היסטוריה ואקטואליה

"המעיין הצנוע"; שבעה מעיינות - מדהימים

45 דקות מרחוב רבי עקיבא הסואן בבני ברק, ורק 15 דקות משטיבלך 'היכל יצחק' במודיעין עילית! מדריך הטיולים ישראל שפירא לוקח אותנו לשבעה מעיינות ומקסימים! (מעניין, בארץ)

ישראל שפירא | כיכר השבת |
(צילום: ישראל שפירא)

45 דקות מרחוב רבי עקיבא הסואן בבני ברק, ורק 15 דקות משטיבלך 'היכל יצחק' במודיעין עילית - מסתתרים שבעה מעיינות מדהימים, המזמינים אתכם הקוראים, שוחרי הטבע וחובבי המעיינות, לטבילה מרעננת בתוך בוסתן עתיק של עצי זית גפן, תות ושלל פרחים צבעונים, תענוג עילאי לכל שוחר טבע באשר הוא.

קפיצה למעיין (צילום: משה ברוכוב)

המעיינות נמצאים ליד המסגד הנטוש 'נבי ענר' שמכונה בפי המוסלמים: "מקאם" - שנבנה לזכר 'נבי ענר', לא ידוע מיהו היה נבי ענר הלז, מה שבטוח שבתוך המבנה יש "מחרב", שהוא גומחת תפילה הפונה דרומה, הזהה לרוב המסגדים ברחבי העולם.

(צילום: ישראל שפירא)
(צילום: ישראל שפירא)

המבנה, ככל הנראה בן 400 שנים, ובזכותו כל האזור הינו בוסתן מדהים ויפיפה מעשרות עצים זקנים (בעיקר אלון) עם מליוני עלים המעניקים צל רחב והגנה מפני השמש הקופחת. זכות גדולה יש ל'נבי ענר' בקיום העצים הללו, שכנראה נשתמרו ולא נגזמו ע"י הפלאחים של האזור מפני הקדושה שהמבנה העניק למקומיים.

(צילום: ישראל שפירא)
(צילום: ישראל שפירא)

סיפור מרתק סיפר לי אחד מייסדי הישוב 'נריה' הסמוך:

"הגעתי ל'נבי ענר' לפני שנים רבות עם ידיד בוגר יחידה קרבית תושב הישוב, ונכנסנו למסגד הנטוש, שם ביקש ידידי להציג בפני היאך בשרותו הצבאי הוא היה פורץ לבתי מבוקשים.

"הוא הוריד את נצרתו מנשקו, הגיע לדלת הפנימית – בעט בה, ונכנס בסערה לחדר הפנימי בעודו מכוון את נשקו פנימה. או אז נדהמנו לשמוע צעקה בערבית מתוככי המסגד, וזקן ערבי חיור כסיד צנח ארצה מתעלף..

(צילום: ישראל שפירא)

"מיד שפכנו עליו מים, והשבנו את רוחו, או אז החל הזקן למלמל "אללה הוא אכבר", נס גדול ארע לי, טפו טפו, חמסה חמסה, וכו'. ניסינו להרגיע את אותו ישיש, והבהרנו לו שאף אחד לא ניסה לכוון עליו רובה או לגרום לו נזק. אולם הישיש נפנה לדרכו עם חמורו, צוהל על האסון שנמנע ברגע האחרון בזכות 'נבי ענר'...".

• • •

שמו של הגן הוא 'עיינות ענר - גן השלושה' לזכר שלושת הנערים גיל-עד מיכאל שַׁעֶר, יעקב נפתלי פרנקל, ואיל יפרח הי"ד, שנחטפו ונרצחו בקיץ תשע"ד. מאז הוא משופץ ומנוקה בידי נוער ישוב נריה, ומידי תקופה נחפר עוד מעיין ונבנה עוד ספסל.

אנשים טובים מימנו עשרות ספסלים ופרגולות המעניקות צל לרוחצים, וממומן בידי נדיבי עם הרואים לנכון לתחזק פנינת חמד זו, ועל המבקרים להתחשב בכך, ולפנות את האשפה שהם מייצרים במהלך הביקור במקום.

(צילום: ישראל שפירא)

אחד משבעת הנערים המייסדים של 'עינות ענר', שמו הלל דחבש ז"ל שהוא ושבעת חבריו לפני 6 שנים נטלו את היוזמה, לנקות ולהנגיש את האזור לעם ישראל. למרבה הצער, בגיל 19, בתאריך כ"ו בכסלו תש"פ, נדם ליבו מסיבוך מחלת השפעת: מאז חבריו לא נחו, ושיפצו מעיין נוסף וקראוהו על שמו, שלט צנוע במקום מספר את סיפורו, עם תוספת חשובה ביותר:

"להלל היתה חשובה השמירה על הצניעות והקדושה, אנא המשיכו את דרכו של הלל ושימרו על הצניעות במעיין".

(צילום: ישראל שפירא)

בעוד שלט נכתב:

"המעיינות נבנו בהשקעה גדולה של נוער נריה. יש לנו, אוהבי המקום, בקשה אחת קטנה- אנו מבקשים מכל באי המקום לשהות במקום בלבוש המכבד את כלל המבקרים, מתוך התחשבות נתינת מקום והתחשבות למרכי האחר, בנינו את המקום למענכם ולמען כל עם ישראל, מטרתנו היא שכולם יטיילו ויהנו במעיינות ביחד.

"נתפלל שתשמר הטהרה והצניעות בכל המעיינות בארץ הקודש, ונזכה במהרה לבנין בית המקדש, וביאת גואל צדק אמן כן יהי רצון!".

(צילום: ישראל שפירא)

תושבי האזור מסבירים פנים לכולם, ובנוסף לתקנון הצניעות הנכתב ע"ג השלטים, הם מבקשים לקחת את הלכלוך איתנו כדי שהמקום יישאר נקי לרווחת כולם.

(צילום: ישראל שפירא)
(צילום: ישראל שפירא)
(צילום: ישראל שפירא)

נ.ב.: אין בנכתב כל אחריות על הביקור במקום, ועל המטייל ליצור קשר עם הרשויות המוסמכות לכך לצורך תאום ביקור.

  • ישראל שפירא, הינו מדריך טיולים ובעלים של סוכנות הטיולים 'ישראל בשטח'
    לפרטים נוספים נא לפנות: sisraerl@gmail.com

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר