משא ומתן

אבו מאזן ידרוש: הקפאת בניה ושחרור מרואן ברגותי

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ייפגש היום (שני) עם נשיא ארצות-הברית ברק אובמה בוושינגטון, לפגישה המגדרת ברמאללה כאחת השיחות המדיניות החשובות ביותר, במהלכה ידרוש כי בתמורה להארכת המשא ומתן ישראל תקפיא את הבניה ותשחרר את אחמד סעדאת ומרואן ברגותי. ישראל צפויה להתנגד (חדשות)

יוני גבאי | כיכר השבת |
אבו מאזן עם הנשיא ברק אובמה (צילום ארכיון: פלאש 90)

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ייפגש היום (שני) עם נשיא ארצות-הברית ברק אובמה בוושינגטון, לפגישה המגדרת ברמאללה כאחת השיחות המדיניות החשובות ביותר.

השניים ידונו במשא ומתן עם ישראל, במתווה שמכין מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ובהארכת המשא ומתן מעבר לתשעת החודשים שנקבעו מראש.

אבו מאזן יבקש בתמורה להסכמה להאריך את המשא ומתן כי הבנייה בהתנחלויות תוקפא ואת שחרורם של אסירים פלסטינים נוספים.

לפי הדיווחים השונים, אבו מאזן ידרוש את שחרור אחמד סעדאת ומרואן ברגותי, מבכירי המחבלים הפלסטינים, זאת לצד שחרור אסירים חולים וזקנים.

בישראל צפויים להתנגד בתוקף לדרישות הללו, לאחר שבעבר ישראל סירבה לדרישה לשחרר את ברגותי וסעדאת בעסקת שליט כך שקלושים הסיכויים כי תסכים לשחררם בתמורה להארכת המשא ומתן.

בנוסף, בעבר הצדדים הסכימו לפתוח במשא ומתן ללא הקפאת הבנייה כך שכעת קלושים הסיכויים שישראל תסכים להקפיא את הבניה בתמורה להארכת המשא ומתן.

אבו מאזן נועד אתמול עם ג'ון קרי לקראת פגישתו עם אובמה. בכיר במחלקת המדינה הצהיר כי השניים "המשיכו בשיחות שלהם לפעול להשגת הסכם מסגרת למגעים. השיחה הכנה והמועילה הכינה את הבמה לפגישת אבו מאזן עם הנשיא אובמה".

קרי עודד את אבו מאזן לקבל "החלטות קשות שיידרשו בשבועות הקרובים", והבהיר לו כי הצדדים הגיעו לשלב מכריע של המגעים.

לפי הערכות, אבו מאזן יסרב למתווה קרי, בטענה כי הוא פרו-ישראלי. אובמה ילחץ על אבו מאזן כן לקבל את המתווה. לפי הערכות אבו מאזן לא ישבור את הכלים ויגלה גמישות בחלק מהנושאים.

במהלך היום, בעת קיום הפגישה בוושינגטון, ייערכו עצרות תמיכה באבו מאזן, בעזה ובערים נוספות. ההפגנה המרכזית תיערך ברמאללה.

בתגובה לדיווחים, כותב הבוקר השר ישראל כץ, בעמוד הפייסבוק שלו כי "אבו מאזן יתייצב היום בבית הלבן וידרוש את שחרור ברגותי ומחבלים נוספים תמורת המשך השיחות. ישראל צריכה להשיב לאובמה במילה אחת: לא! ברגותי הוא ארכי-רוצח מוג לב, ששלח 'שהידים' להתפוצץ בקרב אוכלוסייה אזרחית תמימה ואחראי להרג מאות ישראלים".

"כאשר האמריקנים שלחו את יחידת 'אריות הים' ללכוד את בן לאדן הם נתנו לכוחות הוראה: לא לוקחים שבויים, ובן לאדן חוסל. אנחנו לצערי נהגנו בדרך שונה. דינו של ברגותי להירקב בכלא עד לצאת נשמתו. כפי שהזהרתי, כאשר הצבעתי נגד: זאת הייתה טעות לשחרר את רוצחי טרום אוסלו תמורת פתיחת השיחות וזאת תהיה פשיטת רגל מוסרית ומעשית אם ישוחררו ברגותי וחבריו תמורת המשך השיחות. אעשה הכל כדי שזה לא יקרה", כותב השר כץ.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות