מה עושים במצב כזה?

אב הילדים הצדיקים התוודה: "אני חרדי בן 53, ויש לי בעיה - אני אוהב לראות סרטים"

"יש לי ניסיון אחד שקשה לי לעמוד בו: 'אני אדם שאוהב לראות סרטים', אני כבר בגיל חמישים ושלוש ואני אומר לעצמי: 'עד מתי אני אתעסק בהבל שכזה?'. יש לי ילדים טובים וצדיקים ואני מסתכל לפעמים בעיניים שלהם ומרגיש שקרן ורמאי" | מה עושים במצב כזה? זה מה שענה לו מרדכי רוט (מגזין כיכר)

מרדכי רוט | כיכר השבת |
מכור לסרטים | אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

לפני תקופה ארוכה פגשתי יהודי יקר אשר כך סיפר לי: "אני ברוך השם בן חמישים ושלוש, חי באושר ועושר על מי מנוחות. יש לנו ילדים טובים וכבר הספקתי לחתן שני ילדים מתוך השמונה ילדים שיש לנו.

>> למגזין המלא - לחצו כאן

אני באמת מודה להשם שרק טוב וחסד הוא עושה עמדי. אבל יש לי ניסיון אחד שקשה לי לעמוד בו: 'אני אדם שאוהב לראות סרטים'.

לא חס וחלילה סרטים שהשם ישמור אותנו מהם, אני מדבר על סרטים של 'דרמה', 'פעולה', וכד'. אני מרגיש לא טוב עם עצמי, די, אני כבר בגיל חמישים ושלוש ואני אומר לעצמי: 'עד מתי אני אתעסק בהבל שכזה'. יש לי ילדים טובים וצדיקים ואני מסתכל לפעמים בעיניים שלהם ומרגיש שקרן ורמאי, אני מחנך אותם למשהו אחד ואני עושה את ההפך הגמור מהם.

אני מאמין שיש בורא לעולם שנתן לנו תורה ומצוות להתקדש בהם, ולהסתכל גם בכאלו סרטים זו בעיה כי אין כזה דבר סרט נקי, כמעט רוב הסרטים הם לא צנועים... לבד מהבזבוז הנורא של הזמן וביטול התורה הכרוך בכך.

אני מאמין באמונה שלמה שהשם יתברך לא מרשה להסתכל בדברים האלו ופשוט אני לא מצליח.

יש לי רב אחד שאני הולך אליו ומדבר איתו גלויות והוא הסביר לי אין ספור פעמים את חומרת העניין של שמירת העיניים.

אבל זה ממש לא מצליח לי. קשה לי מאוד עם העניין הזה. הלכתי לשמוע שיעורים בעניין של שמירת העיניים אבל זה רק מגביר לי את הקושי, זה מלחיץ אותי ושם אותי בלחץ נפשי ואז זה ממש גורם לי באופן אישי לעשות רק ההפך.

יש באפשרותך לעזור לי בעניין הזה", שאל היהודי שיושב מולי.

"תקשיב", אמרתי לאותו יהודי מתוק שישב מולי, "נכון, אתה יודע ואתה מודע לעובדה שהשם יתברך לא מרשה את זה, אבל בגלל שניסית וראית שוב ושוב שלא הצלחת, לדעתי יש שלושה דברים שאני מאוד מאמין בהם בתור דרך חיים שיכולה לחולל פלאות בכל תחום שהיא, בין בנושא שלך בין בזוגיות ובין בכל דבר שאדם רוצה להתקדם ולהצליח בו.

הדבר הראשון הוא: 'להרבות אור ואז החושך נעלם לאט לאט'. הדבר השני הוא: 'לעשות צעדים קטנים, ואפילו הכי קטנים שיש, ואז לאט לאט לעשות עוד צעדים קטנים עד שנעשה שינוי גדול'. והדבר השלישי הוא: 'לדעת ולחיות את העובדה שכל דבר הכי קטן שאדם עושה זה אין סוף של אור וזכות'.

לדעתי אתה צריך להתחיל להרבות באור, שזה אומר להוסיף יותר בדברים קדושים ומאירים להוסיף עוד קצת בלימוד תורה ותפילה, לקרוא על הזכות להיות יהודי ועד כמה שבכל דבר הכי קטן שאנחנו עושים ומכופפים את היצר שלנו זה נחשב אין סוף אצל השם. ואז לאט לאט הרע ייעלם וזה מצליח.

כאשר אתה מתעסק רק באסור ואסור ואם תעשה את זה וזה יהיה לך גיהנום וזה לא טוב, זה לא עובד.

אתה צריך לחשוב איך אני מוסיף בחיי יותר שמחה, אמונה, קדושה, סיפוק והנאה מרוחניות ואז לאט לאט אתה תראה שהרע ייעלם.

כתוב בהרבה ספרי חסידות ומוסר שנפשו של האדם מגיעה מעולם התענוג וכאשר אין לה מספיק הנאה ותענוג מרוחניות אז היא מחפשת תענוג בעולם הגשמי.

ולכן כאשר אתה תרבה באור של רוחניות וקדושה, אז הניסיון שיש לך ירד לאט לאט עד שייעלם לגמרי.

הדבר שני שאתה צריך לבצע זה בשיטת הצעדים הקטנים - מאוד קשה להפסיק ולראות סרטים בבת אחת לאדם שהתרגל במשך עשרות שנים לראות כמעט בכל יום. כנראה זה מה שגם קורא לך שאתה מנסה להפסיק בבת אחת ואז אתה נופל, כי כך בנויה נפש האדם. שינוי אמיתי לא עושים במחי יד זה תהליך.

לכן תתחיל לאט לאט אפילו מהדבר הכי קטן. בכל פעם שאתה רואה בסרט משהו לא הכי צנוע תוריד את העיניים שלך לחצי דקה ורק זה, ולאחר תקופה תוסיף עוד משהו. כאשר אתה מתחיל בצעד קטן זה לא קשה ואז הנפש שלך מתרגלת לדבר הקטן הזה כי זה פחות קשה לה ואז היא יכולה לעבור לעוד שלב בהתמודדות. זה עובד בטוח. אנשים רוצים לעשות שינוי של שחור ולבן – אבל אז כשם שהשינוי דרסטי גם החזרה לאחור מהירה. גם שינוי של חצי דקה זה שינוי ואי אפשר לתאר את השכר ואת הקרבה שיש לך מהשם יתברך על החצי דקה הזו.

אל תלחיץ את עצמך, תעשה צעד קטן ועוד צעד קטן עד לשינוי הגדול.

והדבר השלישי הוא: לקרוא ולהפנים שוב ושוב שאפילו ההתגברות הכי קטנה גם של אלפית שנייה יש להשם יתברך נחת רוח מזה, השם אוהב אותך שאתה מבין ומרגיש, ומסופק מכל נקודה קטנה שאתה עושה יש לזה אור וחשק להמשיך הלאה ולעשות עוד דברים ולהתקדם. וזה באמת. כל נקודה הכי קטנה שאדם עושה פה למטה זה אין סוף למעלה.

ידוע מה שכתב האדמו"ר הרש"ב שאם יהיה לאדם אישה וילדים עשירות ארמונות והיכלות פאר - נשיקה פעם אחת בספר תורה בכל חייו שווה יותר מכל החיים האלו. זה נקרא להעריך את המעשה הכי קטן כשאתה מבין מהי המשמעות שלו.

אותו יהודי הגיע אליי לאחר תקופה וסיפר לי שברוך השם יש לו שינוי משמעותי בעניין. הוא התחיל לאט לאט בצעדים קטנים ושמח עם כל צעד. הוא התחיל בריבוי אור של אמונה ושמחה והיום הוא נמצא כבר במקום אחר. ככה זה עובד: האור תמיד מנצח את החושך, האהבה מסלקת את השנאה.

מרדכי רוט (קרדיט: ראובן חיון)

תזכרו את הדברים האלו זה לא רק ברוחניות זה גם בזוגיות, אדם שהולך עם הכללים האלו הם יכולים לשנות לו את חיי הזוגיות שלו. אור ואהבה זה מפתח להכול ובכל נושא שהוא שאתם מתמודדים איתו תזכרו להוסיף אור, צעדים קטנים וחשובים, והשמחה מכל דבר קטן. אוהב אתכם עם ישראל.

מאחל לכל עם ישראל שבת שלום ומבורכת ורק טוב תמיד.

לתגובות: machon.rot@gmail.com

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר