ישראל במלחמהישראל במלחמה
התבטאות מיותרת

יאיר לפיד: אם רוסיה תפלוש נבחר בארה"ב

שר החוץ יאיר לפיד, וזה שבתוך שנה ייתכן ויהיה ראש הממשלה של ישראל, בהתבטאות מיותרת לחלוטין, כזו שאולי תקשה על ישראל, סביב המתיחות בין רוסיה לאוקראינה (מדיני)

(צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)

שר החוץ יאיר לפיד אמר הערב (ראשון) בערוץ 12 לעודד בן עמי כי אם רוסיה תפלוש לבסוף לאוקראינה אז ישראל תצדד באבבעלת בריתה המסורתית ארה"ב, למרות האינטרס לשמור על יחסים טובים עם הרוסים בשל הגבול עם סוריה.

לפיד אמר: "אנחנו זהירים יותר מהאמריקנים והם מבינים את זה". הוא הסביר כי לישראל יש שתי בעיות שאין לארה"ב ובריטניה – "גבול עם רוסיה בגבול עם סוריה", והחשש לביטחונם של מאות אלפי היהודים ברוסיה ואוקראינה.

"המצב שלנו דומה קצת למצב של המדינות הבלטיות", אמר לפיד, "יש לנו גבול עם רוסיה בגבול עם סוריה לכל דבר ועניין". הוא הוסיף כי התיאום הביטחוני עימם הוא "מה שמאפשר לנו, על פי דיווחים זרים, פעילות ישראלית מתמדת נגד האירנים בסוריה". לצד זאת הדגיש את החשש בממשלת ישראל לשלום הקהילות היהודיות ברוסיה ובאוקראינה – והחשיבות של שיקול זה בקבלת ההחלטות הישראלית.

בתשובה לשאלה אם ישראל תיקח חלק בסנקציות שיוטלו על רוסיה כפי שמבטיחים במערב, חרף הרצון לשמר את היחסים הטובים עם מוסקבה ואת התיאום הביטחוני, אמר לפיד: "נצטרך לשקול זאת, זה לא המצב כרגע ואנחנו לא שם. כל יום, פעמיים ביום, אנחנו עוקבים אחרי המצב".

לדבריו, כל העת נבחנת ההיתכנות להזיז את השגרירות הישראלית מקייב ללבוב שבמערב אוקראינה. "בשלב זה הערכת המודיעין שלנו שונה משל עמיתינו האמריקנים והבריטים. אנחנו מעריכים שסיכויי הפלישה הרוסיה לאוקראינה נמוכים יותר ביחס לההערכות האמריקנים, אבל אנחנו בהחלט נערכים לכך. כל התשתיות בלבוב ערוכות לקליטת השגרירות הישראלית".

התבטאותו של לפיד בנוגע לבחירה בארה"ב על פני רוסיה, עוד בטרם הדבר עלה לכלל שאלה, עוררה תהיה קשה בקרב מומחים בתחום, שתהו מדוע הזדרז לפיד להביע תמיכה בארה"ב כאשר למעשה במידה ולא תהיה פלישה כזו ישראל רק יכולה להפסיד מדבריו אלו של שר החוץ. "זהו מצב רגיש במיוחד ודבריו של לפיד ששוברים את הניטרליות של ישראל מיותרים מאד", אמר אחד המומחים.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר