בעקבות הטרגדיה

צוללן חרדי מגיש: זה המידע שיציל את חייכם

הטביעה של הרב בן פז ז"ל שהחלה משכשוך רגליים בים והסתיימה באסון כבד, הזעיקה את הצוללן החרדי משה מנס להסביר כיצד ניתן להינצל מסכנת המערבולות המוכרת (דעה)

משה מנס | כיכר השבת |
כך נראה "זרם סחף" (צילום: shutterstock)

הבוקר (שלישי), נמצאה גופתו של הרב יהושע בן פז ז"ל שטבע הלילה בחוף סמוך לדולפנריום. הוא הותיר אחריו 2 יתומים קטנים, בן שנה חצי ובן חודש בלבד.

יהודה, אחיו של יהושע סיפר, כי "הם באו רק לשכשך רגליים. פתאום הוא הרגיש מערבולת שמושכת אותו וצעק לגיסו "שמעון אני נסחף" אבל שמעון לא ידע איך להציל אותו".

זהו עוד מוות מיותר, תקראו את השורות הבאות שכתבתי לפני כמה ימים ותמנעו את המקרה הבא:

אנשים טובעים ומתים בים - בגלל זֶרֶם סַחַף (זרם נסוג - Rip current). ביחידת הצוללים של זק"א עברנו אימון מיוחד עם רשויות ההצלה, בו ראינו כיצד הים עובד (עלינו) ואף עברנו סימולציה רטובה של טביעה(!).

כשגלים מגיעים לחוף הם מביאים איתם הרבה מים. המים האלה חוזרים לעומק דרך שביל מים שחוזר פנימה ושנקרא - זרם נסוג. הזרם הזה קיים בכל חוף עם גלים!

כאשר אדם מגיע לחוף בו אין מציל שיודע לאבחן ולראות את הקורה במים, הוא רואה אזור שנראה רגוע ושקט יותר משאר הים. לכאורה פחות גלים, צבע קצת יותר כהה. אך שם בדיוק נמצא הזרם הנסוג.

הוא נכנס למים ובשניות הראשונות לא יבחין שהוא נסחף.

אך כמו שאנחנו חווינו בעצמנו, תוך 5 שניות הוא יגיע למרחק 10 מטר מהחוף. וכשהוא יתחיל לשחות בחזרה, הוא יגלה כי זה לא אפשרי. גם לשחיינים מנוסים אין דרך לשחות נגד זרם של 2.5 מטר לשנייה – אז נלחמנו ונלחמנו ורק נסחפנו פנימה.

מה שקורה בדרך כלל בשלב הזה, שהאדם שנאבק ונלחם מול כוח גדול ממנו, נכנס לפאניקה, ולבסוף טובע מבליעת מים ותשישות. אגב, ישנם מקרים בהם זרמים חזקים מאוד יכולים להוות סכנה אף לאדם העומד במים בעומק שמגיע עד המותניים בלבד!

אז מה עושים?

0 – לא נכנסים בלי מציל!
1 – בשום שלב לא להיכנס לפאניקה. מתים מזה.
2 – לצוף.

כך יוצאים מהמערבולת (שאטרסטוק)
כך יוצאים מהזרם סחף (שאטרסטוק)
הגדלה

בניגוד למיתוס, אין בים תיכון מערבולות והים לא סוחב פנימה (אל מתחת המים). הוא לוקח אותנו פנימה אל הרחק מהחוף. כל עוד צפים בצורה רגועה, הכל בסדר. הזרם לוקח אותנו על גבו. המטרה שלנו היא לרדת מהזרם. לצאת אלכסונית בשחיה רגועה אל מחוצה לו.

אם הזרם חזק מאוד וקשה להיחלץ ממנו בשחייה, עלינו להישאר אתו עד שהוא ייחלש, זה יסתיים אחרי 300/400 מטר. שם אנחנו צריכים להתרחק מהזרם לשחות בצורה רגועה בחזרה אל החוף.

לפני שנה הייתה טביעה כאן בחוף בו התאמנו, ובדיוק היכן שהמצילים אמרו לצוללי היחידה שהגופה תהיה - שם היא הייתה על קרקעית הים, בסופו של הזרם החוזר, שמהווה את הגורם ל 80% מהטביעות בים.

משה מנס, כותב הפוסט (צילום: מתוך פייסבוק)

שורה תחתונה: אל תיכנסו למים במקום לא מוכרז והישמעו להוראות המצילים, הם יודעים על מה הם מדברים. את הדגלונים המעצבנים האלו הם שמו בדיוק בשביל שלא תיסחפו פנימה. אם לא תשמעו להם, אני והיחידה נגיע וזה כבר פחות כדאי.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר