האסון האזרחי הגדול | דריכות שיא

כשלוש שנים לאחר האסון: ועדת החקירה לאסון מירון תפרסם היום את מסקנות

כשלוש שנים לאחר האסון הנורא בהילולת ל"ג בעומר במירון, בו נספו 45 מתפללים במה שהפך לאסון האזרחי הגדול בתולדות המדינה - ועדת החקירה הממלכתית תפרסם היום את מסקנותיה | דריכות שיא במערכת הפוליטית ובמשטרה לקראת המסקנות (אקטואליה)

ישי כהן | כיכר השבת |
הלווית הרוגי מירון (צילום: דוד כהן, פלאש 90)

ועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון מירון הנורא הודיעה בתחילת השבוע לממשלה כי השלימה את עבודתה והיא תגיש היום (רביעי) את מסקנותיה.

ועדת החקירה הוקמה לאחר האסון האזרחי הגדול שידעה ישראל, בו מצאו את מותם 45 בני אדם, הצעיר שבהם בן 9 והמבוגר שבהם בן 65, בליל ההילולה בל"ג בעומר במירון. 

תחילה הייתה התנגדות של הקואליציה, בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, להקמת ועדת חקירה ממלכתית, היו מי שביקשו ועדה ממשלתית, כזו שפחות מחייבת במסקנותיה.

עם הקמת ממשלת בנט-לפיד, בהתעקשות של השרים דאז גנץ וליברמן, הממשלה הקימה בישיבתה הראשונה את ועדת החקירה הממלכתית.

יצוין כי בשנתיים האחרונות הוועדה הגישה המלצות ביניים, המלצות שיושמו בהילולות האחרונות.

בראשות הוועדה עומדת נשיאת בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו בדימוס, השופטת דבורה ברלינר, יחד עם חברי הוועדה, הרב מרדכי קרליץ ואלוף במילואים שלמה ינאי. יצוין כי תחילה עמדה בראש הוועדה, נשיאת העליון לשעבר השופטת מרים נאור ז"ל, שהלכה לעולמה.

לפני כשנה וחצי פרסמה הוועדה על החלטתה לשלוח מכתבי אזהרה לשורה של בכירים. בניהם ראש הממשלה נתניהו, השר לביטחון פנים דאז אמיר אוחנה, השר לשירותי דת דאז יעקב אביטן, המפכ"ל יעקב שבתאי, מפקד מחוז צפון דאז שמעון לביא, שבינתיים היה היחיד שלקח אחריות והתפטר.

עוד בכירים שקיבלו מכתבי אזהרה: תת ניצב מוריס חן, מי שהיה ראש חטיבת אבטחה ורישוי לשעבר ותת ניצב שלום אביטן, מי שהיה מפקד מרחב עמקים.

כמו כן, מנהל המקומות הקדושים, יוסי שווינגר ורב המקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ.

ועדת החקירה (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)

במכתבי האזהרה ניתן לראות את הביקורת המרכזית שהייתה אז לחברי הוועדה על הבכירים שהיו מעורבים בהילולה.

בין היתר נכתב על נתניהו: "לא פעל כמצופה מראש ממשלה, אף שהנושא עמד במוקד דוחות חמורים. ידע – או שהיה עליו לדעת – כי אתר קבר הרשב"י במירון מטופל במשך שנים בצורה לקויה, שעלולה ליצור סיכון למשתתפים הרבים בהילולה המתקיימת מדי שנה בל"ג בעומר".

על יו"ר הכנסת והשר דאז אמיר אוחנה נכתב: "לא נתן משקל ראוי לסכנות, היה מודע לסכנות - ולא פעל".

על המפכ"ל שבתאי: "ידע שהמתחם לא יכיל בבטחה את כמות המבקרים, הכשלים של שבתאי הובילו לצפיפות קיצונית ומסכונת".

חברי הוועדה ביקרו את השר דאז אביטן: "לא מילא את תפקידו כשר לשירותי דת בכל הנוגע לניהול והסדרת אתר קבר הרשב"י במירון".

היו גם מי שהצליחו להרשים את חברי הוועדה ולא להיות חלק מהביקורת והבכיר שבניהם הוא יו"ר ש"ס, אריה דרעי, שכיהן אז כשר הפנים.

יודגש כי בפועל, המלצות הוועדה לא מחייבות את הממשלה, אך עד כה אף ממשלה לא התעלמה לחלוטין מהמלצות שהגישה ועדת חקירה ממלכתית.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר