רעייתו של בן אוליאל תפוצה ע"י המשטרה

אשתו של עמירם בן אוליאל, שהואשם ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה, בכפר דומא - לפני 5 שנים, זכתה בפס"ד נגד המשטרה שתאלץ לפצות אותה בסכום נכבד (משטרה)

עמירם בן אוליאל, בביהמ"ש (צילום: ללא קרדיט)

לפני שבועיים, בית המשפט המחוזי בלוד הרשיע את הנאשם המרכזי בפרשת דומא, עמירם בן אוליאל, בן ה-25, ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה מבקבוק תבערה שהושלך לביתם ב-2015. היום (ראשון) אשתו, תקבל פיצוי מהמשטרה - ללא כל קשר למשפט בעלה.

שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, חגית מאק-קלמנוביץ, דחתה את ערעור המדינה על פסק דין (שלא פורסם) לפיה חויבה המשטרה לשלם 17,000 ש"ח לאשתו של עמירם בן אוליאל.

הכל החל, לפני כעשר שנים, במהלך הפגנה במגרש הרוסים בירושלים, נעצרה אוריין שהייתה אז קטינה, כבת 14 וחצי. היא נחקרה במגרש הרוסים.

מעצרה התרחש יותר מארבע שעות לפני שבת - והמשטרה הייתה חייבת להביאה לפני שופט לדיון, ולא עשתה זאת, אלא קצין המשטרה החליט לכלוא אותה למשך שבת שלמה מבלי להביאה בפני שופט.

אוריין נכלאה כל השבת במגרש הרוסים בירושלים, ובמוצאי שבת הובאה בפני שופט בבקשה לשחררה בתנאי הרחקה, אך השופט סרב לבקשת המשטרה ושחרר אותה ללא כל תנאי.

כחלוף עשר שנים, החליטה אוריין להגיש תביעת נזיקין ע"י עו"ד איתמר בן גביר בגין כליאת שווא ובגין תקיפתה בזמן המעצר.

השופטת קרן מילר קיבלה חלקית את התביעה וקבעה כי אכן לא הייתה סמכות לכלוא את בן אוליאל למשך שבת שלמה, וכי על המשטרה היה להביאה לפני שופט, בוודאי ובוודאי כאשר הוגשה בקשה לשחררה בתנאים מגבילים במוצאי השבת.

באשר לטענה כי אוריין הותקפה במהלך המעצר, קבעה השופטת כי משום שהתביעה הוגשה בשיהוי רב, אין ביכולתה לקבוע ממצאים עובדתיים.

בפסק הדין קבעה השופטת, כי בן אוליאל תפוצה ב-13,000 ש"ח, ןבהוצאות משפט לעורך דינה בסך 4,000 שח.

בצעד חריג, ערערה פרקליטות מחוז ירושלים על פסק הדין ועו"ד מני פילזר, הממונה על תחום הערעורים בפרקליטות טען כי התביעה הוגשה לאחר תקופה ארוכה.

ואילו בן גביר טען, כי מדובר היה בילדה בת 14 וחצי. השיהוי נוצר בעקבות התהפוכות שעברה בחייה, ובכל מקרה לא נגרם שום נזק למדינה.

עוד טען בן גביר, כי מדובר במקרה חמור בו נעצרת ילדה למשך שבת שלמה, למרות שהמשטרה הייתה חייבת להביאה בפני שופטת, והייתה צריכה לשחרר אותה.

השופטת מאק-קלמנוביץ דחתה את ערעור הפרקליטות וקבעה כי לא חל שיהוי במובן המשפטי, כי לא נגרם נזק למדינה, כי החומרים בתיק נמצאים והמדינה יכלה לזמן את השוטרת שעצרה את בן אוליאל, וקבעה כי היא מסכימה עם בית המשפט קמה שבן אוליאל נכלאה לשווא.

עוד קבעה השופטת כי היה ניתן היה לפסוק סכום נמוך יותר, במיוחד בעקבות השיהוי בהגשת התביעה, ואולם אין דרכה של ערכאת הערעור להתערב בסכומי הוצאות, בעיקר כשמדובר בפסק דין סביר.

עו"ד בן גביר: "אין לי ספק שהערעור הוגש רק בשל כך שאורין היא אשתו של בן אוליאל. טוב עשה בית המשפט שדחה את הערעור, והמשטרה צריכה להפנים שאם היא עוצרת ילדות בגיל 14 בגין הפגנה למשך שבת שלמה, ובמיוחד כשהיתה צריכה להביאה לפני שופט או לשחררה בתנאים כבר בתחנה, הרי שעל המשטרה לשלם.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר