רוץ, יאיר, רוץ / יעקב ריבלין

תתפלא לשמוע, לפיד גו'ניור, כמה חרדים מבטן ומלידה מחזיקים לך אצבעות במרוץ הפוליטי אליו זינקת בתרועה גדולה. לא שמישהו ממחנה היראים חושב חלילה להצביע עבורך, אבל ישנן כמה וכמה סיבות אובייקטיביות לחלוטין שגורמות להם לחשוב שהצעד שלך הוא אחד הדברים הטובים הבודדים שקרו במדינה אומללה זאת בתקופה האחרונה

יעקב ריבלין | כיכר השבת |

תתפלא לשמוע, לפיד גו'ניור, כמה חרדים מבטן ומלידה מחזיקים לך אצבעות במרוץ הפוליטי אליו זינקת בתרועה גדולה. לא שמישהו ממחנה היראים חושב חלילה להצביע עבורך, אבל ישנן כמה וכמה סיבות אובייקטיביות לחלוטין שגורמות להם לחשוב שהצעד שלך הוא אחד הדברים הטובים הבודדים שקרו במדינה אומללה זאת בתקופה האחרונה.

לא. אל נא תשפשף את עיניך בתימהון. נכון אמנם שח"כ ניסים זאב כינה אותך מפלצת ועמיתו ח"כ ישראל אייכלר טען שאתה עומד להקים מהדורה חדשה של שינוי. אל תיקח אותם ברצינות. אצל ניסים זאב הלשון קודמת למחשבה וחוץ ממי שמינה אותו לכנסת כדי לקבל אצבע צייתנית נוספת, אף אחד לא מייחס לאמירותיו חשיבות יתירה. אייכלר, לעומתו, הוא ח"כ מוערך הרבה יותר. אפס כי הוא היה שותף עם אביך בתוכנית 'פופוליטיקה' שהזניקה אותו (את אבא) לקדמת הבמה הפוליטית ולפיכך הוא עדיין מתקשה להשתחרר מהאסוציאציות שעולות בו כל אימת שמוזכר השם לפיד.

יש לנו את כל הסיבות להניח שהשניים יצליחו להבין בזמן הקרוב שכל התקפה מילולית פראית נגדך מהמחנה החרדי מקוששת לך קולות בקהל היעד האמיתי שלך. במהדורה הבאה של ספר הזיכרונות בשם אביך תשאל אותו כמה מתוך חמשה עשר המנדטים שקיבל הוא זוקף לזכות המתקפות החרדיות.

תתפלא גם לשמוע שאנחנו לא ממש שונאים אותך בגלל התכנית שלך שבה נחשפה נעמה הבוכה מבית שמש. אנחנו הרי יודעים איך המערכת עובדת. זה מתחיל ביחצ"ן שפונה אליך עם רעיון לאייטם חזק בנושא שנמצא בכותרות. אתה שומע אותו והעיניים שלך נדלקות. שבוע קודם לכן פספסת את הסיפור של טניה רוזנבליט מקו 451. מה לעשות שהגברת העדיפה למכור אותו למדיה הכתובה. חלף עבר עוד שבוע. כולם טוחנים את הסיפור של הדרת נשים אבל אף אחד לא מצליח ליצור דמות חדשה שניתן להזדהות איתה.

ופתאום מגיעה היחצני"ת של המאבק בבית שמש ומניחה לך על השולחן סיפור של מיליון דולר. אתה הרי לא טיפש שלא לשאול אותה מתי קרה האירוע של היריקה. בטח ידעת שזה קרה בספטמבר השחור ולא כעת. אבל העיתוי שווה זהב ומשלמים לך (לפי הפרסומים בעיתונים הכלכליים) מאה וחמישים אלף שקלים לחודש כדי שתביא סיפורים שיקבעו את סדר היום הציבורי. אף עיתונאי לא היה עומד בפיתוי לזרוק סיפור כזה לפח. אף אחד לא היה לוקח סיכון שבו ביום או למחרת הוא היה מוצא אותו במקום אחר. לא נעים להגיד. הסיקריקים המטורפים שלנו הרימו לך סיפור להנחתה. אתה מצדך עשית את העבודה כמו מקצוען ותפרת אותנו מלמעלה למטה.

בכלל, למדנו כבר לא להתרגש מעיתונאים שעושים קריירה על רדיפת חרדים ועוברים אחר כך למגרש הפוליטי. אם נכמת את כל מה שכתבת בשנים האחרונות נגד אורח החיים החרדי, זה לא יגיע עדיין לחצי שנת עבודה של שלי יחימוביץ' בתכנית הרדיו הידועה שלה. היא שחטה אותנו על בסיס יומי קבוע (ולך יש 'רק' טור שבועי ותכנית שבועית) והובילה אג'נדה אנטי חרדית שלעומתה הטורים הכי חריפים שלך הם התעטשות בלי יד על הפה. באחת מתכניותיה היא אף הרגיזה איש ציבור חרדי ידוע עד כדי כך שבתום הראיון הוא פונה לבדיקות רפואיות בבית חולים.

בתפקידך כעיתונאי עקבת בוודאי אחרי פעילותה הפוליטית והפרלמנטרית בשנים האחרונות. ראית כיצד בנתה בתבונה ובסבלנות לוק חדש לחלוטין. לא עוד עיתונאית עם פה חסר עכבות אלא נציגת ציבור למופת שבאה לעבוד ולא לדבר. אם לא שמת לב לכך נחדש לך שבמסגרת הלוק החדש היא הפסיקה להשמיץ את החרדים. עם החושים המחודדים שלה היא הבינה שמה שהקפיץ אותה לכנסת לא פועל כשנמצאים בפנים.

ההתנהלות המקצועית שלה הקנתה לה מעריצים רבים, כולל הפוליטיקאים החרדיים, שאין בהם היום מי שיגיד עליה מילה רעה למרות שלא שינתה את עמדותיה העקרוניות בנושא דת ומדינה, והביאה אותה לראשות מפלגת העבודה. תנחש לבד מה היה קורה אם לא היתה משנה את הפזה, וממשיכה לרכב על המרכבה עמוסת הנוסעים של שנאת החרדים. אביך היה העגלון של המרכבה והסיומת של אפס מנדטים רשומה לו על המצבה.

יש לנו יותר מתחושה שבבחירה בין המודל של אבא והמודל של יחימוביץ', אתה תבחר באופציה השנייה.א בא קפץ למדמנה הפוליטית בערך באזור הפנסיה. אתה לא תעזוב קריירה מפוארת בגיל 45 כדי לחזור אליה בעוד מספר שנים עם זנב בין הרגליים. איך כתבת באחד מפרסומיך? "לא באתי כדי להפיץ תעמולה של שנאה". בדרך כלל אסור לייחס חשיבות להצהרות של פתיחת מרוץ פוליטי. במקרה שלך אנו מאמינים לך בהחלט.

אין לנו גם ציפיות שתשנה עמדות לאחר הבחירות. האג'נדה שלך ידועה לנו היטב. אתה הרי כותב אותה בערך פעם בחודש בטור השבועי שלך ב"עיתון של המדינה". אתה דורש מיצוי כושר השתכרות בדיור (כאשר תיכנס לחיים הפוליטיים בוודאי תבקש אותו כתנאי סף גם לחינוך, תחבורה ציבורית, הנחות בארנונה ומענקי לידה). אתה בעד שילוב חרדים בעבודה ובצבא (אפרופו צבא, דומה שעדיין לא שמענו אותך קורא מפורשות לגיוס חרדים בכפייה וסגירת הישיבות הקדושות. האם סתם לא שמענו, או שבאמת לא אמרת? עדכן אותנו בטורך הבא). אתה בעד התניית תקציבים לחינוך בלימודי ליב"ה, בעד נישואין אזרחיים לצד נישואין דתיים ועוד כמה מנטרות חילוניות ידועות.

וזה לא מה שיפיל אותנו מהכיסא. כי לפחות חמישים וחמשה חכי"ם בכנסת הנוכחית אומרים בדיוק אותם דברים (קדימה, מר"צ, ישראל ביתנו, עבודה וחיים אמסלם) ועוד עשרים (ליכוד) חושבים כך אך לא מעזים לומר, מאימתו של ראש הממשלה. הדעות שאתה מביע בטורך הן מרכז הקונצנזוס החילוני כמעט מאז הקמת המדינה. העובדה שזה לא מתורגם לשפת המעשה היא פועל יוצא של נס פוליטי שגם אנו, הנהנים ממנו, אין לנו מה לומר אלא: היינו כחולמים.

לא ברור לנו איך, אבל מאז המהפך של שנת 77 (לפני כן לא ספרו אותנו בכלל) לא היתה מערכת בחירות שהסתיימה בלי שהחרדים יהיו לשון מאזניים. למען הדיוק, הייתה אחת בקדנציה השניה של שרון וסבלנו בה כהוגן אבל שם היתה התערבות רפואית של "באנה בראש" והיא הסתיימה בלי נזקים בלתי הפיכים. בכל היתר, הוקמו קואליציות עם חרדים שמתוקף תאוות השלטון רמסו את רצון הרוב החילוני. כן, זה אותו רוב שאתה כותב בשמו ובכישרון רב עשרות שנים.

מה תהיה הקונסטלציה הפוליטית בבחירות שייערכו כנראה בעוד תשעה חודשים? רק היושב במרומים יודע. מה שלנו ידוע, על סמך הסקרים הנוכחיים, הוא שהכניסה שלך לזירה לא משנה את היחס בין הגושים. פה ושם יש כמה פרשנים בפרוטה שמקשקשים על איזה רוב חוסם שלך עם קדימה, מר"צ, העבודה, ישראל ביתנו ודרעי מול הליכוד והמפלגות החרדיות. חבל לבזבז שטח יקר כדי להסביר שמדובר בפחות משטויות.

מנקודת המוצא המסתמנת של שמירת היחס בין הגושים הגדולים, מה שנותר לנו זה רק להתפלל להצלחתך. קח כמה שיותר מנדטים מקדימה (ואם אפשר גם שניים שלושה מהליכוד וישראל ביתנו, גם איתם יש לנו חשבון קטן) ותבוא עליך ברכה.

אוי, מה שאנחנו מוכנים לעשות כדי שתמחק את מפלגת הסרק והפשע הזאת מעל המפה. נשלם למקובלים שיעתירו עבורך, נצום פ"ד תעניות בימי השובבי"ם ובנסיעה הקרובה לאוקראינה נשתטח על הקברות למענך (יש קברות קדושים גם כאן בארץ אבל בלי הזיכוך של המעבר בנתב"ג והדיוטי פרי חסרה כנראה ההכנה המתאימה. תשאלו את מי שכבר נסע ובהר הזיתים עוד לא היה).

ממך רק נבקש לא לעשות שגיאות מטופשות. אל תיגרר לפופוליזם זול, שמור על תדמית היושרה והאמינות שמספקות מנדטים ביד נדיבה (עיין ערך רפול) ובחר אנשים טובים שישליכו לפח האשפה הפוליטי את האסופה העלובה של ציפי לבני וחבורתה.

מחק את קדימה מהמפה

וכל כך למה? כי קדימה היא מפלגה שנולדה בחטא וחיה בפשע. הורתה בפרשיות השחיתות של בני משפחת שרון וחברי כנופיית החוה, המשכה ברעיון הנפשע של גירוש ועקירה של אלפי משפחות יהודיות ופריחתה על רקע הביצוע של ההתנתקות, שכלל כל תרגיל הונאה פוליטי וציבורי אפשרי.

מאז לא חדלו ממנה כל אורחות רמייה. קדימה היא המפלגה הראשונה בתולדות ישראל ששני ראשי ממשלות מטעמה טבלו עד צווארם במגוון של פרשיות שחיתות. לא אחת, לא שתיים ולא שלוש. אריאל שרון חמק מכמה מהן הודות ליועץ משפטי מגויס לכאורה ומאחרות הודות לשטף דם במוח שתוצאותיו יעמידו אותו כנראה רק בפני בית דין של מעלה. את עלילות יורשו וממשיכו, אהוד אולמרט, מיותר לציין. הלא הן כתובות על מאות עמודי כתבי אישום שהוגשו ועל קירות דירות הפאר שנרכשו.

לחבורה המכובדת הזאת מצטרף גם שר האוצר מטעם התנועה הלא קדושה, אברהם הירשזון, מלך המעטפות של הסתדרות העובדים הלאומית.

איך מפלגה כזאת עדיין קיימת על המפה הפוליטית הישראלית? אולמרט נשם את המנדטים שהשאיר לו שרון וציפי לבני זכתה במנדטים שלה מכוח התחושה שיש בציבורים נרחבים כלפי בנימין נתניהו. אלה שעוד זוכרים לו את כשלון הקדנציה הראשונה, את ההתפתלות שלו כשר חוץ בממשלת שרון ועוד כמה אלמנטים התנהגותיים שליליים שלא את כולם ניתן להזכיר בעיתון חרדי.

אבל מעבר לזה – נאדה. מה יש באמתחתה של קדימה שאין במפלגות המרכז האחרות? נתניהו הרי כבר נשבע אמונים לחזון שתי המדינות. הוא הקפיא את הבנייה הרבה יותר מאשר ראש ממשלת קדימה אהוד אולמרט, והוא לא משוחח עם הפלסטינים, כי הם לא מעוניינים לשוחח איתו. החטא היחיד שלו הוא הקשר עם המפלגות החרדיות וגם את זה יש כבר ברזומה של קדימה. שכחנו מי החזיק את ממשלת אולמרט על הכתפיים? אלי ישי ותריסר חבריו המופלאים.

איכשהו, ואולי אתה תצליח להסביר לנו, הצליחה לבני להשכיח שהיא עצמה ישבה בממשלה עם החרדים והיחסים ביניהם היו מצוינים. בלהט השנאה נגד נתניהו וממשלתו הצליחה לבני להטמיע בדעת הקהל קצרת הזכרון כי היא נושאת הדגל של השבט החילוני-אשכנזי-לאומי מול הברית של נתניהו עם החרדים. בלי הדגל הזה היא לא היתה זקוקה למכת המוות של הקמת מפלגתך החדשה. עוד הרבה קודם לכן היא היתה מתפוררת לרסיסים שהיו מתפזרים לכל העברים, מי לליכוד ומי למפלגות אחרות.

המייצג האמיתי של המיינסטרים החילוני המרכזי הוא אתה. לא האישיות הפוליטית המטושטשת הזאת שיום אחד מציעה לחרדים הרים וגבעות תמורת שותפות קואליציוניות על כל השלכותיה החילוניות ויום לאחר שעמיתה הזריז ממנה מציע עוד מאה מיליון שקלים ולוקח את הקופה (לבני הציעה לחרדים בשלהי ממשלתה תשע מאות מיליון ש"ח, נתניהו שם מיליארד וזכה), היא נושאת את דגל החילוניות הצרופה, ועם החוצפה שיש לה היא גם נושאת את דגל ההסתה והשנאה.

ולא שיש לנו ציפיות שבקטעים האלה אתה תהיה טוב יותר מבחינתנו. אתה תילחם בנו עם כל המרץ והאדרנלין שיש לך אבל לפחות נדע מול מי אנו עומדים. מול אחד שמאמין במה שהוא אומר. מול אחד שלא יתפתה למנעמי קואליציה מוצעים ומול אחד שלא ישחק איתנו משחקים. עייפנו מהשקר והצביעות של לבני וחבורתה. ואתה יודע מה, אלמלא הפה הגדול של אבא שלך והתיעוב שהפגין כלפינו היה לנו איזה רספקט אליו. טוב יריב מושבע אחד מעשרה מעמידי פנים.

מעבר לזה, יש לנו חשבון פוליטי קר והגיוני. האופורטוניסטים של קדימה יהיו מוכנים להצטרף לקואליציה של נתניהו אם רק יקבלו את התפקידים המתאימים. בהזדמנות הראשונה שתפגוש את אולמרט (כן, אנחנו יודעים שאתם חברים מאוד טובים), תשאל אותו מה הסיבה האמיתית שלבני לא הצטרפה לממשלת אחדות עם נתניהו בראשית הקדנציה.

הסיבה הייתה מחלוקת על סדר הרוטציה. לבני דרשה להיות הראשונה. נתניהו היה מוכן להציע את השנייה. לו נאותה לבני להצעה היתה ניצבת היום על תילה ממשלת אחדות ליכוד-קדימה שהחרדים הם סרח עודף בשוליה. נתניהו לא היה מוותר על שותפים כנועים וצייתנים כמותנו, בפרט שהם מעניקים לו את תעודת הביטוח בפני פרישה של קדימה, אך הערך שלנו היה שווה אז לאפס אפסים. לבני, כאמור, דחתה את ההצעה והצילה אותנו מצרה גדולה.

מי ערב לנו שנס כזה יחזור על עצמו בבחירות הבאות? אף אחד. רק עליך אפשר לסמוך שלא תבגוד בבוחריך ולא תשב עם נתניהו לממשלה שהחרדים הם סרח עודף בתוכה (לפי הסקרים הנוכחיים אין מצב שתצליח להרכיב איתו ממשלה בלעדנו. וזה עוד בנקודת השיא של ההכרזה המפתיעה. אחר כך, כמו שאתה יודע היטב, תמיד יש שחיקה). אתה תשב מבחוץ, תנהל מערכה אופוזיציונית תקיפה ונקייה ותעשה את מלאכתך נאמנה.

יאיר היקר, אתה הרי לא מאמין בניסים ובתפילות. אנחנו כן. אתה עשה את שלך – אנחנו נעמוד בתפילה. הנוסח טרם נקבע אבל מן הסתם הוא ייפתח במילים שמוכרות לך מההגדה של פסח, עליה אתה מרצה ב'בית דניאל' ובמקומות דומים. "שבכל דור ודור עומדים עלינו".

ולספר לך מי מציל אותנו מידם?

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר