ביתר עילית: בת 3 חודשים איבדה את הכרתה ונפטרה

פעוטה כבת 3 חודשים מביתר עילית איבדה את הכרתה ולאחר פעולות החייאה היא פונתה לשערי צדק שם נקבע מותה. בן שנה וחצי מרמת גן לא התעורר משנתו ופונה במצב אנוש לתל השומר (ארץ)

(צילום: שאטרסטוק)

טרגדיה: פעוטה בת שלושה חודשים המתגוררת בביתר עילית איבדה את הכרתה ונפטרה. במקביל, תינוק בן שנה וחצי המתגורר ברמת גן איבד את הכרתו ומצבו אנוש.

האירוע בביתר התרחש בשעות לפנות בוקר, כוחות ההצלה הוזעקו אל דירה ברחוב יוסף קארו, לאחר שהפעוטה איבדה את הכרתה והייתה ללא דופק ונשימה הם ביצעו בה פעולות החייאה והיא פונתה במצב אנוש לבית החולים שערי צדק שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותה.

אהרון ברזסקי מתנדב איחוד הצלה סיפר: "כשהגעתי יחד עם מתנדבים נוספים הפעוטה היתה ללא הכרה וללא דופק ונשימה. ביצענו בה פעולות החייאה ממושכות ולאחר מכן היא פונתה בניידת טיפול נמרץ של מד"א לבית החולים שערי צדק בירושלים במצב אנוש, תוך כדי המשך פעולות החייאה, אך למרבה הצער בבית החולים נאלצו הרופאים לקבוע את מותה. נסיבות המקרה בבדיקה".

במקביל, תינוק בן שנה וחצי ברחוב בן גוריון ברמת גן, לא התעורר משנתו ואיבד את ההכרה. כוחות ההצלה הוזעקו לזירה וביצעו בו פעולות החייאה ובסיומן פונה לבית החולים תל השומר כשמצבו מוגדר אנוש.

יוסף חיים בן ציון מתנדב איחוד הצלה סיפר: "כשהגעתי לבית הוריו הפעוט היה ללא הכרה וללא דופק ונשימה. יחד עם מתנדבים נוספים ביצענו בו פעולות החייאה ממושכות ולאחר מכן הוא פונה בניידת טיפול נמרץ לבית החולים תל השומר במצב אנוש תוך כדי המשך פעולות החייאה".

"כיכר השבת" מגיש את המלצות משרד הבריאות שנועדו למנוע מקרים של מוות בעריסה:

 • יש להשכיב את התינוק על הגב לכל שינה: שנת לילה ושנת יום, יש לשים לב שכל המטפלים בתינוק: הורים, סבים, מטפלת, מעון וכד' מקפידים על השכבת התינוק אך ורק על הגב בשעת שינה ולא על הבטן.
 • השכבה על הצד אינה מומלצת ואינה בטיחותית, גם לתינוק אשר נולד פג במיוחד מומלצת השכבה על הגב. ככלל, לפגים יש יותר גורמי סיכון למוות בעריסה ופג הנשכב על הבטן נמצא בסיכון גבוה יותר למוות בעריסה מאשר תינוק שנולד במועד.
 • יש להשתמש במיטת תינוק תקינה עם תו תקן.
 • יש להשתמש במזרן קשיח, עם תו תקן שמיועד למיטת תינוק. מומלץ על סדין שנמתח והדוק ועל שמיכות הדוקות.
 • יש לשמור על סביבה בטוחה בתוך מיטת התינוק, יש להרחיק מסביבת שינה של התינוק חפצים רכים כגון: כריות, בובות, שמיכות עבות, ושמיכות פוך, שמיכות לא מהודקות, חיתולים וצעצועים רכים.
 • לא מומלץ על מגן מיטה. אין תיעוד שמגני מיטה מונעים חבלות, אבל יש תיעוד על מעורבותם במקרי לכידה של ראש התינוק וחנק. אין להשכיב את התינוק בכובע. יש להלביש את התינוק בבגדים שישמרו על חום גוף אך לא בבגדים שעלולים לכסות את הפנים.
 • יש לשמור על סביבה בטוחה סביב מיטת התינוק: לשמור מרחק מכבלי חשמל, רצועות של וילונות, וילונות. סלקל, כסא בטיחות לרכב ומנשא הסלקל וכסאות הבטיחות לרכב אינם מיועדים לשינה שגרתית בבית ובמיוחד לא תינוקות מתחת לגיל 4 חודשים.
 • יש להעביר את התינוק בהזדמנות הראשונה למיטתו. בשימוש במנשא יש לדאוג שפני התינוק נמצאים מעל לבד, עם פנים גלויים וללא חסימה לאף ולפה.
 • מומלצת שינה באותו החדר עם התינוק אך לא באותה מיטה, שינה משותפת באותו חדר מהווה גורם מפחית סיכון. שינה במיטת מבוגר מעלה את הסיכון לחנק משמיכות מרובות, שמיכות פוך, כריות ובמבני אדם. ניתן להיניק או להאכיל את התינוק, או להרגיעו במיטת מבוגר אך יש להעביר את התינוק למיטתו לשינה.
 • עוד מציינים במשרד הבריאות, כי שינה באותה מיטה עם התינוק מסוכנת במקרים בהם ההורים מעשנים או צורכים אלכוהול.
 • הנקה ו/או חלב אם מומלצים כתזונה בלעדית עד גיל 6 חודשים, ההנקה שומרת על התינוק ומורידה את הסיכון למוות עריסה. כל הנקה מורידה את הסיכון למוות עריסה והנקה בלעדית באופן מובהק יותר.
 • כדאי להשתמש במוצץ בעת ההשכבה לתינוקות יונקים מומלץ לחכות לגיל 3 – 4 שבועות עד לביסוס ההנקה. אין לחבר את המוצץ בשרשרת או כל חיבור אחר היכול להוות גורם לחנק.
 • יש להימנע מחימום יתר על התינוק ללבוש שכבה אחת מעל הדרוש למבוגר באותם תנאים. מומלץ חימום במזגן ל- 22-24 מעלות. יש לאוורר את החדר בו ישן התינוק מדי יום.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר