עכשיו ברצינות:

מה בין מה שמבטיחים לכם, לבין סכומי קצבת נכות שתקבלו מהביטוח הלאומי?

הרב שמאי שזירי, יו"ר החברה המרכזית למימוש זכויות: "להפריז בהבטחות באופן לא מבוקר זה לא אחראי" • דואגים לכם למקסימום זכויות (מעניין)

הבטיחו לו הבטחות שלא עמדו במבחן המציאות... (צילום: שאטרסטוק)

קצבאות הנכות שמעניק הביטוח הלאומי מהוות תחליף הכנסה לאנשים המתמודדים עם בעיות בריאותיות שונות. סכומי הקצבאות אינם גבוהים, לדוגמא: קצבת נכות מלאה ליחיד עומדת על 3,700 שקלים, סכום הנמוך משמעותית משכר המינימום בישראל, כאשר יש תוספות לקצבה עבור ילדים ובן זוג. קבלת הקצבה מותנית במבחני זכאות שונים ולא מעט ביורוקרטיה.

יוצא איפה שהשאלה המהותית היא, אם הצלחתם לעבור את התהליך בשלום ומגיע לכם, כמה בדיוק תקבלו? שכן יש רמות זכאות שונות המשפיעות על הסכום לתשלום בפועל. התשובה תלויה במספר נתונים כמו: כמה אחוזי נכות נקבעו בועדות הרפואיות, וכן מהו שיעור הירידה באובדן הכושר שנקבע. כאשר מדובר בזכאות ילדים עם בעיות בריאותיות, השאלה היא האם תקבלו עבורם קצבה חלקית או מלאה, בהתאם לתנאי הזכאות בהם הילד עמד.

סכומי הקצבאות אחידים, השאלה כאמור היא כמה תקבלו, כאשר השאיפה, ניתן להניח, של כל אחד תהיה לקבל את המקסימום האפשרי בהתאם למצבו. לשם כך, לא מעט אנשים נעזרים בגופים חיצוניים, כמו חברות למימוש זכויות, שמעניקות סיוע מול הביטוח הלאומי וגופים דומים, שכן ללא סיוע מקצועי פעמים רבות נתקלים בסירוב ושלילת זכאות אף ללא הצדקה.

לאילו גופים פונים? לא בהכרח למי שמפזר הבטחות בנוגע לסכום הקצבה. לדברי החברה המרכזית למימוש זכויות, גורמים שונים מבטיחים, באופן לא אחראי, לציבור המתמודד רפואית, הבטחות ללא ביסוס, סכומי עתק שיכולים לקבל, בתנאי לכך שיפקידו את הטיפול בזכויותיהם בידיהם, עניין שמוביל לא פעם את הזכאים למפח נפש, כגודל הציפיה, כך האכזבה.

הבטחות הן נושא מעורפל, מה עומד מאחוריהן, מי בדיוק מבטיח. מה שברור, על מנת להצליח בקבלת הזכויות, לא צריך הבטחות גדולות, נדרש ליווי מגוף בעל ניסיון עם וותק ואחריות. כמו כן, ליווי רפואי הינו הכרחי בהליכים אילו, לכן יש לברר קודם לכן האם יש ליווי רפואי לכל אורך הדרך.

"הבטיחו לי למעלה מ-6,000 בחודש, ולא קיבלתי דבר, אתם מלכתחילה פרסתם בפני את האפשרויות, יידעתם אותי למשל, שקצבת נכות לאדם יחיד כמוני עם ילדים מעל גיל 18, תגיע לסכום נמוך ממה שחשבתי, פעלתם על מנת שאקבל קצבה מלאה, טיפלתם בנושא במקצועיות רבה, והיום אני מקבל קצבה מקסימלית מידי חודש."

זוהי תמצית דבריו של חולה פיברומיאלגיה. כמו אחרים, אף לו הבטיחו הבטחות שלא עמדו במבחן המציאות. רק לאחר שפנה אל "החברה המרכזית למימוש זכויות" הוא קיבל את זכויותיו.

במקרה אחר, "פרסמו שבמחלה כמו שאני סובלת ממנה ניתן לקבל 6,800 שקלים מידי חודש, אני קיבלתי במשך שנים סכום נמוך מזה, חשבתי שכדאי לנסות, לא האמנתי אבל הורידו לי את הקצבה לגמרי, ממליצה לאחרים שלא להתפתות, לפעמים מאבדים הכל, וגם אם כן, רק עם מומחים בתחום."

הרב שזירי, יו"ר החברה המרכזית למימוש זכויות מתריע בפני התופעה ואומר: "מצער לראות שאנשים המתמודדים רפואית נופלים בזה שוב ושוב, מבטיחים להם הבטחות גדולות, מה בדיוק הם עומדים לקבל, עוד לפני שהעניין נבדק רפואית, זה לא אחראי, ומוביל לכך שהזכויות מטופלות בידיים לא מקצועיות. השאיפה שלנו שמגשימה את עצמה בסיעתא דשמיא, היא לקבל מקסימום זכויות לכל אחד, בהתאם למצב הרפואי, לתנאים הספציפיים, להערכת אחוזי נכות, אובדן כושר עבודה ותפקוד ועוד. כדי להגיע למקסימום זכויות לא צריכים הבטחות גדולות, נדרשים ידע, ניסיון, ליווי רפואי והצלחות בשטח."

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר