ישראל במלחמהישראל במלחמה
בדרך לשיקום?

עונש קל לעבריין תנועה סדרתי שנהג שיכור

חרף עבר פלילי ותעבורתי מכביד, בגזר הדין שניתן לפני כשבוע החליט בית המשפט להתחשב בהליך השיקום שעבר הנאשם, ולהסתפק בעבודות שירות ושלילת רישיון במקום עונש מאסר ארוך (משפט)

עו"ד ערן בן הרוש | כיכר השבת |
בשלב זה בחייו, אין תועלת בשליחת הנאשם למאסר. אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

לפני שנתיים סימנו שוטרים בניידת סמויה לנהג אופנוע לעצור בצד בכביש גולומב בירושלים. הנהג התעלם מהסימונים, והחל לברוח לכיוון שביל עפר בצד הדרך.

בתום מרדף משטרתי, במהלכו השליך הנהג את האופנוע והחל לרוץ, השוטרים השתלטו עליו ועצרו אותו.

במסגרת חקירתו במשטרה, הנהג סירב לעבור בדיקת שתן, מה שהעלה את החשד כי נהג שיכור. עוד התברר שהוא נהג למרות שרישיונו נשלל לשנתיים כשנה לפני כן.

לייעוץ בתחום:

עורך דין תעבורה

בשנת 2014 הגישה נגדו המדינה כתב אישום המייחס לו עבירות של נהיגה ללא רישיון וללא ביטוח במצב שכרות, ואי ציות להוראות שוטר. בד בבד, הוחלט לעצור אותו עד תום ההליכים המשפטיים בעניינו, ולאחר חצי שנה הוא הועבר להוסטל מיוחד, בו נגמל מהתמכרותו לסמים, והחל להשתלב בשוק העבודה.

בינתיים, הנאשם הודה במעשיו והורשע על ידי בית המשפט, שהפנה אותו לשירות המבחן לקבלת תסקיר לפני גזירת עונשו.

במסגרת הטיעונים לעונש המדינה ביקשה לגזור על הנאשם מאסר בפועל לתקופה הנעה בין 8-24 חודשי מאסר, תוך שציינה כי מדובר בעבריין סדרתי שענישה קודמת לא מנעה ממנו לנהוג שיכור. המדינה הדגישה כי מדובר בנאשם שלו למעלה מ-80 הרשעות בעבירות סמים, אלימות ותעבורה.

מהצד השני עמד הנאשם וביקש מבית המשפט להתחשב בהליך השיקום שעבר, בהיותו בעל ואב לשלושה, ובכך שהוא מגיע מרקע משפחתי עגום והיה קורבן לאלימות נפשית ופיזית בצעירותו.

יצא לדרך חדשה

נשיא בית המשפט לתעבורה בירושלים, השופט אביטל חן, הדגיש את חומרת מעשיו של הנאשם, שסיכן את עצמו ואחרים כאשר נהג בשכרות ולא בפעם הראשונה, חרף מאסר על תנאי שעמד נגדו.

השופט אף ביקר את התנהגות הנאשם, שלא ציית לשוטרים שביקשו ממנו לעצור, והמשיך בנסיעה פרועה במטרה להימלט מהמקום.

בהתחשב בחומרת עבירותיו, הסביר השופט, העונש ההולם לאירוע נע בין 8 ל-15 חודשי מאסר בפועל, ופסילת רישיון לתקופה מינימאלית של שלוש שנים.

עם זאת, השופט זקף לזכות הנאשם את העובדה שהודה במעשיו והפגין מאמצים כנים להשתקם.

"התרשמתי מן השינוי שאותו עבר הנאשם והשתכנעתי כי מדובר בשינוי ממשי וברצון כן ואמיתי של אדם שכשל לערוך חשבון נפש נוקב עם עצמו ועם עברו ולהתחיל בדרך חדשה", כתב השופט והגיע למסקנה כי בשלב זה בחייו – אין תועלת בשליחת הנאשם למאסר מאחורי סורג ובריח.

"הנזק שעלול להיגרם מצעד זה עלול להוריד לטימיון את כל ההשגים אליהם הגיע הנאשם במסגרת תהליך שיקומו הארוך".

לפיכך, החליט השופט חן לגזור על הנאשם עונש קל ביותר של 180 שעות לטובת הציבור, ופסל את רישיונו למשך 30 חודשים בלבד.

  • שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בגזר הדין

עורכי דין תעבורה • לגזר הדין לחץ כאן

הכותב: עורך דין ערן בן הרוש עוסק בדיני תעבורה

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

* הכותב לא ייצג בתיק.

** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר