הסערה והתגובות

נאום שנוי במחלוקת של לפיד באו"ם: הביע תמיכה במדינה פלסטינית וסיים בפסוק תורה

ראש הממשל לפיד נשא נאום בעצרת הכללית של האו"ם, תמך בפתרון שתי המדינות וסיים בפסוק מהתורה • נתניהו: "נאום שכולו חולשה" (אקטואליה)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
לפיד בנאומו הערב באו"ם (צילום: אבי אוחיון/ לע"מ)

ראש הממשלה יאיר לפיד נשא הערב (חמישי) נאום שנוי במחלוקת בפני העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, בו הביע תמיכה בפתרון שתי המדינות. את נאומו חתם בפסוק מספר במדבר. ראש האופוזיציה נתניהו מיהר לתקוף ואמר כי הנאום היה תבוסתני ומרכין ראש.

"עוצמתה הכלכלית והצבאית של ישראל מאפשרת לנו להגן על עצמנו, אבל היא מאפשרת לנו עוד דבר: לשאוף לשלום עם העולם הערבי כולו ועם שכנינו הקרובים ביותר - הפלשתינים", אמר לפיד בנאומו כשהתייחס לפלסטינים ולפתרון שתי המדינות.

"הסכם עם הפלשתינים, המבוסס על חזון שתי מדינות לשני עמים - הוא הדבר הנכון לביטחון ישראל, לכלכלה הישראלית ולעתיד ילדינו".

ראש הממשלה הוסיף וטען כי מרבית אזרחי המדינה תומכים ברעיון זה, לדבריו: "למרות כל המכשולים, גם היום רוב גדול של הישראלים תומכים בחזון פתרון שתי המדינות. אני אחד מהם. יש לנו רק תנאי אחד: שהמדינה הפלשתינית העתידית תהיה שוחרת שלום. שהיא לא תהפוך לבסיס טרור נוסף ממנו מאיימים על שלומה וקיומה של ישראל. שיהיה לנו את היכולת להגן על ביטחון אזרחי ישראל, בכל רגע".

לפיד בנאומו באו"ם. מאחוריו השגריר ארדן (צילום: אבי אוחיון/ לע"מ)

לפיד התייחס בתחילת נאומו לסוגיית הדה-לגיטימציה על ישראל ואמר "אני לא אורח בבניין הזה. ישראל היא אומה ריבונית גאה, וחברה שווה באומות המאוחדות. אנחנו לא נשתוק כשמבקשי רעתנו משתמשים בבמה הזו כדי להפיץ עלינו שקרים".

לדבריו, "אנטישמיות היא הנכונות להאמין על היהודים את הרע מכל, בלי לבדוק. אנטישמיות היא לשפוט את ישראל לפי סטנדרטים שונים מכל מדינה אחרת עלי אדמות".

ראש הממשלה התייחס גם לסוגיית הגרעין האיראני. "הדרך היחידה למנוע מאיראן מלהשיג נשק גרעיני, היא להציב בפניה איום צבאי אמין על השולחן. ואז - ורק אז - לקיים מו"מ על הסכם ארוך וחזק יותר איתם. צריך להבהיר לאיראן שאם תקדם את תוכנית הגרעין, העולם לא יגיב במילים, אלא בכוח צבאי. בכל פעם שאיום כזה הובא לשולחן בעבר, איראן עצרה, ונסוגה".

עוד אמר לפיד: "אנחנו נעשה כל מה שצריך – לאיראן לא יהיה נשק גרעיני. לא נעמוד מנגד מול אלה המנסים להרוג אותנו. לא שוב. לעולם לא עוד".

במהלך הנאום התייחס לפיד גם לנורמליזציה עם מדינות נוספות. "ישראל מעוניינת בשלום עם שכנינו. עם כל שכנינו. אנחנו לא הולכים לשום מקום. המזרח התיכון הוא ביתנו. אנחנו פה כדי להישאר לנצח. ואנחנו קוראים לכל המדינות המוסלמיות – מסעודיה ועד אינדונזיה - להכיר בזה, ולבוא לדבר איתנו. ידינו מושתת לשלום".

עוד אמר: "עימותים לא נעלמים מעצמם. עוינות לא נעלמת מעצמה. בני האדם יוצרים עימותים, בני אדם יכולים גם להחליף אותם בידידות, נדיבות וטוב משותף".

נאומו של לפיד נחתם בציטוטים מהתורה. "בספר במדבר מופיע פסוק שכל יהודי מכיר", אמר לפיד ומיד ציטט: "'ישא השם פניו אליך וישם לך שלום'. מדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם שספר הקים אותה. ספר הספרים. התנ"ך. הספר הזה והעקרונות של הדמוקרטיה הליברלית מחייבים אותנו להושיט את ידינו לשלום. ההיסטוריה שלנו מחייבת אותנו לעשות זאת בראייה מפוקחת ובזהירות. כך עשינו שלום בעבר, כך נעשה שלום בעתיד".

נתניהו מגיב

ראש הממשלה לשעבר נתניהו הגיב לנאומו של לפיד בחריפות. ״הערב שמענו נאום שכולו חולשה, תבוסה והרכנת ראש", אמר נתניהו. "אחרי שממשלת הימין בראשותי הורידה את המדינה הפלסטינית מסדר היום העולמי, אחרי שהבאנו 4 הסכמי שלום היסטוריים עם מדינות ערב שעקפו את הווטו הפלסטיני, לפיד מחזיר את הפלסטינים לקידמת הבמה העולמית ומכניס את ישראל ישר לתוך הבור הפלסטיני".

נתניהו הוסיף ותקף: "לפיד כבר אמר בעבר שהוא מוכן ״לפנות 90,000 ישראלים כדי להקים מדינה פלסטינית״. עכשיו הוא מתכוון לתת להם מדינת טרור בלב הארץ, מדינה שתאיים על כולנו.

"אז אני מודיע לך לפיד: אני וחבריי לא נאפשר זאת. לא ניתן להקים חמאסטן על גבול כפר סבא, פתח תקווה ונתניה. לא נחזיר את ישראל לאסון אוסלו. לפיד מסכן את עתידנו וקיומנו גם בנושא הפלסטיני וגם בנושא איראן".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר