מפונים מעופרה התלוננו: שוטרים גנבו לנו כסף

שני צעירים שפונו מעופרה הגישו תלונה למח"ש נגד שוטרים שלטענתם היכו אותם קשות ואף גנבו מהם כספים: "השוטרים היכו אותנו בלי סיבה בצורה קשה מאד" (חדשות)

הפינוי בעופרה. ארכיון (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

המחלקה האזרחית של ארגון חוננו הגישה בימים האחרונים תלונה מפורטת למחלקה לחקירות שוטרים ובה תיאורים קשים אודות אלימות שוטרים שהופעלה לטענתם כנגד מתיישבים ששהו על גג בית משפחת כפיר בעפרה, וכן על גניבת סכום כסף מאחד המפונים.

בתלונה שהוגשה על ידי עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו נטען כי: "שני התובעים שהו על הגג, האחד בחור ישיבה והשני נשוי ואב לילדים, והשוטרים הפעילו נגדם אלימות קשה ביותר הכוללת התזת גז ללא סיבה, אגרופים ובעיטות".

פינוי הבתים בעופרה (צילום: דוברות המשטרה)

בכתב התביעה נכתב עוד: "בעת שמרשיי שהו בעלית הגג עלו בסולם שוטרים לכיוון הגג השוטרים הבחינו במרשיי ואחד השוטרים התיז ישירות לכיוונם גז פלפל, וזאת בלא שמרשיי עשו כל פעולה של התנגדות אקטיבית ובלא שהשוטרים הזהירו את מרשיי קודם השימוש בגז כפי שמתחייב בנוהל המשטרה, בשלב זה, אחד הצעירים הרים את ידיו מעלה וביקש "בלי אלימות", אך אחד השוטרים רץ לעברו, קפץ עליו והפילו על שטח בעליית הגג ובו רצפת הגבס כשהשוטר נופל עליו".

"מעוצמת הנפילה נשברה רצפת הגבס והצעיר והשוטר נפלו יחדיו לקומה למטה. בקומה למטה מיד לאחר הנפילה התנפלו שוטרים על הצעיר, הרימו את הקפוצ'ון על פניו, ובלא שבדקו את מצבו החלו להכות אותו בכל חלקי גופו. המכות כללו: מרפקיות, אגרופים ובעיטות. בשלב זה אזקו אותו ולקחו אותו לניידת משטרה. "כל זה נעשה חרף כך שהצעיר לא התנגד אקטיבית לפינויו", נכתב בתלונה".

על פי התלונה, על הצעיר השני, בן 28 ואב למספר ילדים, זינקו כמה שוטרים, השכיבו אותו על הרצפה ואזקו את ידיו מאחורי הגב. השוטרים לקחו אותו לכיוון הפתח תוך שהם נותנים לא אגרופים ובעיטות. "מרשי זיהה את שם אחד השוטרים המכים שהכה אותו באגרוף בבטן, קרא בשמו וביקש ממנו שיפסיק להכות אותו. בתגובה לבקשה כיסו השוטרים את פרצופו במעילו והגבירו את נתינת הבוקסים בבטנו ובחזהו, בנוסף לברכיות בגבו", נכתב.

"לאחר מכן הורידו אותו השוטרים קומה והכניסו אותו לחדר צדדי, שם החלו בהתעללות קשה ללא כל הצדקה אפשרית. על פי התלונה, "השוטרים הטיחו את ראשו מספר פעמים ברצפת הבית, כופפו את רגליו לעבר גבו כשידיו אזוקות מאחורי הגב, דבר שיצר לחץ וכאבים עצומים, ואחד השוטרים גם דרך על פניו, וכל זאת כאשר הוא כלל לא התנגד אקטיבית. לאחר מכן נעצרו השניים וחפציהם נלקחו מהם. אחד המתלוננים תיאר כי גם תוך כדי העלייה לניידת כשהוא אינו מסוגל לזוז מחמת הכאבים, המשיכו השוטרים לפגוע בו בצורה קשה".

בנוסף על פי התלונה: "רק לאחר ששוחרר אחד המתלוננים וארנקו הוחזר לו גילה כי סכום כסף שהיה בו נעלם, ועל פי החשד נלקח בידי אחד השוטרים".

עו"ד חיים בלייכר מהמחלקה האזרחית של ארגון חוננו מסר בתגובה: "מאופי האלימות וצורת האלימות הקשה, אנו למדים כי היא נעשתה שלא לצורך ביצוע משימת המשטרה, אלא לשם פגיעה בגופם ובכבודם של המתלוננים תוך ניצול מעמד השוטרים. לא יכולה להיות הצדקה לפגיעה קשה ומסוכנת כך בעצורים. לצערנו מדובר בתופעה החוזרת על עצמה במעל 20 מקרים שהובאו בפנינו על רקע פינוי עמונה והבתים בעפרה. אנו קוראים לרשויות לעקור מהשורש את האלימות המשטרתית הקשה כלפי אזרחים. השוטרים כשליחי ציבור אמורים לדאוג לשלומם של האזרחים ולא לפגוע בהם".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר