בחירות 2013 >> ראיון עומק

נפתלי בנט שלא הכרתם: "יש התנפלות על החרדים"

נפתלי בנט, מנהיג מפלגת 'הבית היהודי', שמפתיע וצובר תמיכה גם בקרב הציבור החרדי, בראיון מיוחד וחושפני ל'כיכר השבת'. על גיוס חרדים: "חרדים לא מעוניינים לשלוח את בנם לצבא כי אז אז הוא יעזוב את הדת. הם צודקים" • על הרבנות הראשית: "משמשת במקרים רבים לחלוקת ג'ובים" • ראיון מיוחד

מענדל גרוזמן | כיכר השבת |
נפתלי בנט (צילום: פלאש 90)

נפתלי בנט מרענן פוליטית את הפוליטיקה של הציונות הדתית. אחר שנים בהם הסרוגים השמיעו את קולם בעיקר בנושא ההתיישבות, מבקש בנט להציב סדר יום משלהם: "להחזיר את הנשמה היהודית למדינה. זהו המקור לכל הפתרונות".

את דעתו הוא מביע בצורה ברורה במגוון הסוגיות העומדות על הפרק. על סוגית גיוס בני הישיבות: "לפני שמתנפלים על החרדים הצבא צריך לייצר מסלולים המתאימים לאורח החיים שלהם". ואילו על הרבנות הוא אומר: "במקרים רבים היא הפכה מכשיר לחלוקת ג'ובים. זה נורא מכעיס אותי".

דומה שכבר אין חולק על כך. לאחר שנים של הסתפקות במועט, החברה הדתית לאומית מבקשת לקחת חלק בראש.

בצבא, הם מנושאי הנטל המרכזיים, גם בתקשורת ובתרבות הם משתלבים בעמדות מפתח, כעת הם מעוניינים לומר את דברם גם בשדה הפוליטי. ויש להם מה לומר.

מערכת הבחירות הנוכחית מציגה בפני קהל האזרחים חלופות של סדרי יום יותר מאשר אג'נדות הפכיות. אל מול סדר היום הבטחוני שמקדם הליכוד בראשות נתניהו, בוחרים יחימוביץ' ולפיד לשים דגש על נושאי פנים. וגם לבנט יש סדר יום משלו.

"אני שואף להחזיר את היהדות ואת הציונות למדינת ישראל. להחזיר לה את הערכים. גם הנושא המדיני- בטחוני חשוב וגם הנושא החברתי. נעסוק כמובן בהכל, אבל הסוגיה המרכזית מבחינתי היא להשיב את הנשמה היהודית למדינה".

,נפתלי בנט, כריזמטי ונמרץ. צילום: פלאש 90 (צילום: פלאש 90)

נתניהו מדבר על סדר יום בטחוני, יחימוביץ' על סדר יום חברתי – מהו סדר היום שלך?

אין מילים יפות מאלה. במה כל זה מתבטא?

"בהרבה תחומים המדינה איבדה את הצביון היהודי שלה. במערכת החינוך הכללית כמעט לא מלמדים תורה ותנ"ך, אני כבר לא מדבר כבר על דף גמרא. חצי מהנערים בישראל לא ביקרו בכותל המערבי. במצב כזה הם מתגייסים לצה"ל: אנשים שלא יודעים מה השורשים שלהם. הייתי מפקד פלוגה ואני יודע היטב שהדבר הכי חשוב בשביל להיות חייל טוב הוא רוח הלחימה, להבין למה אתה נלחם".

"מערכת המשפט דוחפת לכיוון מאוד בעייתי. זהו נושא מרכזי שחייבים לטפל בו".

כשבנט מדבר על צביון יהודי הוא מוסיף עוד משפט: "לדאוג שיהיה לימוד תורה ועולם תורה חזק". לאור השנה האחרונה, משפט כזה שנאמר בידי אחד מהאנשים המרכזיים בציונות הדתית מקבל משמעות נוספת, אך עוד נשוב לזה בהמשך.

הנשמה היהודית שאבדה לה למדינה, אומר בנט, אינה משפיעה רק על הצביון הפנימי של המדינה. גם מדיניות החוץ של ישראל תשתנה רק כשהמדינה תיזכר בשורשיה. בנקודה הזו מתחברים סדר היום הבטחוני וסדר היום החברתי.

"במשך שנים הערבים טוענים שהארץ שייכת להם ואנו משיבים להם בנימוקים פרגמטיים-בטחוניים. הם מדברים על זכות, אנחנו מדברים על מים וחשמל. אני רואה קשר הדוק בין הרמה היהודית לבין מעמדנו בעולם. בשבוע שעבר התראיינתי ל-CNN ואמרתי שארץ ישראל שייכת לנו כבר אלפי שנים, מאז ימי אברהם אבינו. לדיבורים מסוג כזה חשיבות גדולה והשפעה עצומה".

"הרבנות משמשת במקרים רבים מכשיר לחלוקת ג'ובים"

השנה האחרונה סערה במגוון סוגיות של יחסי חרדים וחילוניים. גיוס בני הישיבות הוא הנושא המרכזי המטריד בימים אלו את החברה החרדית. יו"ר המפלגה הגדולה של חובשי הכיפות הסרוגות משמיע דווקא דעות מתונות.

"אני אוהב חרדים כמו שאני אוהב את כל העם. הם אחים שלי. לימוד התורה הוא אינטרס לאומי של ישראל. יש לי הפתעה בשבילך: ישנם יותר חרדים שמעוניינים לשרת בצבא או בשירות אזרחי מאשר תקנים בשבילם. הביקוש גדול מההיצע. אנשים מעוניינים להתגייס אך אין מקום בשבילם".

"בכל זאת, כולם מתנפלים על חרדים. הפיתרון לדעתי הוא לייצר יותר אפיקי שירות שמותאמים לצרכים המיוחדים של החרדים. הורים חרדים לא מעוניינים לשלוח את בנם לצבא כי אז אז הוא יעזוב את הדת. הם צודקים. אי אפשר לטעון כנגד החרדים מבלי לייצר להם מסלולים מתאימים קודם. מתחילת הדיון הציבורי בנושא, יצאתי בעוצמה גדולה נגד ההתנפלות המרושעת על החרדים".

,גרם לאיחוד בציונות הדתית. נפתלי בנט. (צילום: פלאש 90)

מהבחינה העקרונית, מי שאכן לומד באמת – אתה מוכן לפטור אותו משירות?

"מי שבאמת בחר להקדיש את כל חייו ללימוד תורה, מבחינתי שילמד תורה. אם הוא רואה בזה שליחות לכל החיים – יש לפטור אותו. כמובן צריך שהפטור הזה יינתן בהיקפים סבירים שהמדינה תוכל לחיות אתם".

"אבל לא מדובר במספרים עצומים. חיים שמוקדשים ללימוד תורה הם חיים קשים ותובעניים מאוד, לא כולם מסוגלים לעמוד בהם. המצב הנוכחי הוא לא בר קיימא: יש הרבה אנשים שאינם לומדים ובכל זאת לא משרתים ולא עובדים. צריך לשלב את החברה החרדית במדינת ישראל, אבל רק בהידברות ולא בכפייה".

אך ישנה סוגיה אחרת בה לבנט יש ביקורת על הגישה החרדית: המצב ברבנות ובשירותי הדת. "הרבנות חוטאת למשימתה לדאוג לכלל ישראל", הוא אומר. "יש לי מחלוקת עם העסקנים החרדים. במקומות רבנים הרבנות הפכה מכשיר לחלוקת ג'ובים. לא לכך היא נועדה.

"אני עצמי זוכר את הרב שטיפל בי ובאשתי כשבאנו להינשא. השירות עצמו היה לא ראוי, אך הוא לא שכח לשכנע אותנו להצביע למפלגה חרדית מסויימת. אני משער שאם היינו זוג חילוני היינו מדמים שכך נראית היהדות כולה".

"גם בדיקת יהדות לעולי חבר העמים היא קשה יתר על המידה. הרי מדברים על מצב בו בברית המועצות אי אפשר היה לנהל רישום במשך 70-80 שנה. הרבנות לא באמת מתאמצת לעזור להם לברר את היהדות אלא רק מערימה קשיים. אני רוצה שהעולים ישתלבו בחברה הישראלית ומקשים עליהם יותר ממה שצריך".

"בנקודה הזו יש לי ביקורת על המפלגות החרדיות. זה נורא מכעיס אותי שהרבנות לא מתעסק בעניינים של כלל ישראל. הרבנות צריכה לדאוג בעיקר לחילונים, כי הדתיים והחרדים הרי מסתדרים בלעדיה".

"יהדות – לא בכפייה"

בנט מדבר כל העת על החזרת הצביון היהודי למדינה, אך הדרך לכך, לדבריו, לא עוברת דרך חקיקה דתית. "אני לא אוהב חקיקה שכופה על הציבור. ליהדות אפשר להגיע רק באהבה ולא בכפייה".

"כל מדינת ישראל שובתת ביום כיפור למרות שאין חוק. באם יבוא יום והיה עסקן פוליטי גאון שיחוקק איסור על נסיעה ביום כיפור, יהיו רבבות יתחילו ליסוע. מה לעשות, חלק גדול מהעם לא דתי, אבל רוב העם מאוד קרוב ליהדות. הם מדליקים נרות ועושים קידוש ואח"כ הולכים לראות כדורגל. את כלו אלו אני רוצה לחשוף יותר לפן היפה של היהדות. לא בכוח אלא דרך הלב"

, (פלאש 90)

"כמו שאני מתנגד לכפייה על חרדים אני מתנגד לכפייה על חילוניים. ארצה לעסוק בתחום החיבור של כולם: של החילונים ליהדות ושל החרדים למדינת ישראל. אבל שום דבר לא בכפייה".

"נתניהו בראש, השאלה היא אלו פנים יהיו לקואליציה"

בנט רואה בכמות המנדטים שתצליח להשיג "הבית היהודי" את המפתח לפני הקואליציה הבאה. נתניהו ייבחר לראשות הממשלה, הוא אומר, אך השאלה היא מי השותפים שהוא יבחר לעצמו. " השאלה הגדולה האם הקואליציה הבאה תנטה שמאלה לכיוון חילוני-שמאל מדיני או שזו תהיה ממשלה יהודית-לאומית בריאה. כל מי שמעוניין לראות כאן קואליציה יהודית ולאומית, המקום היחיד זה הבית היהודי".

ל"הבית היהודי" יש בשורה גם לחרדים: "אני במקום יותר קל להגן על הדרישות החרדיות בנושאי גיוס. כרב סרן במטכ"ל יותר קל לי להגן על העולם החרדי, מאשר לעסקנים החרדים. כאמור, לא הכל אני מסכים עם המפלגות החרדיות. אני אומר מה שמוצא חן וגם מה שלא, אבל בנקודות בהם אני כן חושב שדרישותיהם מוצדקות לי יש יותר אפשרות לבקש הכרה בהן.

ערכים ונשמה יהודית זה טוב, ובכל זאת ביקשנו לשמוע מה יש לו לומר גם בנושאים המדיניים והכלכליים. בנושא המדיני בנט מביע עמדה ברורה נגד מדינה פלשתינאית. לדבריו, הבית היהודי היא המפלגה הגדולה היחידה שמביעה עמדה כזו. אפילו נתניהו כבר הסיר את התנגדותו.

ובנושא הכלכלי: "נושא שבוער בי מאוד הוא עלויות הדיור. אשמח לטפל בו דרך משרד השיכון. לדעתי המדינה יכולה להוריד בצורה דרמטית בסדרה של פעולות מסוימות".

היית רוצה לראות לצידך בקואליציה את לפיד או את החרדים?

"אני לא מחלק ציונים לאף אחד. הייתי רוצה את כולם בקואליציה, גם את לפיד וגם את החרדים. לדעתי הוא אינו אנטי דתי כאביו. ההבדל הגדול בינינו הוא שלפיד שואל איפה הכסף ואני שואל איפה הערכים. אך אם תהיה קואליציה שתיקח על עצמה את החיבור, כשאנחנו בתוכה עומדים על המשמר – אני בהחלט אופטימי".

,יש לנו רשימה מצוינת. (פלאש 90)

מה דעתך על הרשימה החדשה של הליכוד? היו פרסומים שהבעת התנגדות לבחירתו של משה פייגלין.

"זו רשימה ראויה והם כולם אנשים טובים. בניגוד לשמועות שהתפרסמו בשמי אני מבקש להדגיש שמשה פייגלין הוא אדם ערכי שאוהב את העם ואת הארץ. כל הפרסומים הללו שקריים".

"עם זאת, אין שינוי דרמטי בהרכב הרשימה. שמונה עשרה מתוכם כבר היו בכנסת הקודמת. אין בשורה גדולה. הבית היהודי היא הסיפור המרענן של הבחירות הללו. יש לנו רשימה מצויינת. חלק גדול ממנה אנשים צעירים, מחצית ממנה מזרחיים. ועוד דבר שאני גאה בו – זו הרשימה הכי קרבית שיש. שבעת חברים מתוכה היו לוחמים קרביים. אני אוהב אהבה עמוקה את צה"ל וגאה בחברי המפלגה שלי.

ולסיום נחזור אל סדר היום של בנט: "הבית היהודי היא המפלגה היחידה שמשלבת גם ערכים יהודיים וגם אהבת מדינת ישראל וצה"ל. המפלגות החרדיות אוהבות את התורה אבל אין את החיבור למדינה ולצה"ל. על הליכוד ביתנו קשה לומר שזו מפלגה שחרטה על דגלה את התורה. הבית היהודי מאמינה גם בתורה וגם במדינה".

"יש שמדברים על סדר יום בטחוני, אחרים על סדר יום חברתי. אני מעוניין בסדר יום ציוני-יהודי. זהו מקור כל הפתרונות. אם נדע לחבר את עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל – נעמוד בכל האתגרים".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר