"במקרה חירום יהיה אתגר"

שר החוץ התחייב: "גם השנה ייסעו עשרות אלפי ישראלים לאומן; פועלים מול הרשויות" 

בפגישה שנערכה עם שר ירושלים ומסורת ישראל מאיר פרוש, לשר החוץ אלי כהן ובכירי משרדו, הובהר כי למרות הסכנות ועל אף אזהרת המסע שעדיין בתוקף, המדינה תעשה כל מאמץ, כדי שעשרות אלפים יוכלו לנסוע בביטחה | פרוש הציע להעתיק את "מתווה מירון" גם לאומן | רבה של אומן העביר מכתב תמיכה (חרדים)

נחמן שטרנהרץ | כיכר השבת |
הפגישה, היום

שר החוץ, אלי כהן, שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש, מנכ"ל משרד החוץ, רונן לוי (מעוז), וחה"כ אליהו רביבו, קיימו השבוע דיון היערכות לקראת תפילות ראש השנה באומן, לנוכח המשך המלחמה באוקראינה והצפי כי אלפי אזרחים ישראלים יבקשו להגיע לאומן על אף המצב.

מנכ"ל משרד החוץ פתח את הפגישה והסביר לנוכחים, כי "אזהרת הנסיעה שפרסם משרד החוץ בתחילת המלחמה באוקראינה במרץ 2022 עדיין בתוקף וכי משרד החוץ קורא לאזרחים ישראלים שלא לנסוע לאוקראינה, ולישראלים הנמצאים במדינה לצאת ממנה בהקדם".

עוד אמר המנכ"ל: "המצב באוקראינה מאתגר ביותר הן מבחינה ביטחונית והן מבחינה רפואית, תשתיתית וקונסולרית. המרחב האווירי באוקראינה סגור והמשאבים של המדינה מופנים למאמצי הלחימה. על כן, במקרה חירום יהיה אתגר גדול לסייע לאזרח ישראל הנמצא במצוקה או הזקוק לטיפול רפואי."

שר החוץ אלי כהן אמר בפגישה: "גם השנה ייסעו עשרות אלפי ישראלים לאומן לקראת ראש השנה, ומשרד החוץ פועל אל מול הרשויות באוקראינה, בשיתוף המל"ל ומשרד ירושלים ומסורת ישראל, ובימים אלה נבחן נתיב שיאפשר הגעה ושהייה בטוחה. אני רוצה להודות לשר פרוש על התיאום וח"כ אליהו רביבו שנרתם למען הנושא".

שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש, בירך על קיום הפגישה הנוספת והוסיף: "בהובלתם של שר החוץ ומנכ"ל משרדו אנחנו רואים מפנה ושינוי גישה מוחלט ביחס לנסיעת חסידי ברסלב לאומן. עבודתם הנאמנה של עובדי משרד החוץ זוכה כעת לגיבוי מלאה ועידוד מהדרג הניהולי, שמביע נכוחות לסייע ולפעול לשפר את המצב".

חה"כ אליהו רביבו: "כחסיד ברסלב שביקר באומן עשרות פעמים בעבר ואף ארגן לשם עליות לרגל, לקחתי על עצמי לוודא שהעלייה לקברו של רבנו לקראת ראש השנה הבא עלינו לטובה, תהיה מאורגנת ומתואמת עד לפרט האחרון. אני מודה לשר אלי כהן ולשר מאיר פרוש על התגייסות מלאה לטובת המטרה החשובה - כשהרבי קורא לנו, אנחנו באים".

בפגישה הועלתה הצעה להעתיק את "מודל מירון" שגיבש השר מאיר פרוש בהילולת רשב"י ולמנות מתאמים מחסידות ברסלב, שיוצבו במעברי הגבול, וימנעו מצבי חיכוך שנובעים מחוסר הבנה.

לקראת תום הפגישה סוכם כי נציגי חסידות ברסלב יפעלו להעביר בהקדם פילוח על הטיסות הצפויות דרך מולדובה, פולין, רומניה, הונגריה וסלובקיה, הגובלות באוקראינה, בכדי לתאם באופן מיטבי עם השלטונות המקומיים את ייעול ביקרות הדרכונים במעבר לאוקראינה.

כמו כן, הוזמנו לפגישה נציגי חסידות ברסלב, ראש העיר ביתר עילית, מאיר רובינשטיין, חבר מועצת העיר צפת, נחמן גלבך, יו"ר מזכירות חסידי ברסלב, נחמן בן שעיה, מנכ"לית קהילת חסידי ברסלב יבנאל, הרבנית ריימונד, ויו"ר מועצה דתית יבנאל, עמרם ריימונד.

בתוך כך, רבה של אומן הרב יעקב ג'אן, שיגר מכתב תמיכה לשר מאיר פרוש, והודיע לו כי הוא תומך בכל פעולותיו.

"הן ידוע לכל, פעולותיכם הנשגבות למען ישכון הסדר והטוב בהילולת רשב"י הקדוש באתרא קדישא מירון", פתח הרב וכתב: "ואכן למעלה מכל ציפייה, זכיתם ורוממתם את ההילולא הקדושה על ידי סדר וארגון מופתי, ובקיום הדלקות המוניות בטוב טעם ודעת למען כל בית ישראל יזכו להשתטח על ציונו הקדוש מתוך רחבות הדעת וללא כל סכנה".

"וכעת", מוסיף הרב וכותב: "בפניכם עומדת הזכות לפעול בעניין לטובת הקיבוץ הקדוש באומן תובב"א בימי ראש השנה הבעל"ט, עת אלפי בית ישראל מבקשים לחסות תחת ציונו הק' של רבינו נחמן מברסלב זיע"א. ימים אלו, ימי מלחמה במדינת אוקראינה. ולפיכך נדרשת היערכות לשם הגעתם של האלפים הרבים לאומן, תוך שמירה על הנחיות הבטיחות והגעה תקינה ובטוחה".

הרב הביע כאמור תמיכה וכתב: "באתי בזה בפנייה נרגשת אליכם, לתמיכה בפעולותיכם ובקשריכם לטובת הקיבוץ הנ"ל, ואין ספק בידינו כי פעולותיכם רצויות למעלה ולמטה ותזכו להיטיב לעם ישראל ולחסידי רבינו הק' המשתוקקים לחסות תחת כנפיו ביום הדין הגדול והנורא. והנה באחרונה, שועלים קטנים מחבלים כרמים, פרסמו התנגדות לפעולותיכם בעניין הנ"ל, במטרה להזיק ולחבל במאמצים לסייע בידי חסידי רבינו הק' בהגעתם לאומן בראש השנה".

בסיום המכתב כתב הרב: "הנני כאן להודיע בזאת כי כל פעולות אלו, אינם על דעת בני הקהילה והחסידות, ואדרבה באנו לחזק אתכם מפני אינשי דלא מעלי אלו, קנאים רודפי דת וישראל, אשר מאחוריהם אין איש ואין לחוש מהם וממעשיהם הנלוזים. תלכו בכוחכם זה ותזכו לפעול למען הקיבוץ הק' ובטוחנו כי רבינו הגדול יפרע לכם בטוב כל הימים ויתן להם אורך ימים ושנות חיים אכי"ר".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר