מחר: הלוויה לעשרה ספרי תורה ששרדו את השואה

טקס נדיר יתקיים מחר (רביעי) במושב משואות יצחק הסמוך לקרית מלאכי: גווילי ספרי תורה, חלקם בני 150 שנה אשר שרדו את תקופת השואה, יובאו לקבורה בבית העלמין בישוב. במעמד ייטלו חלק ראש ישיבת אור עציון הרב חיים דרוקמן שיגיע יחד עם תלמידי ישיבתו וכן רב המושב, הרב מאיר נהוראי

אלי ג'אן | כיכר השבת |
(צילום אילוסטרציה: פלאש 90)

טקס נדיר יתקיים מחר (רביעי) במושב משואות יצחק הסמוך לקרית מלאכי: גווילי ספרי תורה, חלקם בני 150 שנה אשר שרדו את תקופת השואה, יובאו לקבורה בבית העלמין בישוב. מי שעומד מאחרי הטקס היא עמותת מנורה בראשותו של משה מושקוביץ (77), ראש המועצה האזורית המיתולוגי של שפיר וממייסדו של מושב משואות יצחק.

עמותת מנורה נוסדה במטרה להציל בתי-כנסת, ספרי-תורה ותשמישי קדושה בארצות הגולה ולהביאם ארצה. העמותה בראשות מושקוביץ, אשר שימש כראש המועצה האזורית שפיר במשך כשלושים שנה, יזמה וביצעה מבצעים מסובכים של גאולת ספרי תורה מארצות רבות בניהם: וילנא ורומניה.

לאחר שספרי-התורה מובאים לארץ, הם עוברים הליך הגהה ושיפוץ ונמסרים לבתי כנסיות החסרות בספרי תורה. מכיוון שחלק מהספרים ישנים מאוד, גם תיקון הספרים לא עוזר כחלק מהמסורת היהודית ועל פי ההלכה, במקרים אלה הספרים מובאים לקבורה.

בשנים האחרונות הצטברו במשרדי עמותת מנורה כעשרה ספרי תורה פסולים. יושב ראש המועצה הדתית בשפיר, משה שאלתיאל אומר כי הספרים שרדו את תקופת השואה וחלקם הם בני 150 שנה. "לא היה מצב לתקן אותם אז כמו שמובא בהלכה, אנו מקיימים בספרי התורה טקס קבורה לכל דבר ועניין". לדברי שאלתיאל, ספרי התורה ייקברו בתוך כדי חרס, גם זה כחלק מקיום ההלכה במקרים אלו.

כאמור, מחר יתקיים טקס הקבורה של ספרי התורה בבית העלמין של משואות יצחק שבמועצה האזורית שפיר, הסמוכה לקרית מלאכי. במעמד ייטלו חלק ראש ישיבת אור עציון הרב חיים דרוקמן שיגיע יחד עם תלמידי ישיבתו וכן רב המושב, הרב מאיר נהוראי.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר