ביהמ"ש חייב לחשוף את ההסכם

"הסכם מביך ומביש, שמדיר את החרדים" | נחשפו הסיכומים בין הליכוד לש"ס בבית שמש

בסעיפי ההסכם בין ש"ס למפלגת הליכוד בבית שמש, הובלעו שורת התחיבויות וסיכומים, כאשר הסעיפים הבולטים שבהם, מונעים התיישבות חרדית בשכונות המעורבות | ההסכם פורסם, רק לאחר שבית המשפט הורה לפרסם את ההסכם החשאי, שהציג את גודל המבוכה; "ש"ס מכרה את הכל תמורת ג'ובים" (חדשות)

משה אבוטבול עם נציגי הליכוד שלום אדרי ומשה שטרית

במשך ימים אחדים, נותר ההסכם בין סיעת הליכוד המקומית בבית שמש בראשותם של חברי מועצת העיר שלום אדרי ומשה שטרית, לוט בערפל. המעט שפורסם לתושבים - היה בעיקר התחייבות הליכוד למשה אבוטבול ולסיעת ש"ס על תמיכה רשמית של הליכוד על אלפי מצביעיו במועמדותו של סגן שר החקלאות משה אבוטבול לראשות העיר והצבעה אליו.

תושבי העיר, ששמעו על חתימת ההסכם, עסקו בימים שלאחר מכן בשאלות הפוליטיות שנגזרו מההסכם כגון - כמה קולות ההסכם יוריד מראש העיר המכהנת עליזה בלוך לטובת אבוטבול כאשר המספר ככה"נ יעמוד על בין 1,000 ל-2,000 מצביעים חילונים כאשר כל השאר יצביעו למועמדת הטבעית והמועדפת על המגזר הכללי - דתי וחילוני עליזה בלוך.

אולם, עתירה שהוגשה לבית המשפט, אילצה את אבוטבול לחשוף לציבור הרחב את כלל סעיפי ההסכם הכוללים בעיקר את התחייבויותיו של המועמד אבוטבול לאנשי סיעת הליכוד.

סעיפי ההסכם, הוסתרו גם מבוחרי הליכוד, זאת למרות שתוכנו מציג הסכמים כמעט חסרי תקדים עבור התושבים החילוניים והדתיים-לאומיים, בעיקר, ככל הנראה בשל האפקט שפרסום פרטי ההסכם עלול להתרחש במגזר החרדי, שם מתחולל מאבק איתנים על קול קול בין מועמד דגל התורה שמוליק גרינברג למועמד ש"ס משה אבוטבול. וזה אכן מה שהתרחש היום (ראשון) עם פרסום סעיפי ההסכם.

ההסכם

 • מינהלת העיר הוותיקה תועבר לידי הליכוד שיהיו המחליטים הבלעדיים על העיר הוותיקה, נווה שמיר והשכונה העתידית ה' 2 שם מיועדות 5000 יח"ד שעתידם יהיה בידי הליכוד וממנו יודרו החרדים לדבר ה'.
 • יוקמו בעיר קאנטרי ובריכות שחייה במספר שכונות עליהם יהיה מר משה שטרית הממונה הבלעדי מטעם עיריית בית שמש.
 • תאגיד מי שמש יועבר מידי הרב ארנרייך לידי הליכוד. לרבות סמכות על קביעת התעריפים, תשתיות ועוד.
 • על פי ההסכם עליו חתום הרב אבוטבול, תחום הגיל הרך והאחריות על מרכזי גיל הרך בכל שכונות העיר יועבר מידי הרב ישראל סילברסטין לאחריותם הבלעדית של נציגי הליכוד.
 • הרב אבוטבול נותן הסכמה מלאה להמשך הדרת הציבור החרדי משכונת בר אילן, תוך אפלייה מבישה בבתי כנסת, מבני ציבור וחינוך ועוד.בהסכם חותם הרב אבוטבול כי 50% מכלל תקציבי הפיתוח שתפנה הממשלה לבית שמש, יופנו לעיר הוותיקה ובנוסף 50% מתקציבי משרד הפנים, מפעל הפיס, משרד התרבות.
 • זאת ועוד, תקציבי תרבות ומתנ"סים שיתקבלו מקולות קוראים יועברו במלואם לנציגי הליכוד.כלל תקציבי 360 מהמשרד לביטחון לאומי לנוער מנותק, פעילות חינוכית לילדים מתקשים ונוער מתמודד יועברו לנציגי הליכוד ולאחריותם הבלעדית.
 • מר משה שטרית מהליכוד יהיה האחראי הבלעדי על היכל התרבות, האצטדיון העירוני, אמפי עירוני, בית הצעירים, מגרשי הספורט, האולמות העירוניים וכל יתר הפרוייקטים שעתידים להיבנות בעיר. האחריות תהיה גם על התקציבים שיתקבלו מהממשלה לטובת פרויקטים אלו.
 • סיעת הליכוד תקבל אחריות מלאה על התיקים הבלתי פורמליים, כולל מחלקות הנוער, מחצית מתיק החינוך כולו ועוד.
 • בנוסף לכל המאות מיליוני שקלים שיוכפפו לנציג הליכוד, מתחייב הרב אבוטבול לתת לאורך הקדנציה 3,000,000 ש"ח לעמותות ספורט חילוניות לפי החלטת ועדה בראשות נציג הליכוד.
 • מר משה שטרית יקבל מהרב אבוטבול תקציבים להקמת מתנ"סים בשכונות החרדיות ויהיה אחראי על הניהול, התקציבים והתוכן.
 • הרב אבוטבול מתחייב כי כלל הפרויקטים העירונים שיוצאים לספקים חיצוניים יינתנו בעדיפות לרשת המתנסים בניהולו של נציג הליכוד, כולל אחריות מלאה על כלל מעונות היום בציבור החרדי.
 • תקציבי עתק שמוענקים לעירייה מדי שנה על ידי קק"ל והג'וינט יועברו גם הם לאחריות הבלעדית של הליכוד.
 • הרב אבוטבול מתחייב בכתב ידו כי תימשך הדרת הציבור החרדי מהשכונות הוותיקות, רמה ה' 1 ורמה ה' 2.
 • הרב אבוטבול מדגיש בהסכם כי עיריית בית שמש בראשותו לא תקצה שטחים ומבני ציבור לציבור החרדי בשכונות אלו ולתושבים החרדים באותן שכונות יוקצו שטחי תפילה מחוץ לשכונות.
ההסכם המלא בין סיעת הליכוד בבית שמש למועמד לראשות העיר משה אבוטבול

מהות ההסכם

הסעיף הראשון שהבאנו בפניכם, עוסק בשאלת עתידה של העיר בית שמש. שאלה זו מעסיקה את כלל תושבי העיר - הן החרדים והן החילונים. אין זה סוד שבית שמש התחרדה בשנים האחרונות. אולם, עתודות הבנייה בעיר, מלמדות על כוונות אכלוס של עוד עשרות אלפי תושבים.

מי יאוכלס באותם אלפי יחידות דיור? תלוי כמובן בהמון גורמים. הבולטת שבהם - זהות ראש העיר ופעולותיו בנידון. אבל עוד קודם לעתודות הבנייה, בעיר הוותיקה בבית שמש, קיימות שכונות מעורבות. שכונות אלו אוכלסו ע"י עולים מרוסיה ואתיופיה ומעוד ישראלים שבחרו לגור בעיר המוקפת ביערות ענק ונוף מרהיב.

בשנים האחרונות, עם אכלוסם של שכונות רמת בית שמש, הציבור החרדי החל לנהור לבית שמש. מי שהשיגה ידו - קנה לו בית בשכונות החדשות. ומי שלא השיגה ידו - רכש לו בית בשכונות הוותיקות, וכך נולדו בבית שמש השכונות המתחרדות.

שכונה מתחרדת, מגבירה את הצורך בבתי כנסת חדשים, מקוואות, מעונות יום וגני ילדים, כמו בתי ספר ומתנ"סים למגזר החרדי שבסך הכל חי בשלום עם השכנים הוותיקים מהמגזרים הכללי והדתי.

בהסכם שנחתם בין אבוטבול לנציגי הליכוד, מתחייב ראה"ע לשעבר המועמד משה אבוטבול - כי באם ייבחר לראשות העיר לקדנציה שלישית בקרייריה, הרי שהוא לא יספק מענה נוסף על המבנים והמוסדות הקיימים. קרי - לא יתחרדו יותר שכונות העיר הוותיקה.

מוקש נווה שמיר

באם הקורא לא מתרשם מההסכם בכל הנוגע לשכונות הוותיקות, ויאמר לעצמו: "ניחא, יישארו החילונים עם שכונתיהם שלהם", הרי שההסכם על שכונת נווה שמיר (רמב"ש ה' 1 ו-2), מהווה מוקש של ממש והרי הוא כאצבע בעין למגזר החרדי שרכש דירות במיטב כספו - אם לאחר זכייה בהגרלת מחיר למשתכן, ואם בשל רצונו לגור בשכונה חדשה בה מתגוררים חרדים שזכו בהגרלת משרד השיכון.

ההסכם קובע כי ראש העיר יפעל באופן אקטיבי על מנת למדר את החרדים משירותי העירייה בשכונה החדשה. אין מדובר בשכונה אליה פלשו חרדים מתוך כוונה "לחרד" אותה, אלא כאמור בתושבים שקנו דירות כחוק ככל אזרח בישראל.

ברמב"ש ה' 2, ההסכם עוד יותר מקומם מאחר ומדובר בשכונה שטרם אוכלסה, וההסכם גורר את איכלוס השכונה תוך הדרת המגזר החרדי מראש.

תקציבי הפיתוח

למרות כי בית שמש הפכה לעיר בעלת רוב חרדי מובהק (כ-70% חרדים לעומת 30% דציים לאומיים וחילונים), הרי שמתקציבי הפיתוח יועברו 50% למגזרים ה-לא חרדים.

כנ"ל גם תקציבי מפעל הפיס ומשרד הפנים - אותם התחייב מועמד ש"ס משה אבוטבול לחלק למגזר החילוני והדתי לאומי שיעור של 50%, למרות הניגוד והפערים בין גודל האוכלוסייה הכללית והאוכלוסייה החרדית.

גורמים ב'דגל התורה' וב'שלומי אמונים' אומרים הערב ל'כיכר השבת': "אנחנו פשוט מזועזעים, אנחנו, צריך להגיד ביושר גם ניהלנו משא ומתן עם הליכוד, אבל בשום שלב לא העזנו להסכים לכאלו דרישות מופרכות, שהלכה למעשה מוכרות את העיר לציבור החילוני. אנחנו לא נגד החילונים, אבל הדרישות שם הן הזויות ומבישות. בושה שנציגי ציבור חרדים הסכימו לכאלו דרישות - גם אם מדובר בשביל לקבל קצת ג'ובים".

החלטת בית המשפט
החלטת בית המשפט
החלטת בית המשפט

התגובה

מטעמו של סגן שר החקלאות והמועמד לראשות עיריית בית שמש משה אבוטבול נמסר בתגובה לפרסום ההסכם:

״כשאני אכהן בע"ה כראש עיר הציבור החרדי בבית שמש יקבל את חלקו באופן מלא, זו תהיה בשורה גדולה אחרי חמש שנים בהן חלק ממי שהתיימרו לייצג את הציבור החרדי הפקירו אותו בעד הקצאות לקהילות מקורבות ונזידי עדשים.

ההרמוניה בין האוכלוסיות בעיר בית שמש תפרח אף היא. לכל הציבורים מגיע לחיות בעיר וכולם יקבלו את חלקם באופן ראוי ומבלי שצרכי ציבור אחד יפגעו באחר, וכפי שנהגתי בהיותי ראש עיר כשכלל האוכלוסיות הרגישו כי יש להן מקום ואיש לא הדיר את רעהו.

אני מבטיח לכולם, הצביון החרדי בעיר יישמר, ולא אצר את צעדיהם של אף קהילה חרדית באף שכונה בעיר.

צריך לזכור שבצד השני הציעו לליכוד הכל כולל הכל, העיקר שלא יתמכו בי.

בעז"ה מיד לאחר הבחירות אקים קואליציה רחבה יחד עם דגל התורה ושלומי אמונים, כולל תפקידים מכובדים ששמרנו עבורם, ויחד, נדאג לכלל תושבי העיר בצורה הטובה ביותר״.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר