ישראל במלחמהישראל במלחמה

ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה: "מוות עם מרשם"

ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק של ח"כ עפר שלח, על פיה, חולה המוגדר "נוטה למות" יוכל לשים קץ לחייו באמצעות סם. ח"כ מקלב: "וידוא הריגה לזהות היהודית". ח"כ אשר: "ממשלת ישראל חצתה היום עוד גבול וממשיכה את מלחמתה בקדשי ישראל" (חדשות)

אהרן רבינוביץ | כיכר השבת |
יוזם הצעת החוק "מוות במרשם רופא" ח"כ עפר שלח (צילום: פלאש 90)

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק "מוות במרשם רופא", לפיו, חולה המוגדר "נוטה למות" יוכל לקבל מרשם לסם מרדים במינון ממית מבלי שהרופא ישא באחריות פלילית.

עם זאת, סיעת "הבית היהודי" הודיעה כי היא מתנגדת להצעה וכי היא תגיש ערר על החלטת ועדת השרים.

יו"ר סיעת "יש עתיד" ויוזם החוק, ח"כ עפר שלח, אמר כי "זו בעיה שעל החברה להתמודד אתה, והצורך בכך גדל ככל שתוחלת החיים מתארכת והטכנולוגיה הרפואית משתפרת".

לדבריו, "'חוק המוות בכבוד', כפי שהחוק מכונה במדינות בארה"ב בהן כבר הונהג, מעניק לחולה מידה של שליטה בחייו גם בימיו האחרונים, שיש בה עצמה כדי לסייע בהתמודדות עם הסבל. הוא גם מקל על הדילמה החוקית שרופאים רבים נתונים בה, ומשפיע לטובה על תחושתן של המשפחות ועל חייהן ביום שלאחר הפרידה מיקירן. זהו חוק מתקדם, שיעמיד את ישראל בשורה הראשונה של המדינות הנאורות".

בהקדמה לחוק כתב שלח כי הוא נועד למנוע מקרים טראגיים, שבהם רוצח אדם בריא את בן זוגו החולה ומתאבד לאחר מכן, כדי שלא להיות מואשם בביצוע רצח. המצב החוקי הקיים אינו אוסר על אדם הרוצה בכך להתאבד, אך מתן סיוע במעשה כזה - גם מצד בן משפחה - הוא עבירה פלילית. החוק הוא העתק של חוק דומה שהתקבל במדינת אורגון שבארצות הברית.

עד היום היה אפשר בישראל להפסיק את העזרה של אמצעים מלאכותיים לחולה שנוטה למות, אך חולה הנוטה למות ואינו נעזר באמצעים מלאכותיים לא יכל להפסיק את חייו.

"חולים כאלה אינם יכולים לממש את זכותם האנושית והאזרחית הבסיסית למוות מוקדם וגואל, ובשם החוק הם נידונים להמשיך ולהתייסר", הסביר שלח בהצעת החוק. לדבריו, "אין זה מפתיע כי לא מעטים מהם בוחרים לסיים את חייהם בהתאבדות, הנעשית לעתים בצורה ברוטלית ומותירה צלקת נוראה בלב בני המשפחה".

"אין לרופא רשות להמית"

הצעת החוק עוררה כמובן ביקורת קשה בקרב הציבור החרדי. הרב הראשי הגר"ד לאו אמר בתגובה לאישור החוק כי "לרופא ניתן תפקיד לרפא, וכשאינו יכול לרפא אין לו רשות להמית. מותר לתת משככי כאבים גם אם בהצטברותם תתקרב שעת המוות אך לא להמית".

ח"כ יעקב אשר אמר בתגובה כי "ממשלת ישראל חצתה היום עוד גבול וממשיכה את מלחמתה בקדשי ישראל על ידי פגיעה בערך קדושת החיים, הגיע הזמן לעשות המתת חסד לממשלה הרעה הזו".

ח"כ אורי מקלב אמר בתגובה כי "זהו וידוא הריגה לזהות היהודית של ממשלת ישראל".

ח"כ מנחם אליעזר מוזס אמר כי "שוב הוכיחה הממשלה כי יש לה מטרה אחת בלבד: עקירת כל ערך יהודי. איבדו את הערך לקדושת החיים שייחד מאז ומעולם את העם היהודי".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר