ישראל במלחמהישראל במלחמה
מתאים לקוד האתי?

"מוטציה חרדית; טפיל כלכלי ללא כבוד": הפרופ' הבכיר משתלח בחריפות

פרופ' אסא כשר עוסק בנושאי אתיקה ואף כתב את "רוח צה"ל", אבל מול הניצחון של גוש הימין-חרדים הוא איבד את הקוד האתי והשתלח בצורה שעוררה סערה | פייסבוק הסירה את הפוסט המשתלח והוא מתבכיין: "מנגנוני ההשתקה התחילו לפעול" (חדשות)

(צילום: Moshe Shai/FLASH90)

אסא כשר, הוא פרופסור מוערך העוסק באתיקה מקצועית. הוא חיבר קוד אתי וחיבר את 'רוח צה"ל', אבל נראה כי אל מול הכישלון של גוש השמאל-ערבים והניצחון המובהק של גוש הימין-חרדים, הוא שוכח מהכללים האתיים.

בעקבות תוצאות הבחירות כתב כשר, "דמותו של העם היהודי, המוכרת לנו מילדותנו, מן החינוך שקיבלנו, מן החיים שהיכרנו, מן הסיפורים ששמענו, אינה הדמות הנוכחית", ואמר כי "לפנינו שתי מוטציות של העם היהודי":

"המוטציה החרדית חושפת מעבר של צורת החיים הגלותית של מיעוט החי את חייו בפני עצמו, שומר על אורחותיו ולא מתגרה בשליטים הנכריים ("דינא דמלכותא דינא") לצורת החיים החדשה של מיעוט החי על חשבון זולתו, טפיל כלכלי, משתמט בטחוני, מנוער מאחריות אזרחית, ללא כבוד ממשי למשטר הדמוקרטי ולעקרונותיו".

"המוטציה הלאומנית חושפת מעבר מצורת החיים הדתית של חיים שיש בהם דבקות בעקרונות של צדק והגינות, יושר וחמלה, מתוך יראת שמים, אבל בהתנהלות אנושית אחראית ("מוסר הנביאים") לצורת חיים פרועה, זדונית, המקדשת את הארץ ומשליטה את עצמה באלימות על יושביה, בשיטות שאין בהן צדק ואין בהן חמלה ואין בהן מוסר ויש בהן יותר מכל פולחן אלילי של הארץ, העם והמנהיגות המושחתת שלו".

לכן כתב כי "כל קריאה לאחדות העם היא בעיניי קריאה פסולה, בשוגג או בזדון, ואף פעם לא תראו אותי נענה לה. ההבדלים ביני לבין עממי המוטציות אינם שוליים, הבדלים שצריך להתעלם מהם למען מטרה נעלה. להיפך, ההבדלים הללו הם חשובים מאין כמותם, הביטוי שלהם הוא מטרה נעלה שמן הראוי לשרת עכשיו. אין אחדות אמת וגם לא תהיה".

הפוסט המשתלח עורר סערה ברשת. הפרשן הצבאי יואב לימור כתב: "רצף הפוסטים שאסא כשר פרסם בימים האחרונים מחייב את צה"ל לנתק עימו מגע באופן חד, גלוי ומוצהר. הקוד האתי חשוב, אבל צבא העם חשוב יותר".

העיתונאית קרולין גליק כתבה כי "כמות השנאה שהאיש שכתב את הקוד האתי של צה"ל היא בלתי נתפסת, ולחלוטין לא אתית. מה שכן, היא אנטישמית ואלימה מאוד. אסא כשר הוא איש אלים ואנטישמי. מבחיל ממש. יש לאסור עליו כל קשר עם חיילי ומפקדי צה"ל".

הפרשן הפוליטי עמית סגל הזכיר: "יודעים מה מדהים באמת בפוסט של פרופ׳ אסא כשר? שהוא הפר בכך את הקוד האתי שכתב אחד אסא כשר בעשור שעבר: "התנהלות מחוץ לקמפוס: חבר הסגל האקדמי במוסד להשכלה גבוהה העוסק בפעילות פוליטית, מחוץ לקמפוס… יימנע מניבול פה, חירוף וגידוף, זלזול גס, הכללות חסרות שחר או מופרזות בעליל".

בעקבות התלונות של הגולשים על הפוסט, חברת פייסבוק הסירה אותו - ופרופ' אסא כשר התבכיין כי משתיקים אותו ואת דעותיו.

"לפני כמה שעות פרסמתי פוסט בעקבות הבחירות", פתח כשר. "אחד המגיבים כתב לי שיתלונן על הפוסט בפני פייסבוק. מנגנוני ההשתקה התחילו לפעול. כנראה שהתלונה התקבלה והפוסט שלי הוסר. מי שרוצה לראות את הפוסט שלי ואינו יכול מוזמן לפנות אליי במייל ולקבלו. כל טוב".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר