ישראל הולכת לבחירות

הכנסת תפוזר עד יום רביעי בחצות; תקציבי הבחירות יגדלו

הקואליציה והאופוזיציה הגיעו להסכמות אחרי מאבק מתיש בין הצדדים • חוק המטרו וחוק הנאשם לא יקודמו, והחוק של ח"כ ארבל לביטול רפורמת הנדל בטלפונים הכשרים יעבור בקריאה ראשונה (בארץ)

רפאל כהן | כיכר השבת |
(צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

יום ארוך של דיונים קדחתניים הסתיים לפני זמן קצר לאחר שהושגו הסכמות בין הקואליציה והאופוזיציה במסגרתן לא יקודמו חוקי הנאשם וההצבעה על פיזור הכנסת לכל היאוחר ביום רביעי הקרוב.

לצד זאת, חוק הסלולר של חבר הכנסת משה ארבל מש"ס צפוי לעבור בקריאה ראשונה - דבר שיזרז את התהליך בכנסת הבאה לקראת ביטול רפורמת הסלולר הכשר של שר התקשורת יועז הנדל.

בנוסף, חוק מענקי האומיקרון ורפורמת נפש אחת יעברו עוד לפני ההצבעה על החוק לפיזור הכנסת. לצד זאת, אין הסכמה על תאריך הבחירות הסופי.

ההצבעה על פיזור הכנסת צפויה עוד הלילה. בשל דרישת הליכוד, מימון המפלגות יגדל ל-1.66 מיליון שקלים לכל חבר כנסת, במקום 1.4 מיליון עבור כל מנדט כיום. המשמעות היא עלות נוספת של כ-31.2 מיליון שקל למערכת הבחירות היקרה.

--

מוקדם יותר בכנסת דובר על לילה לבן. כך למשל בקבוצת הוטסאפ של מפלגת 'הליכוד' נכתב: "מאחר שאין הסכמות, תיערכו ללילה ארוך. אנחנו מתכוונים לפיליבסטר לכל החוקים. תעלו לפי קריאה למליאה כדי לדבר בהסתייגויות להצעות החוק".

בתחילה דובר על התאריך 1.11.22, ז' בחשוון תשפ"ב, אך במקביל עלתה הצעה דומה לפיזור הכנסת - בתאריך שונה, 25.10.22, ל' בתשרי תשפ"ב.

כזכור, מוקדם יותר היום (שני) יו"ר יהדות התורה חבר הכנסת משה גפני, נכנס להתייעצות אצל ראש הישיבה הגאון רבי גרשון אדלשטיין בנושא.

גפני הציג בפני ראש הישיבה את השיקולים ואת מועדי הבחירות, כאשר ראש הישיבה הכריע לו כי התאריך הרצוי מבחינתו הוא ביום שלישי ל' בתשרי תשפ"ג - 25 לאוקטובר 2022.

ל'כיכר השבת' נודע, כי אחד השיקולים שעמדו פני הכרעת הגר"ג זה הרצון שלא יהיה ביטול תורה - בגלל הבחירות ולכן הגר"ג התעקש שהבחירות תערכנה דווקא בבין הזמנים של חודש סוכות.

כפי שדווח בהרחבה ב'כיכר השבת', חברי הכנסת של 'דגל התורה' שנכנסו אל מעונו של ראש הישיבה שמעו ממנו את הקריאה "לעשות הכל כדי למנוע הליכה לבחירות".

"ראש הישיבה חזר שוב ושוב על הקריאה שלא יהיו בחירות, דהיינו - לעשות הכל כדי להקים ממשלה עוד בכנסת הנוכחית, במידה ואכן הממשלה תיפול", התבטא בכיר 'בדגל התורה' בשיחה עם 'כיכר השבת'. כאמור, ראש הישיבה אוחז גם עכשיו כי אין צורך בהליכה לבחירות, אך במידה וההליכה תהיה בלתי נמנעת, יש לקיים את הבחירות בתאריך שהוזכר.

בשעה האחרונה, לאחר הכרעת הגר"ג, הודיע ח"כ גפני לראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, "אנחנו עושים כל מאמץ כדי למנוע את הבחירות המיותרות הללו, ובאם לא נצליח אזי התאריך המוסכם הוא ל' תשרי".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות