלהם במקום קדוש ונורא כזה?!... ואיך יהיה בית עבודה זרה על מקום קדוש הזה?!... ובודאי שגם לשם באה איזה רצועה טמאה שעלייה עומד בית התורפה דע"ז שלהם...".
מסגד בחברון | ארכיון (צילום: Issam Rimawi/Flash90)

המסגד מהוה שמירה שהאירופאים לא יוכלו לעשות חפירות ארכיאולוגיות במקום המקדש

ביאור נוסף בענין זה אנו מוצאים בספר 'דברי ירמיהו'  לגאון ר' ירמיהו פלנסברג אב"ד שאקי (פרשת בשלח פרק יד ב), שכתב שהבריטים עושים חפירות למצוא כל מיני ממצאים עתיקים, וכדי שלא יבואו לחפור גם במקום המקדש למצוא את המנורה, עשה הקב"ה שהקליפה תהיה שומר לפרי, ובזה שיש במקום המקדש את המסגד של הערבים, זה מונע מהאירופאים מלחפור שם חפירות ארכיאולוגיות.

וכך דבריו:

"כי הישמעאלים העמידו על מקום המקדש, בית מסגד שלהם, הלא יתחמץ על זה לב איש ישראל בראותו כי על מקום הקדוש ההוא עומד בית מסגד שלהם... והנה בעת הזאת אשר במדינת בריטניא ישנה אגודת חופרים החופרים בכל המקומות אשר עמדו שם היכלי המלכים הקדמונים כמו במצרים ובאשור, ומוצאים שם זכרונות ימי קדם עתיקי ימים... הלא בטח היו חופרים על מקום המקדש למצוא את  ארון האלקים,  אוצר  כל כלי חמדה, על כן מסר  הקב"ה את המקום הזה לשומר, והוא כי הישמעאלים העמידו על  המקום ההוא בית מסגד שלהם ואין רשות לכל איש איראפא לגשת שם..."

יתן השם דאוקמי שכינתא מעפרא, משיח בן דוד יבוא, בית המקדש יבנה, ונזכה לגאולה השלימה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר