ריאיון מיוחד ומרתק

רבה של פולין משחזר ל'כיכר' את התקיפה ההזויה בפרלמנט

האם יהודים בפולין סובלים בשל המלחמה שפרצה בישראל? מה השתנה מאז תחילת המלחמה, ומה היחס של הממשלה החדשה כלפי ישראל? | רבה של פולין התראיין לשליח 'כיכר השבת', ושיחזר גם את התקיפה בחנוכה בבניין הפרלמנט | ריאיון מרתק (חדשות)

הרב מרדכי שודריך בריאיון ל'כיכר השבת'

רבה של פולין וחבר הוועדה המתמדת של ועידת רבני אירופה, הרב מרדכי שודריך, השתתף בכינוס הדו-שנתי של הוועידה שנערך במינכן, ולקראת סיומה, התיישב לריאיון עם 'כיכר השבת' ושחזר את המקרה האנטישמי שהיה בפרלמנט הרומני, כשמנהיג ימני כיבה את נרות החנוכה.

בחג החנוכה תקף עם מטף את החנוכיה שהדלקתם בפרלמנט, מה בדיוק היה?

"זה היה משהו רע מאוד מה שקרה, לפני 17 שנים התחלנו להדליק נרות חנוכה אצל הנשיא, וכך עשינו גם השנה, בבניין הפרלמנט הפולני, הפעם, אחרי שהדלקנו את הנרות, חבר בפרלמנט ממפלגה מאוד קיצונית ימנית וכיבה את נרות חנוכה, הוא הסביר שהוא נגד יהודים, בלי משחקים ובלי משוא פנים, הוא אמר שיהדות זו השטן, הוא באמת בן אדם רע".

הריאיון המלא של הרב שודריך ל'כיכר השבת'

"אנשים בתוך פולין מכירים אותו ויודעים שהוא קיצוני ימני וגן כן משוגע, לאחרונה הוא אמר שראש הממשלה החדש הוא מרגל גרמני בתוך פולניה, אז אנחנו מכירים אותו כאדם משוגע, אבל זה לא עושה לו הנחה לגבי מה שהוא עשה. יום לפני המקרה, נכנסה הממשלה החדשה שמשויכת לצד השמאלי של המפה הפוליטית ואנטי ימנית. אני לא יודע האם המשוגע הזה דווקא נגד הממשלה, אבל אני תמיד אומר שיש אנטישמיות בפולין ויש אנשים רעים וזה רע".

"אבל מה שגם חשוב, זו התגובה של שאר האנשים בפולין, הממשלה החדשה נקטה בקו מאוד ברור נגד הצעד שהוא עשה ואפילו במפלגה שלו אמרו שאסור לכבות נר חנוכה, וזאת למרות שהם לא חברים של היהודים. ומה שקרה פה, שהייתה תגובה מאוד שלילית מהממשלה החדשה וכעת אסור לו לדבר בפרלמנט עד סוף שנה ולקחו ממנו חצי מהמשכורת שלו, הם עשו כל מה שהם יכולים, והם שלחו את זה לבית המשפט, כדי לבדוק אם אפשר להאשים אותו".

המעשה שהוא עשה, זו עבירה פלילית בפולין?

"בוודאי, מכיוון שמלבד האנטישמיות המכוערת, אז זה היה גם מסוכן, מכיוון שכשלוקחים את מטף מכבי האש, זה לא בריא זה רק בשעת הדחק, ואישה אחת משלנו הייתה בגלל זה בבית חולים מספר ימים".

מה קורה בפולין מבחינת האנטישמיות מאז שהמלחמה פרצה?

"בפולין המצב הוא כך - רוב האנשים זה לא מעניין ולא חשוב להם, ישראל היא מבחינתם מדינה רחוקה, אך יש קבוצה קטנה שהיא בעד ישראל ומנגד יש קבוצה קטנה שהיא נגד ישראל, מה שחשוב הוא, שבהפגנות הפרו ישראליות, יש הרבה יותר אנשים מההפגנות שבעד חמאס. עד כה לא קרה שום דבר פיזי ברוך השם".

"אני דיברתי עם עיריית ורשה לשים תמונות של החטופים במטרו - שם הכל דיגיטלי והעירייה נענתה, ואכן עד עכשיו, אף אחד לא ניסה לשבור את החלון, למרות שזה משהו קטן, זה סימבולי, כי כל מי שעובר בתחנת רכבת, רואה את תמונות החטופים ואת הסיפור שלהם".

ומה הממשלה חושבת על מה שקורה?

"הבחירות היו ב-15.10, שמונה ימים אחרי פרוץ המלחמה ומאז לא הייתה באמת ממשלה מתפקדת, אז אף אחד לא עשה שום דבר, מכיוון שהם היו עסוקים בבעיות הפנימיות וכמעט אף אחד לא אמר שום דבר".

אבל מה הרב חושב, לאיזה כיוון הממשלה תלך?

"קשה להגיד, אבל אגיד לך בסוד, מיד אחרי המלחמה דיברתי עם יד ימינו של ראש הממשלה החדש והוא אמר לי, הרב שודריך תדע, שהיחסים עם ישראל יהיו יותר טובים, בדרך כלל ממשלת שמאל באירופה טובה יותר לישראל. ויש תקווה שזה אכן קרה".

זה לא היה כך הממשלה הקודמת

"נכון, הם היו רגישים מאוד על מה שאומרים על פולין בנוגע לשואה, הממשלה החדשה לא כל כך רגישה, הם אמנם גאים להיות פולנים, אבל הם מבינים היטב שהפולנים עשו בשואה דברים רעים מאוד. גם הממשלה הקודמת הייתה ביחסים טובים עם ישראל. בכל מקרה שר החוץ החדש, הוא אדם חכם, פיקח והוא מכיר היטב את ישראל, אני מאוד אופטימי".

יש הבדל באנטישמיות לפני המלחמה או עכשיו?

"אני לא מרגיש שום הבדל, אמנם היו הפגנות נגד ישראל, אך לא הלכתי עם כיפה על הראש בזמן ההפגנה, אני רציתי, אך אשתי לא הסכימה לי.... ברוך השם לא הרגשתי דבר, אולי היה לי מזל אבל אולי זה גם סימן".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר